Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Для багатьох людей заміський будинок є чимось на кшталт заповітної мрії – перспектива відпочити від міської суєти в затишному куточку здається досить райдужною. Більш того, хочеться не просто придбати вже готову будову з облаштованим присадибною ділянкою, а створити садибу своєї мрії, в якій будуть правильно втілені всі побажання щодо дизайну і планування. Залишається тільки одне – перенести свої задумки на папір, а вже потім, склавши проект вдома та визначивши його місце розташування на ділянці, втілювати в життя (займатися безпосередньо будівництвом будинку). Якщо стосовно другого моменту, за визначенням, не може бути жодних сумнівів щодо необхідності сторонньої допомоги – навіть у тому випадку, якщо ви будете професійним будівельником, самостійно звести правильний особняк ви не зможете, а ось витрати на складання архітектора можна виключити. Яким чином проектування і будівництво можна здешевити? Та дуже просто – виконати самому його роботу цілком можливо, навіть не маючи якихось спеціальних навичок створення проекту приватного будинку. Здійснити проектування будинку (намалювати його на папері схематично), насправді, не так вже й складно!

Що потрібно враховувати при самостійному складанні проекту власного будинку?

Найголовніше полягає в тому, щоб розроблений вами проект будівництва будинку створювався спираючись на такі принципи:

 1. Множинна функціональність – тобто, зведений будинок по цьому проекту буде зручний і практичний у всіх відносинах. Проект будинку своїми руками повинен бути не гірше архітекторського;
 2. Простота конструкції – зробити проект будинку нескладно буде тільки в тому випадку, якщо він не буде припускати будь-яких надмірностей. Створення якогось особливо складного проекту, реалізація якого потребуватиме величезної кількості творчих вишукувань, людині, яка не має спеціальної освіти, вкрай не рекомендується, бо можна не врахувати деякі принципово важливі речі;
 3. Естетичність – звичайно ж, заміський будинок повинен виглядати красиво і радувати око своїх господарів. Проект надійного будинку повинен бути ще і ефектним!

Запам’ятайте – в тому випадку, якщо проект буде створений з урахуванням цих принципів, то він і в житті буде дуже непоганий. Знову –таки, мова йде про досить примітивному самостійному будові – котедж преміум-класу любитель не спроектує. Проектуванням будинків такого рівня повинен займатися тільки архітектор – новачки тут дуже часто роблять помилки.

 

Зміст

 1. Попередній етап — розвідка
 2. Початок проектування будинку
 3. Підвальне приміщення / фундамент
 4. Проект першого поверху
 5. Другий поверх
 6. Мансарда / дах
 7. Затвердження проекту для початку будівництва

Геологічна розвідка ділянки будинку

З чого починається робота над проектом будинку своїми руками»? В першу чергу, при роботі над проектом будинку самостійно, необхідно провести геологічну розвідку ділянки – оцінити характер місцевості, ґрунту та дізнатися рівень стояння ґрунтових вод. Найкращий час для цього – весна, тоді їх рівень знаходиться максимально високо і є можливість з максимальною достовірністю визначити цей показник. Зробити це дуже важливо виходячи з того, що саме даний показник має найбільше значення при закладці фундаменту приватного будинку.

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Для визначення глибини залягання грунтових вод рекомендуємо звернутися до фахівця

Початок проектування будинку

Для наочного прикладу наша редакція використовувала програму безкоштовну демо-версію програми «Визикон». Але всі дії цілком можна виконати і на звичайному аркуші паперу. Для прикладу було обрано простий проект двоповерхового будинку 10 м х 10 м

Для проектування будинків необхідно «озброїтися» звичайним зошитових листом в клітинку і олівцем, задавши при цьому відповідний масштаб. Найраціональніше в даній ситуації буде поступити наступним чином – десять метрів ділянки умовно позначити двома клітинками. Таким чином, один сантиметр на лінійці буде дорівнювати 1 метру в реальному житті – співвідношення один до ста.

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Крок 1: наносимо контур будинку на зошита з допомогою лінійки та олівця в масштабі 1:100, тобто 1 см на папері буде дорівнює 1 метру

Нанесення на папір контуру самої ділянки, а також майбутніх будівель. В даному випадку всі роботи необхідно здійснювати в суворій відповідності з правильним масштабом – старанно перемеряя кожен метр землі і наносячи його на папір у відповідності розмірів один до тисячі, ви забезпечуєте надійність та естетичність будівлі, що зводиться. Намалювати проект таким способом можна дуже швидко. Обов’язково треба враховувати не тільки контури ділянки, відданого під проектування і будівництво, але і всі розташовані об’єкти на ділянці, які перебували там ще до його запланованого зведення, і при цьому їх перенести не представляється ніякої можливості. Після цього можна буде приступити до проектування самої будівлі – для спрощення завдання, припустимо, що проектований будинок буде складатися з чотирьох кімнат, кухні та двох санвузлів (стандартне житло для сім’ї з декількох чоловік).

Підвальне приміщення / фундамент

Кілька слів щодо проектування підвального приміщення. Необхідно відзначити, що далеко не завжди в ньому є необхідність. Наприклад, у тому випадку, якщо грунтові води стоять високо, то це буде дуже дорогим задоволенням – набагато простіше буде в проект включити ще одну кімнату — як додаткове приміщення.

 

Проект першого поверху

Наносимо на ескіз тамбур і передпокій – а вже з неї будуть переходи в кухню і інші кімнати. Розташовувати приміщення необхідно з урахуванням таких моментів:

 1. Санвузол та кухню слід розміщувати в безпосередній близькості один до одного – завдяки цьому розташуванню набагато простіше буде проводити комунікації;
 2. Дуже непогано, якщо складений проект передбачає відсутність прохідних кімнат – це невід’ємний елемент комфорту;
 3. На першому поверсі треба враховувати наявність всіх допоміжних конструкцій і приміщень – їх розташування буде дуже важливо не тільки для забезпечення функціональної придатності будинку, але і для комфортного переміщення мешканців.
Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Крок 2: креслимо всі кімнати та приміщення першого поверху з необхідним розміром

Після цього маємо і плануємо всі двері нашого будинку

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Крок 3: проектуємо двері на першому поверсі

Потім вікна з урахуванням бажаної освітленості кімнат і вашого бюджету

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Крок 4: проектуємо вікна на першому поверсі

У підсумку отримуємо такий перший поверх:

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Ось така вийшла 3D модель першого поверху

 

Промальовуємо другий поверх

Тут вже все буде набагато легше – адже приміщення в будинку можуть розташовуватися ідентично (найголовніше, не міняти взаємне розташування санвузлів — для того щоб не ускладнювати проведення комунікацій). Цілком достатньо буде спроектувати місце розташування вхідних дверей (багато архітектори рекомендують робити два входи на другий поверх будинку та з вулиці) і вікон.

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Крок 5: Аналогічно плануємо приміщення другого поверху. Не забуваємо про комунікації — маємо санвузли і ванну один під одним

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Крок 6: маємо двері

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Крок 7: креслимо вікна другого поверху

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Отримали ось таку 3D модель другого поверху

Проектування мансарди і даху

Вирішили створити проект будинку самі – не потрібно буде намагатися намалювати якусь надто «заумную» дах з великою кількістю вигинів. Запам’ятайте – дах є одним з найважливіших структурних компонентів в будинку, і намагатися створювати додаткову естетичність, поставивши під питання надійність, вже точно не варто. Це все призведе до того, що місцях вигинів виникнуть течі. Малюєте проект – будьте ласкаві, сповідайтеся принципи мінімалізму в архітектурі.

Проектування будинку самостійно: створюємо проект будинку

Для проектування подібної даху без архітектора не обійтися

Залежність проектування будинку з ізоляцією

Є одне дуже важливе правило – всі допоміжні приміщення необхідно будувати з північної сторони. Незважаючи на те, що теплоізоляція, виконувана за допомогою будівельних матеріалів, має першорядне значення, взаємне розташування кімнат також не можна випускати з уваги – хоча б з-за економії витрат енергії на обігрів будинку.

Затвердження проекту для початку будівництва

Необхідність коригування проекту. Навіть у тому випадку, якщо ви самі змогли зобразити на папері будинок своєї мрії, необхідно буде перед початком будівництва будинку все-таки проконсультуватися з фахівцями – думка грамотного виконроба або ж архітектора зайвим не буде. Як мінімум, необхідно буде погодити наступні моменти:

 1. Проведення електрики;
 2. Проведення власної каналізації;
 3. Проведення водопостачання;

Необхідно розуміти, що всі зазначені вище питання не є художньою або архітектурною частиною проекту. Це все — самі рутинні питання, грамотний підхід до вирішення яких забезпечується лише професіоналами своєї справи. В крайньому випадку, будь-який недогляд при самостійному складанні проекту будинку, який допустив людина, що не має профільної освіти, може бути зменшений грамотним виконробом, який практичну сторону будь-якої ідеї розуміє набагато краще. Хоча навіть у тому випадку, якщо проект складається професійними архітекторами, то також не виключаються чисто практичні недоліки.

Самостійна робота над проектом будинку та її переваги

Проект свого будинку ви можете створювати самі – для того, щоб розробити креслення взаємного розташування тих чи інших приміщень, а також визначитися з місцем будинки на ділянці, не потрібно спеціальних знань. Грамотний і відповідальний підхід до справи забезпечить вам успіх заходу. Проте в плані проведення комунікацій треба буде обов’язково проконсультуватися з професіоналами. Таким чином можна буде правильно спланувати будинок, який прослужить вам вірою і правдою.

Читайте про наступні етапи будівництва:

Дивіться також відео про те, як зробити проект будинку самостійно

Читайте про попередні етапи будівництва:

 

Корисна стаття, дякую.

Відповісти

При проектуванні будинку Вам доводиться враховувати, який утеплювач купити і яку товщину. Аерогель теплоізоляція для будівництва дасть Вам більш эффективую ізоляцію, дозволяючи заощадити простір у приміщенні, зокрема Ви збираєтеся утеплити будинок всередині.

Відповісти

Спасибі! дуже корисна і цікава стаття.

Відповісти

Тобто якщо будинок 10х10,на папері, це буде 1смх1см? і як же зобразити там кімнати,вікна,двері?через мікроскоп?

Відповісти

Дякую, що поправили! Масштаб 1:100

Відповісти

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code