Як вибрати дров’яну піч для лазні

Топку лазні дровами використовують у незапам’ятних часів. Вся справа в тому, що деревина на Русі завжди була дешевим і доступним паливом і будматеріалом. І сьогодні власники заміських ділянок намагаються зводити лазні з колод, а топити їх полінами. І це не данина традиціям чи моді, це можливість користуватися природними недорогими ресурсами, витрачаючи на їх придбання невеликі фінанси. Плюс, приємне проведення часу. Тому дров’яні печі для лазні сьогодні дуже популярні.

Класифікація дров’яних печей

Різноманітність пропонованих сучасним ринком банних печей, що працюють на дровах, величезна кількість. Тут не тільки конструкція і форма, але і матеріал, розміри, продуктивність і конструктивні особливості. Тому перед власником заміської лазні стоїть складна проблема вибору. Її треба вирішити, розібравшись у всіх пропонованих моделях.

Принцип роботи

В принципі, все дров’яні печі для російської лазні мають однакову конструкцію. Це корпус агрегату, топка всередині нього, колосник, на якому горять дрова, зольник, куди падає зола, димар, відвідний чадні гази і дим. Але є два принципи роботи:

 • Безперервне горіння. Це коли дрова горять у невеликій топці, і по мірі їх згоряння паливо можна підкидати, продовжуючи процес горіння.
 • Одноразове завантаження. У таких печах велика топка, яка завантажується під зав’язку. Додатково дрова не завантажуються, поки не згорять ті, які вже були завантажені.

Матеріали

Є три види дров’яних печей, в основі яких лежать три матеріалу. Це цегляні печі, сталеві та чавунні. Перші моделі – традиційні, що прийшли в сучасність разом з лазнями. Вони володіють високим ККД і теплоємність. Цегла довго нагрівається, акумулює в собі тепло і легко віддає його в приміщення. І навіть після закінчення топки цегляна споруда ще довго залишається теплою.

Але необхідно зазначити, що спорудження банних печей з цегли займає багато часу. Побудувати її своїми руками не вийде, потрібен пічник з досвідом спорудження дров’яних печей. Якщо вирішено в лазні встановлювати її, то доведеться під парну виділяти багато місця. А це іноді неможливо в невеликих лазнях. Та й коштує така конструкція великих грошей.

Сталеві печі в цьому плані швидко нагріваються, але і швидко остигають. По суті, вони виконують функції точкового джерела теплової енергії. Близько такої печі завжди дуже жарко, тому фахівці рекомендують їх обов’язково захищати від легкозаймистих предметів. Належать вони до категорії нетеплоємних агрегатів.

Але крім недоліків є і позитивні сторони.

 • Сталеві печі мають невеликі розміри при високій тепловій віддачі.
 • Їх просто встановлювати з деякими застереженнями. Приміром, обов’язково під них вибудовується бетонну підлогу або фундамент, на який укладається металевий лист.
 • Виробники сьогодні пропонують печі з різноманітним дизайном, який може задовольнити найвибагливішого покупця. Пропонуються моделі з водяним баком і без такого, з кам’янкою центральної, бічний.
 • Виготовляються вони з жароміцних сталей, так що мають нескінченно довгий термін експлуатації.

Фахівці вважають, що саме сталеві конструкції на сьогоднішній день – оптимальний варіант для невеликих заміських лазень. До речі, їх нерідко обшивають цеглою, тим самим збільшуючи теплоємність і схожість з цегляною конструкцією.

Чавунні дров’яні печі для лазні точно такі ж, як і сталеві. Правда, чавун нагрівається довше, ніж сталь, і також довше остигає. Але тимчасова різниця не дуже велика, тому ці печі належать до тієї ж категорії, що і сталеві.

Особливості вибору

Що стосується банних печей на дровах, виготовлених з цегли, то тут за основу вибору треба буде прийняти розміри і потужність агрегату, яка в основному залежить від розмірів топки. Що не скажеш про металевих печах. Щоб їх правильно вибрати, треба звернути увагу на кілька характеристик печі.

 • Теплова потужність банного агрегату. Вона зазвичай вказується в паспорті виробу і ґрунтується на співвідношенні: на один кубічний метр банного простору має витрачатися один кіловат теплової енергії. Але при умові, що в лазні немає поверхонь, через які тепло може його залишити, наприклад, вікна та двері. Тому рекомендується розрахункову потужність збільшувати на 20%.
 • Конструкція топливника. Вона може бути короткою, тому таку піч розтоплюють з парного приміщення. А може бути довжиною, розпалювання буде проводитися з сусіднього приміщення. Для цього, щоправда, доведеться установку печі виробляти в стіні з висновком топливника в сусідню кімнату (роздягальню або кімнату відпочинку).

  Увага! Другий варіант вважається більш комфортним і безпечним за рахунок спалювання кисню не в самій парної, а в іншому приміщенні.

 • Конструкція кам’янки. Вона може бути закритою, відкритій або комбінованої. Перший варіант є сприятливим, тому що камені знаходяться всередині печі і нагріваються до температури +500С. При цьому від них виходить ніжне тепло. Камені, що лежать у відкритій кам’янці, не нагріваються вище +300С, виділяючи важкий пар. Правда, нагріває приміщення така піч набагато швидше.
 • Обсяг кам’янки. Чим більше кам’янка, тим більше міститься в неї каміння. А значить, з’являється велика площа, яка віддає тепло. Ефективність підвищується.
 • Відсутність або наявність водяного бака. Зрозуміло, що наявність бака з водою – це можливість вбити двох зайців. З одного боку дрова витрачаються на нагрів парної, з іншого – цієї енергії вистачає, щоб нагріти воду для водних процедур. Тут доведеться вибирати з трьох конструкцій: вбудований бак, виносний і навісний. Дві останні моделі займають багато місця. Але дров’яна піч для російської лазні без бака має ще менші розміри.

Є й не дуже важливі фактори, які можуть вплинути на вибір. Приміром, оформлення дверцят печі. Вона може бути глухою з чорного металу, в основному з чавуну, пропонуються модель зі скляними дверцятами з жароміцного матеріалу. Є варіанти, які за зовнішнім виглядом дуже нагадують камін.

Стандартні металеві печі для лазні надходять у продаж без облицювання. Але виробники сьогодні пропонують різні матеріали, з допомогою яких з простої дров’яної печі для лазні можна зробити практично шедевр. Наприклад, облицювання з каменю змійовика або талькохлорита. Ці камені не тільки прикрашають агрегат, але і знижують жорстке інфрачервоне випромінювання, яке виходить від металу. Тепло стає м’яким. Плюс, збільшується теплоємність печі. Правда, коштують такі моделі дуже дорого.

Є у деяких конструкцій досить цікаві опції, які збільшують вартість. Приміром, самоохолодження дверцята або система самоочищення топки і димаря. Наскільки вони потрібні, кожен вирішує сам.

Висновок по темі

Звичайно, зберегти традиції – це зберегти частину культури свого народу. А традиційно російська лазня – це дерев’яна споруда, в якій встановлена цегляна піч, опалювальна дровами. На жаль або до радості, але печі з цегли поступово відходять у літа. Їх замінюють сталеві зразки, які не тільки простіше в плані обладнання та монтажу, але і в плані обслуговування. До того ж вони в разу дешевше. Тому сталеві банні печі на дровах – це популярна модель, яка за статистикою продажів перевершує чавунні, не кажучи вже і про будівництво цегляних. Занадто останні дорого обходяться власникам заміських будинків.

Але необхідно зазначити, що і в категорії металевих печей є досить широкий ряд для вибору. На що звернути увагу, вибираючи їх, було описано вище. Це прості рекомендації, які допоможуть нетямущим в банних печах споживачам.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code