Як правильно вибрати насос для свердловини – технічні характеристики і розміри агрегату

Тяга росіян втекти з «кам’яних джунглів» міста ближче до природи, до землі, завжди була присутня. Життя змінюється швидко, а тяга так і не зникла. Хоча треба віддати належне, що дачна культура – це життєво важливий критерій російських городян. І все б добре, але життя за містом – це клубок проблем, в якому важливу роль грає водопостачання. І якщо раніше воду діставали з колодязів відрами, то сьогодні все набагато спрощується. Особливо це стосується чистої питної води, яку качають з глибоких артезіанських свердловин. А приладом, її гойдає, називають свердловинним насосом, який представлений на сучасному ринку великою різноманітністю моделей. Тому питання, як вибрати насос для свердловини, сьогодні дуже актуальне.

Що таке свердловинний насос

Спочатку воду з глибоких і вузьких шахт добували ручними насосами для свердловин. Такий спосіб видобутку би винайдений британським вченим в середині 19 століття. Так питну воду добували британські військові під час компаній у Північній Африці – добути воду виявилося простіше і дешевше, ніж перевозити з собою. Після цього такі насоси отримали поширення в Європі і Росії. Навіть сьогодні можна знайти повністю функціональні моделі, і багато дачники вибирають саме ручний насос, оскільки він не залежить від подачі електрики. Подальший розвиток призвів до створення заглибних насосів для свердловин.

Але перед тим як почати вибирати свердловинний насос, необхідно зрозуміти і визначити, що являє собою даний вид обладнання. По-перше, всі свердловинні насоси відносяться до категорії «заглибних». Тобто, водозабір здійснюється з повним зануренням агрегат у воду, розташованої в стовбурі свердловини. При цьому практично всі виробники рекомендують використовувати насоси в товщу води так, щоб їх водозабірні отвори знаходилися над дном споруди не менше 4-5 м. Це необхідно для того, щоб знизити можливість засмоктування піску і мулових відкладень, розташованих на дні гідротехнічної споруди. Це перше. Друге – щоб таким чином тримати певний запас води всередині стовбура шахти.

По-друге, що значить, свердловинний. Тут мається на увазі, що насос цього типу може бути використаний тільки для водозабору саме з свердловин. Тобто, це невеликого діаметра труба, опушена в пробурену шахту в землі. До речі, свердловини можуть бути різної глибини. Наприклад, піщані – до 50 м, артезіанські – до 200 м. При цьому діаметр стовбура може варіюватися від 80 мм до 150 мм. Це дуже навіть невеликі розміри, тому діаметри глибинних насосів для свердловин повинні відповідати цим параметрам. Приміром, свердловинний насос 3 дюйма – це 75 мм. тобто, цей насосний пристрій легко поміститься в обсадну трубу діаметром 80 мм. Навіть невеликий зазор у 2,5 мм з кожної сторони гарантує безпроблемне опускання приладу у свердловину.

Технічні характеристики свердловинних насосів

Отже, переходимо до критеріїв вибору. Для дачників існує два основних критерії вибору свердловинного насоса.

 • Продуктивність.
 • Напір.

Що значить, продуктивність. Це кількість води, яку насос може перекачати за одиницю часу. Зазвичай це позначається в м3/год або л/хв. В паспортних даних використовується одна з двох одиниць вимірювання.

Тепер до питання, як вибрати глибинний насос для свердловини за цією характеристикою. Все впирається в кількість води, яку жителі дачі споживають. При цьому враховується той момент, що крім побутових потреб і пиття необхідно використовувати воду для поливу зелених насаджень. Але є тут один момент, від якого напряму залежатиме продуктивність агрегату. Це разове споживання через всі наявні споживачі. Приміром, на дачі кран для поливу, мийка або раковина, душ або ванна, унітаз. Якщо всі ці споживачі відкрити, то насос повинен повністю покрити їх своєю продуктивністю. Тобто, з усіх кранів і змішувачів повинна литися вода в необхідному обсязі та з необхідним напором.

Тому в першу чергу доведеться розрахувати цей обсяг з урахуванням кількості споживачів. А що стосується видаткової частини, то з душової лійки витрачається 9 л/хв, звичайного крана 6 л/хв, те ж саме стосується поливального крана. З унітазом все складніше, тому що багато чого буде залежати від обсягу сливаемого бачка. В цьому плані розмаїття величезна: 4-12 л. Склавши витратні значення споживачів, отримуємо потужність заглибного насоса для свердловини.

Тепер що стосується напору. Це дуже важлива величина, особливо, коли справа стосується артезіанських свердловин. Вони глибокі, і піднімати звідти воду – це, значить, треба подолати не лише висоту свердловини, але і прогнати рідина по горизонтальних ділянок домашнього водопроводу. Тому в першу чергу враховується саме глибина свердловини, яка обов’язково відображається у її паспорті.

Увага! Не забуваємо, що на будь-які свердловини бурові організації видають паспорт. І ці гідротехнічні споруди обов’язково ставляться на облік в Росспоживнагляді.

Потім необхідно заміряти відстань від свердловини до самого далекого споживача. Підсумовуємо два значення та збільшуємо їх на 10%. Це надбавка враховує наявність в системі фітингів, на яких тиск води обов’язково падає.

Це і є основні характеристики заглибних насосів для свердловин. Але є й суто технічні моменти, на які треба звернути увагу.

Види занурювальних свердловинних насосів

Чисто конструктивно з зовнішньої сторони свердловинний насос – це металевий циліндр, в якому встановлений насосний блок і електродвигун. Інших вузлів в ньому немає. І якщо електродвигун – це прилад, який являє собою один і той же агрегат, то насосний блок може бути у різних моделей різним. Тому всі глибинні насоси діляться на три категорії.

 • Відцентрові. Це коли вода перекачується з допомогою робочого колеса вигнутими лопатками. Саме форма лопатей створює всередині камери відцентрову силу води, яка від центру колеса відкидається в його краях, де утворюється область високого тиску. Саме це тиск і є основною напору агрегату. Тому чим більше коліс розташоване всередині насоса, тим більше у нього напір. Тому навіть за зовнішнім виглядом агрегату, а точніше сказати по його довжині, можна визначити, як далеко він зможе перекачувати воду з свердловини.
 • Вихрові. Це практично також конструкція, але у її робочого колеса прямі лопаті. Тиск створюється за рахунок того, що між лопатями при обертанні колеса виникають вихрові потоки, виштовхують воду. На жаль, дані моделі по ККД і іншими технічними характеристиками поступаються відцентровим. Тому їх максимальна глибина занурення становить лише 30 м, а напір не більше 100 м. тобто, на артезіанські свердловини встановлювати їх не можна, тільки на пісочний. Правда, у них є і свої позитивні сторони – менша потужність електродвигуна, а значить, менше споживання електроенергії. До речі, мінімальний діаметр насоса для свердловин цього типу складає 4 дюйма, тобто, його можна використовувати для водозабору з свердловини з обсадною трубою діаметром не менше 110 мм.
 • Шнекові або гвинтові. Це зовсім відмінна від двох перших позицій конструкцій. У ній розташовується гвинт, що обертається в такий же гвинтовий стаціонарної порожнини. Між ними є невеликий зазор, по якому і перекачується вода. Що можна сказати про цього різновиду. Це глибинні насоси для свердловин не з кращими характеристиками. Вони по всіх позиціях поступаються першим двом, приміром, максимальна глибина водозабору – 20 м. тобто, говорити про встановлення їх у артезіанські свердловини не доводиться. До речі, не можна плутати глибину занурення насоса і натиск. Це дві різні характеристики обладнання.

Інші критерії вибору

Розрахунок заглибного насоса для свердловини зроблений, був визначений, який необхідний його діаметр, але крім цього є й інші не менш важливі показники, які будуть впливати на ефективну роботу установки. Один з них – це сама вода, а точніше сказати, її якість. Наявність у ній домішок – це показник, який відбитися на довгостроковій роботі приладу. І чим їх у воді менше, тим краще.

Але у кожного виду глибинних насосів є певні вимоги до того, яку воду він може перекачувати. Приміром, глибинний насос відцентровий може переганяти воду, в якій кількість зважених частинок становить 180 г/м3. А ось гвинтовому навіть 240 г/м3 ні з чим. З трьох запропонованих різновидів цей найкращий в плані перекачування забрудненої води. Але відцентровий має більшу продуктивність. Та і його ККД більше, ніж у інших. А ось вихрові краще встановлювати на неглибокі свердловини.

Що стосується продуктивності, то вона безпосередньо залежатиме від такої характеристики самої свердловини, як її дебіт. По суті, це постійна кількість води, обсяг якої при заборі не змінюється. Приміром, якщо встановили свердловинний насос відцентровий на гідротехнічна споруда з малим дебітом. Через пару годин роботи води в ньому не залишиться. А, працюючи вхолосту, насос швидко вийде з ладу. Сьогодні, правда, виробники встановлюють насоси реле холостого ходу, яке при відсутності води в робочій камері відключає подачу електроживлення на електродвигун. Але це не вирішує проблеми. Тому дуже важливо співвіднести дебіт свердловини з продуктивністю насосної установки.

І ще один важливий момент. Запам’ятайте, що охолодження насоса, а в цьому випадку електродвигуна, залежить від швидкості рідини. І чим вона більше, тим краще. Тому виробники чітко обумовлюють співвідношення параметрів стовбура свердловини з параметрами насосної установки. Приміром, не можна встановлювати 3-х дюймовий насос в свердловину, діаметр обсадної труби якої становить 115 мм. Це занадто великий зазор, який знизить швидкість всмоктування води, особливо це стосується моделей, у яких всмоктування проводиться у верхній частині агрегату.

Правда, деякі виробники пропонують моделі свердловинного типу, корпус яких укладено в так звану сорочку. Вона просто збільшує діаметр приладу, а вода проходить між нею і корпусом насоса, тобто, по заниженим зазору, що дає можливість збільшити швидкість водного потоку.

І останній критерій вибору – це система захисної автоматики. Необхідно відзначити, що свердловинний насос може вийти з ладу з кількох причин.

 • Робота вхолосту без води.
 • Від стрибків напруги живильної електричної мережі.
 • Якщо у воді великий вміст піску.
 • Сам агрегат часто включається і відключається.
 • Були порушені правила установки.

Щоб це не стало причиною повної ліквідації локального водопроводу, треба вибирати насоси з системою захисту від всіх перерахованих вище випадків. Якщо не знайшли, то рекомендується встановити шафу, куди доведеться встановити всі захисні пристрої.

Правила монтажу

Відповідаючи на питання, який занурювальний вибрати насос для свердловини, необхідно розуміти, що правильна установка вирішує багато проблем. Тому дуже важливо точно дотримуватися вимог проведеного монтажу.

Все спочатку виробляється на землі.

 • Кріплення троса до насоса.
 • Установка шлангу або труби.
 • Кріплення труби і живлячого кабелю хомутами.
 • Проводка труби і кабелі через отвори в оголовку.
 • Кріплення троса до оголовку.

Після чого можна опускати насос в свердловину, встановлюючи оголовок поверх обсадної труби. Після чого відбувається підключення подаючої труби до водопроводу, кабелю до розподільного щита.

Здавалося б, не складне питання, що стосується вибору свердловинного насоса, але скільки треба врахувати його характеристик. Іноді неврахована позиція може позначитися вже через кілька днів експлуатації агрегату у вигляді некоректною його роботи. Тому треба дуже уважно ставитися до кожної характеристики, підійде вона саме під ваші умови експлуатації та водопровідної системи, і насоса окремо.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code