Нюанси зведення печі для лазні з цегли

Серцем лазні завжди була піч. І, неважливо, з якого матеріалу споруджувалася банна споруда, піч зазвичай зводять з цегли. Сьогодні все частіше цегляну конструкцію замінюють металевої. Це простіше, це дешевше, але такого м’якого пара, як піч для лазні з цегли, металево агрегат не дає. Правда, треба віддати належне, що побудувати цегляну піч не так просто, займає будівництво багато часу, на нього витрачатися і багато грошей. При цьому використовується досить великий список різних будівельних матеріалів. Але у цегляної печі велику кількість переваг перед іншими моделями.

 • З її допомогою можна обігрівати простір великого об’єму.
 • У її конструкцію можна вписати кам’янку великого обсягу, що дозволяє закласти пристойну кількість каменів. А це можливість отримати пар у великому обсязі при малих витратах палива.
 • При цьому камені не контактують безпосередньо з топкою.
 • Цегла є акумулятором теплової енергії. Він набирає її і поступово віддає. При цьому протопив один раз піч, можна кілька годин насолоджуватися отдаваемым нею теплом.
 • Високі показники пожежної безпеки.
 • Обпектися об цегляну кладку неможливо.

Правда, є у кам’яній печі для лазні і свої негативні сторони. Звичайно, в першу чергу треба сказати про великі фінансові витрати, які стосуються будівництва. По-друге, це велика витрата палива, яке йде на розпалювання печі. Зазвичай розтоплюють її протягом 2-3 годин. І вже після цього можна паритися в лазні. До речі, це також не можна назвати перевагою. До того ж цегляна банна піч – споруда велике і важке, тому під нього доведеться закладати міцний і надійний фундамент.

Етапи будівництва банної печі

Необхідно відразу зазначити, що підготовчий етап включає в себе не тільки підготовку матеріалів та інструментів. Дуже важливо розуміти, що пічна установка є серйозним приладом, тому до нього досить суворі вимоги, що стосуються місця розташування самого агрегату і його елементів.

 • Розташовувати цегляну піч близько до стін лазні не варто. І хоча від цього ніяких серйозних наслідків не буде, невеликий повітряний зазор необхідний. Таким способом збільшується площа віддачі тепла.
 • Дверцята від топкової камери повинна розташовуватися напроти вхідних дверей. Це ідеальний варіант. Якщо встановити піч у такому становищі неможливо, то дверцята топки повинна відкриватися в бік далекої стіни. Тобто, жерло топки повинно бути видно з дверного отвору.
 • Полиці в лазні розташовують біля бічної стінки печі.
 • Що стосується розмірів площадки, на яку зводиться банна піч, то мінімальний розмір: 70×70 см. При цьому основа повинна виступати над рівнем основного підлоги на 20 див.

Що стосується інструментів, то при спорудженні банної печі з цегли використовуються точно такі ж, як і при спорудженні будь-якого цегляної будівлі. А ось матеріали тут знадобляться незвичайні, тому що в печі буде горіти дрова, а значить, температура може підніматися до пристойних значень.

Матеріали для печі

Ось основні будматеріали, які знадобляться для спорудження печі.

 • Цегла звичайний і шамотна для викладання топки.
 • Пісок і цемент для кладочного розчину.
 • Газосилікатні блоки або щебінь для спорудження фундаменту, тут же використовуються пісок і цемент.
 • Металева арматура для армокаркаса фундаменту.
 • Дошки для спорудження опалубки під фундамент.
 • Бітум і руберойд для створення гідроізоляційного шару.
 • Колосникові решітки (готова або виготовлена з арматури своїми руками).
 • Зольниковая коробка у вигляді ящика, виготовлена з металевого листа.
 • Готові дверцята для топки і зольника.
 • Якщо в конструкцію печі для лазні з цегли закладається водяний бак, то його доведеться придбати або виготовити своїми руками.

Спорудження фундаменту

Чим більше за розмірами піч, тим більших розмірів повинен бути залитий під неї фундамент. Скажімо прямо, цей елемент банної печі є найважливішим. Залили його неякісно, отримаєте в результаті перекіс всього споруди, що тут же вплине на якість роботи печі. У всякому разі, користуватися нею буде неможливо. Вона піде тріщинами, через які чадні гази почнуть проникати всередину парилки.

Закладати фундамент під кам’яну піч треба ще на стадії будівництва самої лазні. При цьому треба враховувати той факт, що пічної фундамент – це окрема конструкція, несоединенная з фундаментом самої будови. Причина – усадка фундаменту лазні і печі буде відбуватися не однаково, що призведе до розтріскування двох елементів. Тому під піч встановлюється місце, де викопується котлован з певними розмірами, відповідними розмірами печі.

На дно котловану засипається піщаний шар товщиною 15 см, який утрамбовується і поливається водою. Зверху засипається шар щебеню (його можна замінити битою цеглою або каменем), який вирівнюється і утрамбовується. Товщина щебеневого шару – 10 див.

Тепер необхідно спорудити опалубку під фундамент, для чого використовуються дошки. Є в установці опалубки один момент – необхідно між нею і стінками котловану залишити зазор розміром 10 см з кожної сторони. Тому викопується котлован з урахуванням даного розміру. Далі в опалубку встановлюється армуючий каркас, виготовлений з арматури. По суті, це багатошарова сітка (багатоповерхова), елементи якої між собою або зварені електрозварюванням, або скріплені в’язальним дротом. Якщо навиків в роботі зварюванням немає, то другий варіант – оптимальне рішення, просте, але надійне в плані експлуатації.

Увага! Армуючий каркас повинен розташовуватися усередині фундаменту. Він не повинен лежати на підготовленій піщано-щебеневої подушки. Тому його встановлюють на підпори, приміром, на шматочках цегли чи каменю.

Готується бетонний розчин, в якому цемент, пісок і щебінь змішуються в пропорції: 1:3:4. Його ретельно перемішують і заливають в опалубку. Існує кілька способів змішування. Якщо проводити все вручну в ємності лопатами, то краще всі інгредієнти змішати між собою, потім суміш залити водою. Якщо використовується для замісу бетономішалка, то спочатку засипається цемент, заливається вода, після чого цей розчин треба покрутити в барабані. Далі, не зупиняючи бетономішалку, порційно засипаються і пісок, і щебінь.

Залитий фундамент треба залишити на кілька днів. Через два-три дні можна знімати опалубку, через тиждень треба бічні стінки конструкції обробити гарячим бітумом, краще двома шарами. А навантажувати його, тобто, проводити цегельну кладку, можна тільки через 28 днів. За цей час бетон набере свою марочну міцність. Зазор між стінками котловану фундаменту і засипаються дрібним щебенем або гравієм, можна використовувати грубозернистий пісок.

Всі перераховані вище роботи можна проводити своїми руками. Цегляну кладку печі треба довірити пічник професіоналу. Вся справа в тому, що піч у лазні з цегли – споруда складне, тут потрібні не тільки знання, як класти ряд за рядом, але й досвід зведення. Тому далі розглянемо сам процес спорудження печі, а нюанси, на які необхідно звернути увагу.

Кладка цегляної печі в лазні

В першу чергу верхню площадку фундаменту треба гідроізолювати, щоб волога не потрапила на цеглу. Під її дією негативних вони починають руйнуватися. В якості гідроізоляційного матеріалу тут можна використовувати руберойд, краще укласти його в два-три шар, і кожен наступний шар укладається на попередній-поперек. Можна обмазати фундамент бітумною мастикою у кілька шарів.

Для кладки цегли використовується глиняний розчин, в який додається пісок. Їх співвідношення 1:2. До питання, де взяти потрібну глину, звичайна з городу не підійде. Сьогодні це не проблема, в будь-якому будівельному магазині продається такий матеріал, який розфасований в паперові мішки. Він так і називається – глина для кладки печей.

Її треба розбавити водою в пропорції, зазначеної на упаковці, і поступово додавати мокрий пісок. Змішування краще проводити будівельним міксером або дрилем зі спеціальною насадкою. У кінцевому результаті повинна вийти пастоподібна суміш у вигляді густої сметани. Перевірити на якість змішування можна таким способом: встромляєте в розчин палицю, витягуєте її і дивіться, скільки матеріалу на ній залишилось. Вас повинна цікавити товщина прилиплого шару. Якщо вона тонка менше 1 мм, то в розчин треба ще додати глини, якщо товста більше 3 мм, то доведеться додати пісок.

Можна переходити до кладці цегли.

Перші два ряди укладаються суцільно, створюючи пічну подушку. Обов’язково кладка виробляється з перев’язом. Внизу печі температура завжди невисока, а вимоги до основи – це міцність. Тому для кладки цих рядів можна використовувати звичайний цементний розчин.

Увага! Ряди цегляної кладки укладаються під рівень, тому схил і рівень будівельний завжди повинні бути під рукою. Важливо, щоб вся конструкція по закінченню робіт не завалилася.

Згідно з проектом печі і схеми її цегляних рядів встановлюється дверцята піддувала. З її установки починається формування зольника. Необхідно звернути увагу, що дверки кріпляться до цегляній кладці дротом. Для цього в ній є спеціально зроблені отвори. Дріт укладають між цеглинами, або в цеглі робляться канавки для неї. Другий варіант кращий.

Після чого збираються цеглини, які формують зольник. Зазвичай це три-чотири ряди, все залежить від розмірів самої печі.

Наступний етап – це споруда зольникового каналу і місця установки колосникових грат. Перший виконує функції скидання золи в зольник, і через нього повітря з піддувала буде надходити в топкову камеру. Другий – це конструкція, на якій будуть горіти дрова.

Увага! Для колосникових грат спеціально створюється з цегли виступ, на який вона лягати. При цьому треба враховувати той факт, що при нагріванні метал почне розширюватися, тому решітку кладуть так, щоб вона не стосувалася стінок печі. Якщо цього не врахувати, то грати буде тиснути на стінки камери згоряння, що призведе до розтріскування цегли. Укладати колосник треба на розчин.

Після установки колосникових грат встановлюється відразу і топкова дверцята. Вона так само, як і зольниковая, кріпиться до цеглин з допомогою дроту. Далі формується топкова камера. До речі, для цього треба використовувати шамотна цегла. Тобто, цим матеріалом обкладається днище, стінки і стелю камери, тому його йде мало, враховуючи те, що ціна такої цегли дуже висока.

Найважливіший момент – це вивести стелю топки в димохідний канал. Складний процес, що вимагає точного розташування цеглин, тому що стеля топкової камери звужується в канал. Тут дуже важливо співвіднести розміри топки і димаря. Якщо співвідношення буде неправильним, то банна піч з цегли буде працювати неправильно. Приміром, якщо канал широкий щодо топки, то все тепло буде йти на вулицю. Якщо він буде занадто маленьким, то чадні гази не будуть встигати проходити через нього. Тобто, їх частина буде прагнути вийти через дверцята.

Сьогодні все частіше навіть досвідчені майстри віддають перевагу готовим димоходів, які встановлюються над топкою та облицьовуються цеглою. Це в кілька разів спрощує будівельний процес.

Що стосується водяного бака, то його можна встановити над топкової камерою, а можна біля бокової стіни. При цьому металеву ємність треба також обкласти цеглою. По-перше, вийде конструкція у вигляді термоса. По-друге, не порушиться єдність цегляного споруди, що вплине на дизайн печі і лазні в цілому.

До речі, водяний бак можна заповнювати вручну відрами, а можна підключити до нього водопровід. З нього ж можна зробити для підключення змішувача душа і крана на раковині. Важливо – під час встановити трубну розведення, визначивши місця входу і виходу труб. Нерідко для цього замість труби використовують металеві шланги.

Є ще багато різних нюансів, які стосуються споруди цегляної печі для лазні (фото і відео додаються). Але означені вище – найважливіші. Головне – точно слідувати проектом і схемою рядів кладки. При цьому весь час треба користуватися рівнем і схилом. Деякі цеглини доведеться підрізати під необхідний розмір. Робити це краще болгаркою, а не ламати сокирою або молотком. Чим точніше прилягають один до одного елементи кладки, тим менше зазорів, через які чадні гази можуть потрапити всередину банних приміщень.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code