Як зробити шпаківню своїми руками

Незамінними помічниками в боротьбі з усілякими шкідниками зелених насаджень незмінно є птахи. Щоб залучити їх на присадибну ділянку слід зробити будиночок для них. Якщо подарувати пернатим комфортне житло, то турбуватися про збереження врожаю буде не потрібно. Хоча пташиний будиночок прийнято іменувати шпаківнею, в ньому можуть жити не тільки шпаки, але і інші пернаті. У таких апартаментах селяться горобці, мухоловки, синиці, чорнушки і стрижі.

Місце розташування і розміри будиночка для птахів необхідно вибирати у відповідності з особливостями різних пернатих. Приміром, синичкам зручніше, коли висота шпаківні становить близько 30 см, а дно — 12 см, діаметр ж льотка — 3-3,5 см Що стосується плісок, то ці пернаті не мають потрібної чіпкості лап, тому перед входом слід встановити невеликий трап. Такий будиночок підвішується під дахом будівель, на висоті від 3 до 5 м. Птах пищуха відчуває себе комфортно в будиночку з двома наскрізними отворами, розташованими праворуч і ліворуч. Наявність додаткових льоток дає можливість птиці сховатися від хижаків.

Підбір матеріалів

Как сделать скворечник своими рукамиЗбірка

Продумуючи, яким чином зробити пташиний будиночок, попередньо слід подбати про заготівлі необхідного матеріалу для здійснення будівництва.

Хвойні породи дерева не підійдуть для будівництва шпаківні, тому що вони виділяють смоли, внаслідок чого внутрішній простір у ньому стане липким.

Как сделать скворечник своими рукамиЗ дерева

Виділяють токсини матеріали теж неприйнятні для будівництва пташиного будиночка, серед них матеріал ДВП і ДСП. Фанера теж не варіант, тому що вона практично не пропускає звуки, а пернатим друзям потрібна дуже хороша чутність, щоб уникнути небезпеки. Крім того, фанера погано утримує тепло, тому птахам буде складно виходити виводок. Кращий матеріал для шпаківні дерево модрини. Внутрішня поверхня дощок повинна залишатися шорсткою. Так, птахам буде легше вибратися назовні. На гладкій поверхні можна зробити горизонтальні насічки за допомогою стамески.

Креслення і розміри конструкції з дерева

Как сделать скворечник своими рукамиПроцес виготовлення

Креслення виробу можна зробити прямо на дошках. Їх потрібно розкласти на столі. Для розмітки знадобиться олівець і косинець. З особливою уважністю слід розкреслити дошки для передньої і задньої стінки, а також для бічних поверхонь. Для цих цілей потрібні дошки різної ширини. Наприкінці повинно вийти 7 заготовок з заздалегідь заданими параметрами:

  • 2 бічні деталі шириною 15 см, виготовлені з обрізної дошки;
  • 3 деталі для фасаду, задньої стінки і кришки, з типовим розміром 30×20 см;
  • 2 частини розміром 15×15 см, використовувані для низу даху і дна шпаківні.

Для спрощення з’єднання деталей, їх потрібно випиляти максимально акуратно, після чого підписати олівцем.

Типовий розмір пташиного будиночка становить 20 см завширшки, 15-20 см в глибину і 30 см у висоту. Просторі апартаменти для птахів — це не завжди найкраща ідея. Звичайно, у великому будиночку приютится більше пташенят, але вигодувати виводок, що складається з багатьох особин не завжди під силу пернатим батькам! Якщо пташенята не будуть отримувати потрібний догляд і погано харчуватися, то вони не зможуть здійснювати тривалі перельоти і виростуть болючими. І, навпаки, в компактному будиночку є можливість поселити всього 3 пташеня, але вони виростуть здоровими і здатними підтримувати потужність популяції свого виду.

Креслення

Как сделать скворечник своими рукамиЗі скатом до задньої стінки креслення

Как сделать скворечник своими рукамиКреслення з односхилим дахом

Как сделать скворечник своими рукамиІнструкція з виготовлення шпаківні

Как сделать скворечник своими рукамиЗ двосхилим дахом креслення

Послідовність складання

Спочатку передня стінка з’єднується з бічними. Цвяхи слід забити по краях і центру дошки. Повинна вийти П-подібна конструкція. Перед подальшим з’єднанням, важливо перевірити надійність і жорсткість елементів, які вже з’єднані. Для зміцнення, можна забити ще кілька цвяхів між тими, які були забиті раніше.

Щоб не загнати в шкіру скалку, краще працювати з деревом в рукавичках.

За тим же методом збирається задня стінка і низ конструкції. Для заокруглення внутрішніх кутів, можна до дна прибити дерев’яний штапик. Всі елементи фіксуються цвяхами. При необхідності можна зміцнити конструкцію додатковими цвяхами. Тепер потрібно підготувати дах, яка обов’язково повинна бути знімною. Це дозволить чистити житло птахів при необхідності. Краю даху повинні виступати за габарити самого шпаківні. Особливо це важливо зробити зі сторони фасаду. Так ви захистите будиночок птахів від дощової води і інших опадів.

Как сделать скворечник своими рукамиКреслення і складання

Дах повинна складатися з двох деталей – втулки та основної частини. Дах утримується на місці за рахунок другої деталі. Її потрібно підігнати за розміром і з’єднати дві деталі цвяхами. Тепер встановлюється дощечка або жердинка, на яку будуть сідати птиці перед входом в своє комфортне житло.

При розфарбуванні готового шпаківні краще використовувати неяскраві фарби. Відмінно підійдуть брудно-зелені і бурі тони. Хижакам в цьому випадку буде важче виявити пташиний будиночок.

Економ-варіант шпаківні

В деяких випадках можна зробити тимчасовий будиночок для птахів, використовуючи підручні матеріали, наприклад, картон. Хоча такого типу конструкція, не йде ні в яке порівняння з дерев’яним своїм аналогом, він цілком може стати пристановищем для птахів на сезон. В якості вихідного матеріалу використовується щільний гофрокартон. Для роботи потрібні наступні матеріали: гофрокартон, крохмаль, самоклеючий папір, що має ламіноване покриття і мотузка. Інструменти: ножиці, лінійка, ніж для різання картону, олівець, косинець, циркуль.

Спочатку розмічаються всі заготовки, вони всі повинні бути продубльованими. З крохмалю необхідно зварити клейстер. Готові деталі потрібно склеїти попарно. Всі стінки будуть подвійними, що підвищує їх міцність. У передній стінці вирізається отвір під літок. У задній стінці проробляються 4 невеликих отвори, призначені під мотузку, завдяки якій будиночок можна буде прив’язати до дерева. Стінки шпаківні склеюються встик під прямим кутом. В результаті повинен вийти короб. На час сушіння, його слід обмотати нитками.

Как сделать скворечник своими рукамиЗ картону

Дах повинна складатися з двох частин, склеєних між собою. Зовнішня її частина повинна бути виготовлена з припусками. Такий виріб буде більш довговічним, якщо обклеїти його зовні ламінованим папером.

З коробки або пластикової пляшки

Якщо пиломатеріали дістати ніде, то зробити пташиний будиночок можна з готової коробки, наприклад, з-під соку або молока, ємністю більше 1 л. Попередньо її потрібно вимити і висушити. Після цього вирізається льоток. Щоб зміцнити дно, можна використовувати щільний картон. Зверху коробки робляться невеликі отвори, щоб була можливість протягнути через них дріт, на якій буде закріплений шпаківня. Зовні виріб можна обклеїти декоративної ламінованим папером.

Как сделать скворечник своими рукамиЗ пластикової пляшки

Для виготовлення ще одного варіанта використовується зовсім небагато матеріалів: пластикова пляшка, фарба, щоб забарвити пляшку або ламінований папір, дріт і ніж. У верхній частині 5-літрової пляшки вирізається отвір під літок. В даху слід просвердлити два отвори під дріт, на якому буде кріпитися конструкція. Птахи некомфортно почувають себе в прозорому будиночку. Тому, щоб створити затишок, пляшку можна пофарбувати або обклеїти ламінованим папером.

Як видно, зробити простий варіант шпаківні зовсім нескладно. Однак для того щоб пташиний будиночок виконував свої завдання повністю, його важливо правильно встановити.

Правила монтажу

Как сделать скворечник своими рукамиШпаківню на дереві

Дотримувати деякі правила установки потрібно обов’язково. Прийнято читати, що монтувати будиночки для птахів потрібно на початку квітня, проте шпаківні можна встановлювати в будь-який час року. Висота установки складає в середньому 3-5 м, це стосується дач і сіл. У містах такі конструкції кріпляться на висоті 8-10 м.

Вхідний отвір має перебувати на боці з мінімальною кількістю вітрів. Шпаківня потрібно встановлювати в тіні або півтіні, не можна щоб на нього потрапляли прямі промені сонця. Підвішувати конструкції треба на певній відстані від гілок. Це захистить пернатих від домашніх кішок і інших хижаків.

Положення шпаківні має бути строго вертикальним. Припустимо легкий нахил вперед, але ніяк не можна робити нахил назад. Якщо конструкція виготовлена з міцних матеріалів, то потрібно забезпечити доступ усередину для щорічного очищення.

При дотриманні простих рекомендацій можна побудувати затишний і комфортний будиночок для пернатих! Якщо у вас виникли питання, то задавайте їх у коментарях до статті.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code