Як зробити сходи на горище своїми руками

Якщо найближчим часом ви маєте намір переобладнати горище під функціональне приміщення, то варто перед початком робіт продумати де встановити сходи і як її виготовити. Тут також буде встановлена стельова двері або люк. Таку конструкцію можна замовити або придбати готову, але давайте дізнаємося, як можна зробити все самостійно. Так, ви неабияк заощадити сімейний бюджет і придбаєте нові навички, які цілком можуть стати в нагоді вам в майбутньому.

Раніше горищні сходи робили зовні, але навряд чи когось порадує перспектива підніматися в приміщення через вулицю в мороз чи дощ. У багатьох людей в горищі влаштована стельова двері, найчастіше в коридорі, і при необхідності піднятися на гору, вони використовують приставні сходи. Але це теж незручно, якщо вам належить облаштувати на верхньому ярусі, наприклад, робочий кабінет або кімнату відпочинку. Для цивілізованої людини більш вдалим вибором буде установка стаціонарного або складного ступеневої підйомника. Якщо немає місця для першого варіанту, то другий вас дуже влаштує.

Вимоги до конструкції

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Який би варіант сходів не був обраний вами, він повинен відповідати вимогам техніки безпеки. Конструкція повинна забезпечувати безпечний прохід на горище і бути достатньо міцною. Гвинтовий тип займають порівняно мало місця і відрізняються високою привабливістю, однак, літнім людям піднятися по таким сходам буде дуже важко.

Якщо дозволяє площа коридору чи передпокою, то краще зробити досить широкий отвір, щоб можна було встановити хорошу стаціонарні сходи.

Чим більше отвір на горище, тим більше будуть тепловтрати, якщо мова, звичайно ж, не йде про опалювальному горищному приміщенні.

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиСтаціонарна сходи

Поручні і поручні забезпечують достатню безпеку для людини, піднімається по сходах. Тому якщо можливо, то виготовте конструкцію з цими елементами. Оскільки в нашому випадку мова йде про самостійному виготовленні, то важливо також обробити її спеціальними засобами, що підвищують вогнестійкість конструктиву. Це особливо актуально для дерев’яних сходів.

Показник вантажопідйомності повинен бути не малим, так як при необхідності підняти на горище важкий вантаж потрібно враховувати і власний вагу. Отже, оптимальна вантажопідйомність – 260 кг

Різновиди

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Горищні сходи поділяються на такі види:

 • Монолітні. Вони можуть бути маршовими і гвинтовими.
 • Складні. Бувають важільними, ножничними, відкидними, розсувними або телескопічними.
 • Переносні драбини або приставні.

Переносні види – це тимчасовий варіант з’єднання поверхів. Якщо ви плануєте використовувати горище в рідкісних випадках, то приставна конструкція – це оптимальний варіант. Але при облаштуванні верхнього приміщення під зону відпочинку або для ігор дітей потрібно зробити більш надійні сходи.

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиПриставні сходи

Найчастіше на облаштування масивної конструкції немає місця в житлових будинках. Тому не дивно, що висувні драбини та їх складні побратими користуються найбільшим попитом при облаштуванні горища. Вони компактні, є безпечними і зручними, простими у використанні.

Розміри

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Драбина має стандартні параметри, дотримуючись яких ви зможете виготовити дійсно надійну й зручну в експлуатації конструкцію:

 • Ширина маршу повинна становити 65-110 див.
 • Висота до 3,5 м. Це пов’язано з тим, що падіння з такої або більшої висоти загрожує отриманням травм, так і високою жорсткість конструкції буде значно менше.
 • Середнє число ступенів – 15.
 • Висота подступенок – 19 див.
 • Товщина ступенів – 1,8–2,2 див.
 • Кут нахилу коливається від 60 до 75 º. Це обумовлено тим, що кут менше 60º зажадає багато простору, а кут більше 75º – небезпечний при використанні.
 • Якщо вам належить зробити складний варіант, то він повинен витримувати вагу до 150 кг
 • Сходи не повинні бути слизькими. Їх встановлюють паралельно підлозі.

Вибір місця

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Якщо вам належить зробити сходи самому, то важливо визначити місце установки – всередині або зовні, якщо ви виберете перший варіант, то в якому приміщенні буде пророблений отвір для підйому на горище? Важливо, щоб сходи не заважала домочадцям. Тому встановлювати її на кухні або в спальні не доцільно.

Якщо верхній ярус не буде інтенсивно використовуватись, то пристрій для підйому на нього можна зробити у вітальні. Краще, щоб сходи була закритою або автономною. У такій ситуації складна конструкція – це дуже хороший варіант.

Заміри

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Якщо ви будете робити складану драбину, то прийміть до уваги її розміри в складеному і розкладеному вигляді. Зробіть завмер від підлоги до стелі приміщення. Визначтеся з шириною, кількістю ступенів, кутом нахилу. Всі дані фіксуйте на папері, що допоможе вам скласти максимально точний креслення. Помилки в розрахунках можуть призвести до небажаних наслідків. Наприклад, сходами буде незручно користуватися, збільшиться ризик отримання травми.

Сходинки необхідно розташовані паралельно підлозі. Двері не повинні відкриватися на сходовий проліт.

Вибір матеріалу

Как сделать лестницу на чердак своими руками

При виготовленні сходів з дерева слід обробити всі деталі антисептиками щоб уникнути гниття готового виробу. Після складання можна буде пофарбувати виріб будь відповідним за кольором лаком/фарбою. Зазвичай сходи роблять із сосни. Цей матеріал вибирає більшість самоделкиных, так як з деревиною легше працювати ніж з металом.

Якщо ж ви таки вирішили працювати з металом, то використовуйте матеріали з оцинкованим покриттям. Цей вид металу не іржавіє. Такі конструкції володіють великою міцністю. Так, ви зможете заощадити простір, оцинковані елементи тонкі, а тому не займають багато місця.

Щоб металеві деталі не терлися один об одного, можна використовувати пластикові деталі. Таким чином, за рахунок змінних бічних пластмасових вставок буде попереджено ковзання.

Форма

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Особливість горищних сходів – форма. Вона повинна бути ергономічною, компактною, комфортною і зручною. У невеликому приміщенні габаритна конструкція буде виглядати безглуздо. В досить великому приміщенні – обмежень немає, хочете встановлюйте компактну, а хочете побудувати стаціонарну масивну.

Від наявного простору і особистих переваг залежить, буде чи сходи одне-, двох – або трехмаршевой. Якщо від підлоги до стелі не більше 3 м, то цілком можна обійтися найпростішим типом — одномаршевым. Але, якщо ви бажаєте бути більш оригінальними, спорудити двухмаршевое виріб.

Щоб одномаршові конструкція виглядала цікавіше, зробіть її дугоподібної. Ступені можна виготовити у вигляді променів, що розходяться.

Початок роботи

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Якщо виміри вами були зроблені, а креслення окреслені, то саме час скласти кошторис матеріалів. Вам слід запастися:

 • Шурупи.
 • Викрутки.
 • Рулетка.
 • Ножівка по дереву.
 • Набір гайкових ключів.
 • Монтажна піна.
 • Кутомір.
 • Шарніри.

В якості основи використовуються бічні і вертикальні балки, службовці опорою. Величина допустимих навантажень на конструкцію повністю залежить від міцності основи.

Драбина двосекційна

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Одна секція такої конструкції складається наверх. В зібраному вигляді драбина двосекційна не ховається, а залишається на увазі. Таке допускається, якщо вихід на горище облаштовується в гаражі або іншому робочому приміщенні. При оформленні будинку у відповідному стилі двосекційна модель буде вдало виглядати і в коридорі. Для її виготовлення вам знадобляться наступні матеріали:

 • Рулетка.
 • Звичайна дерев’яна драбина.
 • Ножівка по дереву.
 • 4 бруска, мають товщину 2-3 см, 2 з них повинні відповідати ширині люка, а 2 – бути довшим на 20 див.
 • 4 шт. карткових петель, відповідні ширині косоура.
 • Кріпильні елементи.

Косоур – це основа сходів, на яку укладають ступеня.

Технологія виготовлення

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Для початку потрібно з’єднати короткий брусок за допомогою петель з верхнім кінцем драбини, інший аналогічний брусок слід жорстко закріпити до нижньої частини. Щоб у підсумку конструкція була надійною, візьміть 2 рейки і прибийте їх навскоси із зворотного боку сходового маршу. При цьому треба провести ці дії так, щоб ці зміцнюють рейки не перешкоджали переміщення по сходах.

Після цього необхідно відміряти 2/3 від загальної довжини. Вимірювання проводяться знизу. В наміченому місці слід розпиляти сходи. Ці частини згодом будуть з’єднані карточними петлями, які кріплять з зворотного боку. Таким чином, конструкцію можна буде легко скласти.

Верхній брусок закріплюється під люком. Завдяки гачка і петлі, ваше виріб не буде відкриватися довільно. Отже, гачок кріпиться до стіни, а петля – до бруска.

Виготовлення складаний сходи на тятивах

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Процес виготовлення складаний сходів складається з таких етапів:

 1. Поділіть висоту від підлоги до горищного люка на 3 частини. При цьому перша частина повинна бути такою як розмір люка, друга – трохи менше, а третя – перекривати залишився відстань до підлоги.
 2. Тепер потрібно відміряти кут люка малкою.
 3. Перенесіть кут на заготовки сходи, що дозволить вам відзначити ступені.
 4. Між секціями висвердліть отвори для подальшого монтажу шарніра.
 5. Відшліфуйте всі елементи.
 6. У місцях установки шарнірів розпилюють дошки.
 7. Наріжте і відшліфуйте ступені.
 8. Зробіть виїмки в тятивах для установки ступенів.
 9. Вставте щаблі в тятиви, саджаючи їх на клей, а після стягуючи саморізами.
 10. З’єднайте петлями секції. Щоб правильно виконати цей етап робіт, додайте секції на рівній площині.
 11. Перевірте функціональність секцій.
 12. Зберіть конструкцію і тимчасово встановіть її в люк. Якщо виявилося, що сходи потрібно трохи підігнати, то зробіть це.
 13. Тепер відшліфуйте всі поверхні і розкрийте її лаком в декілька шарів. При цьому наступний можна наносити тільки після повного висихання попереднього шару.
 14. Після висихання лаку, встановіть готовий виріб в люк в люк.

Щоб прискорити процес, виконуйте всі роботи з напарником. Це також допоможе уникнути травм під час роботи на висоті.

Якщо у вас є питання по темі, то неодмінно поставте їх нашому експерту. Бажаєте доповнити статтю або надати корисні рекомендації? Залишайте свої коментарі.

Відео

Фото

На фото представлено кілька варіантів горищних сходів:

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиСходи на горище з вулиці

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиСходи над входом

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиОригінальна сходи

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиРозкладна конструкція

Как сделать лестницу на чердак своими руками

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиВиди розкладних сходів

Схеми

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиРозрахунок гвинтових сходів

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиКреслення сходів

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиСхема дерев’яних сходів

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиСхема конструкції

Как сделать лестницу на чердак своими рукамиСхема визначення висоти та нахилу сходів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code