Як визначити переріз проводу

Однією з важливих і основних частин електропроводки є кабелі, які проводять струм. Для того щоб все працювало як треба, без коротких замикань і розплавлених проводів, важливо підібрати проводку так, щоб вона витримувала напруга. Переконатися в тому, що провід надійний, безпечний і відповідає вимогам експлуатації, можна розрахувавши перетин дроту. Якщо провід буде з недостатнім перетином, це може призвести до замикання і пожежі в будинку. Давайте розберемося, як визначити перетин дроти, щоб уникнути таких наслідків.

Серйозне питання

Якщо у вас за планом заміна електропроводки, то першим ділом вам потрібно визначитися, яке перетин дроту необхідно. Коли ви підрахуєте плановану навантаження на провід зі струмом, відразу буде зрозуміло, яка переріз потрібно для нормальної роботи. Для цієї мети скористайтеся таблицею, яка знаходиться нижче.

Как определить сечение проводаПідбір по струму

Припустимо, підрахувавши все, ви визначили силу струму в 27 А. Виходить, що вам необхідний двожильний провід, переріз якого становить 2,5 мм2. Ви пішли в магазин, купили хороший провід, з заявленим від виробника перетином 2,5 мм2 і зробили монтаж електричних проводів. Після закінчення часу, коли система була запущена і працювала, у вас вимикається автомат на щитку. Це може говорити про пошкодженої лінії.

Після того як ви оглянете проводку, може з’ясуватися, що було коротке замикання. Причина проста – ізоляція на дроті розплавилася з-за сильного нагріву. Але як же так? Ви ж все зробили як треба, розрахували, придбали потрібний дріт. А вся справа не в розрахунках і вашої помилку з підключенням. Вся причина криється в обмані. Так, саме в обмані, так як дуже часто виробники, які виготовляють дроти, постачають товар, який не відповідає заявленим параметрам. Наприклад, ви купили кабель з площею дроту 2,5 мм2, але коли ви перевірили його самостійно, виявилося, що переріз кабелю складає всього 2,1 мм2, що менше, ніж необхідно вам по потужності. Ось і виходить, що провід гріється, і підвищується ризик виникнення замикання.

Как определить сечение проводаПроводи з пошкодженою ізоляцією

Але навіщо це робити фірмам з виробництва кабелів? Вся справа в жадібності, так як, знижуючи перетин дроту, компанія-виробник економить досить значну суму грошей. Посудіть самі: щоб виготовити 1000 м проводів перетином до 2,5 мм2, знадобиться приблизно 22,3 кг міді. Але якщо зробити їх з меншим перетином, що в 2,1 мм2, то на їх виробництво потрібно 18,8 кг Виходить, що економія на користь виробника становить 3,5 кг міді. А коли здійснюються великі обсяги продукції, то ця цифра виростає в рази.

Ось і виходить, що визначення перерізу проводу – важливий і серйозний етап, який потрібно виконати при монтажі проводки. Таким чином ви зможете уникнути плавлення ізоляції, замикання і, як наслідок, пожежі.

Яким чином можна визначити перетин кабелю

Отже, ви купили провід, давайте дізнаємося, як можна зробити вимір його перерізу. Для цієї мети вам знадобиться:

 • штангенциркуль;
 • калькулятор;
 • сам кабель;
 • канцелярський ніж або стрипер для зняття ізоляції.

Как определить сечение проводаВимірювання штангенциркулем

Визначається перетин по діаметру дроту. Давайте розглянемо, як це зробити поетапно.

 1. Візьміть дріт і зніміть з нього ізоляцію за допомогою стриппера або канцелярського ножа.
 2. Використовуючи штангенциркуль, виміряйте діаметр проводу.
 3. Тепер, вам доведеться згадати уроки геометрії в школі. Для того щоб визначити площу круга існує певна формула:

Sкр= π r2,

де число π = 3,14, а r – радіус дроти.

Але ось тут у нас виникає проблема: за допомогою штангенциркуля виміряти радіус неможливо – тільки діаметр. Тому формулу потрібно трохи змінити під діаметр. Як нам відомо, радіус – це половина діаметра. Щоб наші дані підходили, формулу потрібно переробити так:

Sкр= ( π d2)/4,

де d – діаметр жили.

У такому випадку формулу можна скоротити, розділивши число π на чотири. В результаті виходимо на стандартну формулу для обчислення перерізу жили по діаметру:

Ѕкр=0,785 d2

Залишилося тільки підставити числа до формули і отримати площу круга, яка і буде його перетином. Наприклад, діаметр вашого мідного дроту становить 1,68 мм. Це число в квадраті становить 2,8224. Множимо 2,8224 на 0,785. Якщо округлити, то в підсумку шуканий переріз вийшло 2,2 мм2.

От і все, як бачите, багато часу і зусиль ця процедура не забере, проте вона є дуже важливою частиною робіт по монтажу електрики. Адже навіть відхилення в декілька десятих міліметра може зіграти злий жарт. Але як бути, якщо ви не електрик і штангенциркуля у вас під рукою немає? Не поспішайте бігти в магазин, є простий метод обчислення діаметра з допомогою підручних засобів.

Простий метод визначення діаметра

Как определить сечение проводаМетод визначення перерізу

Все що потрібно, є в кожного під рукою. Для цього способу потрібно тільки олівець або ручка і лінійка.

 1. Першим ділом візьміть дріт, переріз якого потрібно дізнатися, і зніміть з нього 300-400 мм ізоляції по довжині.
 2. Візьміть олівець, ручку, фломастер або що буде під рукою, і намотайте на нього провід. Для того щоб досягти найбільш точного результату, витки повинні бути підігнані впритул один до одного.

  Чим більше витків ви зробите, тим точніше буде результат. Рекомендована кількість – 10 і більше витків.
 3. Потім підрахуйте кількість витків, що ви намотали на олівець, і запишіть це число або запам’ятайте.
 4. За допомогою лінійки виміряйте повну довжину порахованих витків. Приміром, у вас вийшло 19 витків, які мають довжину 32 мм.
 5. Щоб визначити діаметр дроту залишилося тільки розділити довжину на кількість витків. Виходить так: 32/19= 1,68 мм.

Ось і все, тепер залишилося тільки підставити діаметр проводу у формулу і вийде перетин дроту 2,2 мм2. Такий результат можна вважати точним при двох умовах: витки були намотані впритул, а їх кількість перевищує 10 штук – чим більше, тим краще. В результаті вам не доведеться витрачати зайві гроші.

Єдиний мінус такого способу: якщо жила з більшим перетином, намотати її на олівець не вийде.

Як вимірювати розтин, якщо провід багатожильний

Как определить сечение проводаБагатожильний кабель багатодротяний

Добре, скажете ви, якщо провід один, обчислити перетин легко. А як бути, якщо він багатожильний? Там таких окремих дротів багато, як дізнатися його в такому випадку? Визначити перетин багатожильного дроти не так важко як здається. Все що потрібно, визначити перетин однієї з жил.

 1. Для початку візьміть дріт і зніміть з нього ізоляцію.
 2. Тепер всі проводки потрібно роз’єднати між собою і перерахувати їх кількість.
 3. Візьміть одну з жил і виміряйте її діаметр.
 4. Застосувавши формулу, яка представлена вище, визначте площу однієї жили.
 5. Маючи переріз однієї жили, можна дізнатися загальний перетин. Для цього площа однієї дроту помножте на їх загальну кількість. Приміром, у вас є провід, що складається з 15 жив. Ви дізналися, що перетин однієї дроту складає 0,2 мм2. Для того щоб дізнатися їх загальний перетин, 0,2 потрібно помножити на 15. Отримуємо: 0,2 × 15 = 3 мм2.

Как определить сечение проводаВідмінність між багатожильним і многопроволочным кабелем

Але слід врахувати, що всі жили у проводі не можуть бути з’єднані впритул. З-за того, що вони круглі, між ними утворюється повітряний зазор. Його потрібно враховувати. Для цього отриманий результат помножте на 0,91. Припустимо, якщо перетин дроту склало 3 мм2, то, помноживши його на коефіцієнт 0,91, отримуємо переріз 2,7 мм2. От і все. Немає нічого складного, потрібно тільки дотримуватися інструкції.

Як бачите, визначити перетин дроти під силу всім, хто вміє користуватися формулами. Але, незважаючи на простоту такої роботи, вона є одним з найважливіших етапів, які необхідно зробити перед тим, як проводити проводку по всьому будинку.

Читайте також:

Як замінити електропроводку своїми руками

Як прокласти електропроводку в гаражі

З’єднання проводів в розподільній коробці

Ховаємо проводу в квартирі

Відео

Детальніше про практичне значення перерізу проводу у відеоматеріалі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code