Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Без роботи каналізаційної системи заміський котедж моментально перетворюється із комфортного житла в трущобную халупу. Але щоб злив в раковині і унітазі функціонував правильно і без поломок, розводка каналізації в приватному будинку повинні бути зроблена з чітким дотриманням норм відповідних Сніпов. Важливо з самого початку грамотно виконати зборку стояка і підібрати ухил труб до нього від сантехнічних приладів. Важливий і вибір матеріалу самих трубних виробів та фасонних деталей до них.

Зміст

 1. Вимоги
 2. Принципи каналізаційної розводки
  • Схеми
  • Порядок монтажу
  • Монтаж стояків
  • Установка відводів
  • Особливості облаштування
 3. Підземний монтаж трубопроводу
 4. Висновок

Вимоги

Схему розводки каналізації в котеджі прийнято опрацьовувати ще на стадії проектування житлового будови. Краще заздалегідь визначитися з місцем розташування всієї сантехніки і труб у будинку. Безпосередньо монтаж стічних трубопроводів своїми руками або з залученням сантехніків виконується вже після зведення стін, але перед чистової обробкою.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Схема розводки каналізації в будинку

Щоб внутрішня будинкова каналізація працювала справно і без засмічень, необхідно:

 • дотримати належний ухил зливних труб від сантехніки до стояка;
 • до мінімуму звести кількість поворотів і згинів на каналізаційних трубопроводах;
 • грамотно вибрати розмір і матеріал трубних виробів;
 • передбачити можливість відведення газів з системи каналізації (фановый відведення);
 • поставити сифони для формування гідрозатворів;
 • в потрібних місцях встановити люки для ревізії і чищення;
 • провести теплоізоляцію каналізаційної труби на вулиці і в підвалі (при необхідності).

Два основних документи регламентують розведення трубопроводів каналізації в приватному будинку і виведення стоків в селищну каналізаційну мережу або септик – це Бніп 2.04.01-85 (СП 30.13330.2012) і 2.04.03-85 (СП 32.13330.2012). Саме в них змальовані всі нюанси проектування та монтажу системи відведення побутових стічних вод з котеджу.

Принцип каналізаційної розводки

Незалежно від поверховості приватного будинку схема розводки каналізаційної системи в ньому вибудовується навколо основного вертикального стояка. До нього вже підводяться горизонтальні сливи-відводи від сантехнічних приладів. Знизу до цієї центральній трубі під’єднується випуск на вулицю до септика або селищної мережі водовідведення. А зверху неї обладнується фановий вентиляційний відвід на дах.

Якщо будинок одноповерховий, а з сантехніки в ньому тільки унітаз і раковина з ванною, то від стояка можна відмовитися. Однак вертикальну трубу для вентиляції все одно доведеться зробити, інакше всі запахи з каналізації так чи інакше опиняться в котеджі. Навіть сифони в цій ситуації не врятують. Перепади тиску при зливі води будуть викликати зрив гідрозатворів, в результаті чого каналізаційні амбре підуть з труб в кухню і санвузол.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Труби для каналізаційної розведення в будинку

Щоб виконати самостійно монтаж каналізації в приватному будинку, будуть потрібні:

 • труби діаметром 50 (для відводів) і 110 мм (для стояка);
 • трійники і коліна;
 • заглушки;
 • люки ревізії;
 • сифони для раковин, ванни і душкабины;
 • кріпильні елементи (хомути).

Труби для каналізації в котеджі рекомендується брати пластикові з ПВХ або поліпропілену. Перші більш дешеві, а другі більш стійкі до впливу побутової хімії та високої температури. Також для заміського будинку можна взяти чавунні аналоги. Вони довговічніші, проте працювати з ними складніше. Якщо пластик розрізається звичайною ножівкою, то для чавуну потрібно болгарка або газовий автоген. Плюс для напірної системи необхідний буде каналізаційний насос (установка з невеликим накопичувальним баком в підвалі).

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Схема природної каналізації приватного будинку

Схеми розводки

Розводка труб каналізації в приватному будинку виконується за однією з двох схем:

 1. Природна (самопливом).
 2. Примусова, напірна (з насосом).

Перевагу краще і правильніше за все віддавати першої, з самотечным рухом стоків. До примусового варіанту розведення слід вдаватися тільки в крайньому випадку, коли неможливо забезпечити природний злив стічних вод з будівлі. Така система енергозалежною, при відключенні електроенергії каналізація перестане працювати. Внутрішній накопичувач насосної установки певний обсяг нечистот в себе прийняти може, але він обмежений.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Схема примусової каналізації

Порядок монтажу

Система каналізації в будинку збирається знизу вгору. Спочатку в підвалі робиться випуск (висновок через фундамент котеджу) для з’єднання вуличної і внутрішньобудинкової частин водовідведення. Потім піднімається вгору стояк з установкою на кожному поверсі над підлогою трійника або хрестовини для підключення горизонтальних відводів.

Поворот стояка у випуск на вулицю рекомендується робити не одним відведенням з коліном під прямим кутом, а двома на 45 або трьома на 30 градусів. Так вигин вийде плавним, що знизить ризик утворення в цьому місці засмічення.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Особливості монтажу трубних з’єднань каналізації приватного будинку

Отвір у фундаменті робиться розміром до 400х400 мм і більше. Від труби до краю цього отвору має залишатися вільний простору близько 150 мм. Воно необхідно щоб при осіданні котеджу і спученні грунту з зими випуск не виявився деформований чи зруйнований. Залишилася щілину закладається глиною з клоччям.

Монтаж стояків

Монтаж стояка полягає в послідовній установці окремих деталей один на одного. З’єднання їх та фіксація між собою проводиться за рахунок наявності на кінці цих елементів розтруба. Від підлоги на першому поверсі спочатку ставиться трійник на відгалуження. Потім йде труба висотою близько метра. Потім встановлюється ревізія. А після монтується ще одна труба для проходу перекриття на наступний поверх. Там знову трійник і все повторюється.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Монтаж відвідний каналізації

Від рівня підлоги до люка ревізії повинно бути близько 1-1,5 м. Якщо трубопровід робиться з пластикових виробів, то стояк треба прикріпити до стіни за допомогою хомутів на дюбелях. Причому від стіновий поверхні до труби повинен залишатися просвіт в 15-20 см. А хомути слід розташовувати під розтрубами і з відстанню один від одного по висоті 4-5 метрів.

Прохід через перекриття і простір над ним після установки труби заливаються цементним розчином товщиною від труби в 2-3 см і висотою над підлогою в 8-10 див. Ця бетонна окантовка робиться для захисту стояка, забезпечення шумоізоляції і запобігання поширення вогню при пожежі.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Монтаж відвідної труби з допомогою перехідників

Установка відводів

Відводи монтуються під ухилом від сантехніки до 25-35 мм на погонний метр. Якщо нахил, менший, то стічні води будуть застоюватися в каналізаційному трубопроводі. А при меншому стоки занадто швидко будуть текти, в результаті чого важкі частинки і жир стануть осідати всередині, поступово формуючи засмічення.

Довжина горизонтальної лінії не повинна перевищувати 10 м. Якщо вона прокладається відкритим способом, то трубопровід ще можна збільшити на пару метрів. Однак для закритих стяжкою труб каналізації це неприпустимо. І в будь-якому випадку на кожні 8 м ділянки по горизонталі необхідно передбачити ревізію для прочищення. Фіксація відведення під ухилом проводиться хомутами до стіни з кроком в 1-1,5 м. Якщо збільшити цю відстань, то пластикова магістраль провисне.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Особливості схеми монтажу каналізації в будинку

Особливості облаштування каналізації в один і двоповерховому будинку

В одноповерховому котеджі розводка каналізації зазвичай виконується з одним стояком в санвузлі і двома горизонтальними відводами у ванну і кухню. Але якщо будинок великий і має два-три поверхи, то схема каналізаційної системи буде більш складною. Тут нерідко доводиться встановлювати пару окремих стояків. Але в цілому принципи організації збору побутових стоків з сантехніки єдині – ухил труб і перекачування стічних вод в одну точку на виведення з будівлі.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Схема каналізації в одноповерховому будинку

Щоб каналізації працювала справно довгі роки, при її проектуванні і монтажі слід:

 • відводи зі стояком з’єднувати не прямими хрестовинами, а елементами з патрубками під кутом 30-40 градусів;
 • для фіксації відвідних ліній під ухилом застосовувати хомути з кроком не більше 1,5 метрів;
 • місця проходу вертикальних стояків через перекриття обов’язково закладати цементним розчином;
 • зачищати задирки на торцях пластикових труб після нарізки їх ножівкою на деталі потрібної довжини;
 • для формування гідрозатворів використовувати сифони;
 • відводити фановий висновок подалі від вікон і балконів.

Згідно Сніп в приватному будинку розводка каналізаційних труб може здійснюватися відкритим і прихованим (в шахтах або коробах з негорючих матеріалів) способами. Перший варіант дозволяє постійно відстежувати стан трубопроводів і при необхідності спрощує їх ремонт, а другий більш естетичний.

Правильна розводка труб каналізації в приватному будинку

Особливості монтажу каналізації в двоповерховому будинку

Ще один момент і часта помилка – це висновок з бажання заощадити фанової труби в звичайну вентиляційну шахту. Воздухоотвод каналізації та вентиляцію в будинку об’єднувати не можна, інакше запахи з каналізаційної системи виявляться не на вулиці, а всередині будівлі.

Підземний монтаж трубопроводу в приватному будинку

Вуличний ділянку трубопроводу укладається також під ухилом від будинку в виритої траншеї. Причому трубу треба заглиблювати нижче рівня промерзання грунту, щоб вона не перемерзла взимку. Якщо її доводиться укладати вище, то слід провести теплоізоляцію цієї магістралі. Укладання випуску проводиться на піщану подушку товщиною 20-30 см Зверху і з боків ця труба також обсипається піском, щоб каміння ні в якому разі на нього не тиснули.

Висновок

Самостійна розводка пластикових каналізаційних труб по котеджу не повинна викликати проблем. Головне при монтажі чітко дотримуватися вимог будівельних норм з їх поверхні та кріплення до стін. З проектуванням також складності навряд чи виникнуть. Це за розробку схеми електропроводки в квартирі електрику – новачкові без належних знань краще не братися. Там чимало нюансів в плані безпеки і виборі пристроїв захисту. А сантехніки в заміському будинку не так вже багато, треба лише до кожного приладу в санвузлі і кухні підвести зливну трубу.

Дивіться також відео про монтажі каналізації в приватному будинку:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code