Чим пофарбувати дерев’яні сходи

Деревина – один із найкращих будівельних матеріалів. Поки дерево знаходиться в землі, вона постійно оновлюється, завдяки цьому деякі види можуть рости протягом тисячі років. Зовсім по-іншому йде справа вже з готовою продукцією, її необхідно покривати спеціальними засобами, щоб захистити від впливу навколишнього середовища. Якщо у вашому будинку сходи виготовлена з дерева, то необхідно знати, чим пофарбувати дерев’яні сходи.

Навіщо фарбувати

Чем покрасить деревянную лестницуРізноманітність всіляких відтінків

Це правда, що деревина володіє красивою структурою, а також приємними тактильними властивостями. Так навіщо ж псувати її хімічними речовинами? Це необхідно для захисту від:

 • різних шкідників;
 • швидкого зносу;
 • впливу ультрафіолету;
 • пересихання;
 • вологи.

Нарешті, фарбують деревину для додання тону, який буде відповідати інтер’єру та реалізації унікальної дизайнерської ідеї.

Чем покрасить деревянную лестницуЗасоби захисту деревини

Спеціальні засоби не тільки не зіпсують зовнішній вигляд деревини, але й підкреслять ті переваги, якими вже володіє дерево. Найчастіше використовують:

 • лаки;
 • морилки;
 • емалі;
 • фарби;
 • політури.

Щоб зробити правильний вибір, важливо знати, для яких конкретно цілей призначені ті або інші оздоблювальні матеріали і які існують їх підвиди.

Ще до покупки

Чем покрасить деревянную лестницуЯхтний лак

Перед тим як визначитися з тим, який варіант буде найкращим рішенням у вашому випадку, необхідно проаналізувати такі моменти:

 • Вплив опадів. Це справедливо для сходів, які знаходяться на вулиці.
 • Кількість потрапляє сонячного світла. Склад фарбувального речовини для сходів, що більшу частину дня знаходиться під прямим впливом ультрафіолетових, відрізняється від того, який можна застосувати у випадку, якщо виріб розташоване в тіні. Це також впливає на кінцеву вартість.
 • Глянець або мат. Зазвичай для сходів підбирають покриття, яке має матову або напівматову структуру. Це більш доцільно з точки зору зручності використання. Глянсова поверхня швидше затирається і втрачає свій вигляд. Хоча є види лаків, які здатні зберігати блиск, і разом з тим стійкі до фізичного впливу, наприклад, «яхтний».
 • Відтінок. Важливо визначитися, буде внесена невелика коректування в тон або матиме місце повне заміщення кольору.
 • Скільки часу є на просушку і будуть в цей час знаходитися в приміщенні.
 • Чи Будете ви самі виконувати фарбування або доручіть це професіоналам.

Вибираємо лак

Чем покрасить деревянную лестницу

За своєю природою лак – це смоли, які розведені в певному розчиннику. За кількістю складових виділяють:

 • Однокомпонентні. У цьому випадку ви просто відкриваєте банку, макаете пензлик і приступаєте до роботи.
 • Багатокомпонентні. Зазвичай використовуються професіоналами. В їх застосуванні є певна гнучкість, адже сам майстер вирішує, скільки додати розчинника і закріплювача. Від консистенції будуть залежати властивості, які можна підбирати до конкретних об’єктів.

Чем покрасить деревянную лестницуАкриловий

Основа для лаку може бути різного походження, від цього буде залежати його рівень токсичності та інші властивості. Серед них виділяють:

 • На водній основі або акрилові. Цей вид найчастіше застосовують для внутрішньої обробки. Пояснюється це тим, що він найменш токсичний, т. к. в ролі розчинника застосовується звичайна вода. Для повного висихання з утворенням твердої плівки потрібно приблизно два тижні. Він пожежобезпечний, але краще не застосовувати його там, де планується висока інтенсивність навантаження на підлогове покриття. Такий склад дає можливість підкреслити всю красу природного малюнка, не затінюючи його.
 • Алкідні. Найпоширеніший вид. Він може використовуватися як усередині приміщень, так і для зовнішньої обробки. В його основі присутні алкідні смоли. Як і попередній варіант, він не псує колір деревини, т. к. є прозорим. Після висихання шар стійкий до дії води, тому його можна спокійно мити. Наноситься він за допомогою пневматичного інструменту або валика з мікрофібри. Повне схоплювання відбувається протягом трьох діб.
 • Масляні. Якщо ви задумали додати сходах блискучий вигляд, деяку еластичність дереву, трохи змінити тон, тоді вибір повинен лягти саме на цей вид. Але варто пам’ятати, що він застосовується для первинної обробки, не так стійкий до впливу вологи. Тому для надійності зверху його потрібно буде покрити шаром іншого виду лаку.
 • Поліуретанові. Такі склади будуть самим прекрасним рішенням для сходів. Лак цього виду має малий термін висихання, а також дуже стійкий до стирання, впливу температур, еластичний і не схильний до руйнування при попаданні вологи. З недоліків можна виділити токсичність розчинника, а також схильність до пожовтіння з часом.
 • Нітролаки. Не рекомендуються для фарбування сходів або підлогового покриття. Цей вид дуже сильно схильний до зносу внаслідок фізичного впливу.
 • Епоксидні. Витримують шаркание ногами по покриттю. Володіють високою міцністю і еластичністю. Не підходять для вуличного застосування, т. к. нестійкі до впливу кліматичних змін.

Чем покрасить деревянную лестницуПоліуретановий лак

Існують ще деякі варіації: шелак, бітумний і кам’яновугільний лаки, але вони непридатні для використання поставлених умовах.

При виборі лаку також варто звертати увагу на те, чи є він самогрунтующимся. Якщо це не так, то додатково потрібно буде придбати грунтовку і перед фарбуванням покрити їй деревину.

Морилки

Чем покрасить деревянную лестницуДеревина, покрита морилкою

Морилку ще можна назвати просоченням. Це рідина, яка в своєму складі має пігмент, який дозволяє надати потрібний відтінок або повністю змінити колір деревини. Виділяють такі види:

 • На водній основі. Може випускатися як в розчиненому, так і в сухому вигляді. Перевагою другого варіанта є те, що ви самі можете регулювати концентрацію. Перед використанням приготовленої суміші необхідно прибрати тверді включення. Це можна зробити, просто процідивши рідину через марлю. Одним з недоліків цієї морилки є часткове набухання дерева, що призводить до підняття волокон. Тому після нанесення і висихання бажано пройтися по поверхні дрібним наждачним папером. Для рівномірного розподілу краще застосовувати пневматичний розпилювач. В іншому випадку будуть залишатися плями.
 • На спиртовій основі. Випускається в такому ж вигляді, як і попередній варіант. Але краще купувати готовий розчин, т. к. досить складно знайти спирт необхідної якості. Нанесення здійснюється таким же способом, як і водного розчину. Перевагою є досить швидке висихання завдяки випаровуванню основи.
 • На основі розчинників або нитроморилки. За властивостями схожа зі спиртовими, але при фарбуванні виділяється неприємний запах.
 • На масляній основі. Зазвичай в якості розчинника виступає лляне масло. В цьому випадку практично відсутній неприємний запах. Барвник наноситься рівномірно і м’яко. Ймовірність появи нерівномірних плям мала.
 • На акриловій чи восковій основі. Вважаються ідеальним рішенням серед просочень. Зручно фарбувати, складно щось зіпсувати. Крім того, утворюється додатковий захисний шар, який відштовхує вологу.
 • На основі лаку. Ця просочення вже має в своєму складі лак, тому наносячи його, ви відразу виконуєте дві операції.

Чем покрасить деревянную лестницуМорилку

Для підлогових покриттів морилки не застосовуються в якості самостійного складу, зазвичай після морилки наносять який-небудь підходящий лак.

Емалі

Чем покрасить деревянную лестницуЕмаль

Емаль – це вид матеріалу для фарбування, який можна назвати 2 в 1. Вони мають барвний пігмент, а основу становить один із видів лаку, тому їх різновиди збігаються з тими, які є серед лаків:

 • алкідні;
 • акрилові;
 • масляні;
 • поліуретанові;
 • нітроемалі.

За своїми характеристиками щодо адгезії, стійкості до вологи, ультрафіолету і фізичного впливу вони також порівнянні з відповідними лаками. Все, що залишається, це вибрати той колір, в який хотілося б пофарбувати сходи.

Політура

Чем покрасить деревянную лестницуНанесення політури

Це екзотичний матеріал у всіх відносинах. Його виготовляють з шелаку – це речовина, яка схожа на віск, що виділяється певним видом комах. Його видобуток – дуже копітка робота, тому політура має високу вартість. Найчастіше її застосовують для меблів, яка не призначена для повсякденного використання. Технологія нанесення на поверхню дуже складна і копітка. Якщо хтось і вирішується використовувати цей засіб для підлоги, то на завершальній стадії поверхню обов’язково покривають декількома шарами сумісного лаку для захисту.

Як пофарбувати

Чем покрасить деревянную лестницуШліфування сходи

Після того як ви визначилися, які використовувати речовини для фарбування, необхідно знати, як правильно проводиться цей процес.

 • Добре, якщо є можливість нанести покриття до того, як вся конструкція буде змонтована. Тоді можна буде обробити всі поверхні однаково якісно.
 • Якщо сходи була виготовлена із хвойних порід деревини, то бажано провести видалення надлишків смоли. Важливо зробити це, тому що смола може перешкоджати всмоктуванню барвника. Для цього готується розчин на основі ацетону. Нам знадобиться 1 л гарячої води, мило, 200 мл ацетону, 50 гр. поташу, 50 гр. харчової соди, 10 гр. етилового спирту. Приготовлена рідина наноситься широким пензлем, після цього деревина залишають на декілька годин. Смола вийде через зворотний бік дошки, її потрібно буде просто змити. Далі деревина укладається для проведення сушіння.
 • Для наступного етапу нам знадобиться плоскошліфувальна машинка і дрібна наждачка, а також шпаклівка по дереву. Вся поверхня уважно оглядається на предмет сколів і вибоїн. При необхідності шпаклюється. Після висихання необхідно провести шліфування. Виріб відкладається на 1-2 дні. Воно повинно знову придбати вологість, яка є в приміщенні, після чого деякі волокна можуть піднятися. Щоб їх згладити, проводиться ще одна шліфування.
 • Важливо, щоб у приміщенні, де буде проводитися фарбування, було якомога менше пилу. Після шліфування потрібно провести генеральне прибирання. Основний шар пилу можна прибрати за допомогою будівельного пилососа, далі використовується волога ганчірка.
 • Наступним кроком буде грунтовка поверхні. Може знадобитися просочення декількома шарами. Якщо після першого проходу волокна набрякли і піднялися, то необхідно ще раз здійснити шліфування і нанести новий шар.
 • Наносити фарбувальний склад краще всього за допомогою електричного або пневматичного інструменту (при цьому використовуйте окуляри і респіратор зі змінними фільтрами, щоб захистити дихальні шляхи). Якщо таких під рукою не виявилося, тоді підійде звичайна кисть. Для рідких розчинів застосовується широкий флейц з м’якою щетиною, для товстого – з твердою щетиною менших розмірів. Пензлик потрібно тримати під кутом 45.
 • Для того щоб підкреслити малюнок деревини, наноситься морилка відповідного відтінку. Після чого вона покривається лаком.
 • Покривати важливо мінімум в три шари. Перший – по ходу волокон, другий – перпендикулярно, третій повторює перший. Кожен новий наноситься після повного висихання попереднього. В процесі потрібно бути дуже уважним, щоб не було патьоків і переходів тонів.

Чем покрасить деревянную лестницуФарбування сходів

Якщо проводиться фарбування вже встановленого маршу на другий поверх, тоді можна застосувати одну хитрість. Для того щоб зберегти прохідність, необхідно пофарбувати сходи через одну (рухатися при цьому варто зверху вниз). Ви зможете вільно підніматись при необхідності. Після повного висихання забарвлюється друга половина.

Як видно, коли володієш достатньою інформацією не повинно виникнути особливих складнощів. Часто нам складно зважитися, щось зробити своїми руками. Процес, описаний вище, буде однаковим, де б ви не вирішили пофарбувати сходи: на дачі, вдома або на вулиці.

Читайте також:

Будівництво дерев’яних сходів

Виготовлення перил для сходів

Установка балясин на сходи

Відео

З технологією фарбування дерев’яних сходів можна ознайомитися нижче:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code