Альтанка прямокутна своїми руками

Є один елемент для дачі, який не може бути замінене нічим іншим. Прямокутна альтанка — будова, що зводиться за короткий проміжок часу, але буде служити досить довго. Їжа, спожита на свіжому повітрі, засвоюється краще і приносить більше користі, а провести час з улюбленими людьми — безцінне. У сьогоднішньому світі, наповненому технікою, багато хто забуває про живому спілкуванні. Але саме воно і є запорукою міцних взаємин. Далі ми розглянемо, як може бути побудована альтанка прямокутна своїми руками.

Який розмір

Беседка прямоугольная своими рукамиРозмір чотирикутної альтанки

Для того, щоб у повній мірі дати обдуманий відповідь, необхідно проаналізувати кілька простих моментів:

 • Де буде знаходитися будова?
 • Яку територію під нього можна виділити?
 • Буде альтанка виконувати функцію кухні?
 • Скільки чоловік одночасно перебувати в будові?
 • Якого роду сидіння будуть встановлені всередині?
 • Буде конструкція примикати до будинку у вигляді навісу?
 • Високо підніметься вода при великих зливах?
 • Буде необхідний підведення комунікацій?

Немає необхідності робити занадто велика будова, т. к. використовуватися повною мірою воно буде не так часто. Тим більше це будуть додаткові витрати при обслуговуванні. На цьому етапі необхідно подумати про те, чи всі стіни альтанки будуть відкритими або кілька з них необхідно буде закрити. Найпростіший спосіб — представити посередині стіл, оточений стільцями. Можна зробити рішення, яке є характерним для деяких культур — лежаки.

Складаємо креслення

Беседка прямоугольная своими рукамиКреслення альтанки з металу

Обміркувавши вищенаведені питання, саме час перенести план на аркуш паперу, щоб він став трохи реальніше нашої уяви. Ось деякі проекти, які займуть небагато місця, але дозволять розмістити всі необхідні елементи.

 • 2,5×3,5 м. Такого рішення вистачить для того, щоб розташувати всередині обідній стіл і стільці. Чотири людини будуть почувати себе цілком комфортно.
 • 3×4 м. В таку альтанку можна буде покликати гостей або зібрати велику родину за гарним столом.
 • 4×4 м. Цей варіант з мангалом. Робиться невеликий майданчик з розмірами 1×1 м без накриття, щоб дим вільно міг підніматися і не затримувався під дахом.
 • 5×5 м. В такій альтанці можна буде спорудити лежаки, на які поміщаються матраци і подушки. Вона стане дійсно хорошим місцем відпочинку і проведення часу.

Розміри наведені як приклади. Їх можна варіювати і підлаштовувати під конкретні потреби і ділянка землі. Знаючи конкретні параметри, можна вибрати тип фундаменту, який буде застосовуватися. Є кілька варіантів, які не займають багато часу в споруді, але будуть хорошою опорою для всієї конструкції:

 • стовпчастий цегляний;
 • стовпчастий монолітний;
 • пальовий;
 • цілісний плитний.

Беседка прямоугольная своими рукамиВаріант фундаменту

Як виготовляється кожний з них ми розглянемо трохи нижче. Також на план наноситься запланований для використання матеріал. Альтанку можна закрити з усіх боків за допомогою склопакетів. При цьому можна зробити велику кількість стулкових або розсувних вікон. У такій будові буде комфортно в будь-яку погоду. Найбільш поширеним матеріалом, який застосовується, є деревина. Вона доступна, проста в обробці, щоб з нею впоратися не потрібні спеціальні інструменти. Для каркаса може легко застосовуватись профільний метал, але для роботи з ним потрібно володіти навичками зварника. Одна стіна або кілька можуть бути викладені з облицювальної цегли, що виглядає досить привабливо і дає можливість поєднувати оформлення з основною будівлею.

Фундамент

Беседка прямоугольная своими рукамиСтовпчастий фундамент

Вище говорилося, які види фундаменту можна використовувати для споруд такого типу. Найпростішим для зведення буде стовпчастий цегляний. Для його реалізації знадобиться:

 • Викопати ями на глибину до 30 див Робиться це через кожен метр по протяжності всіх стін. Здійснюється підсипку з піску шаром в 20 див. Вона добре трамбується, потім змочується водою, щоб матеріал зазнав усадку.
 • Для кожного елемента знадобиться на 4 блоку. Їх розмір повинен бути 20×20×40 див. Це стандартні габарити для шлакоблоку або іншого схожого будівельного матеріалу.
 • Перші два поміщаються на підготовлену подушку. Вони виставляються по рівню. Найзручніше використовувати лазерний нівелір, за допомогою якого проектується лінія. Вона буде орієнтиром для всіх елементів. Між камінням наноситься розчин, який буде утримувати їх разом. Вони дорівнюють по рівню.
 • Таким чином за два елемента виставляються по всіх кутках.
 • Між ними натягається волосінь, яка допоможе виставити проміжні опори.
 • Зверху перпендикулярно укладаються на розчин ще два цегли.

Фундамент можна вважати готовим. Але важливо пам’ятати, що такий варіант підійде для тих місцевостей, де грунт має достатню щільність та не розмокає надмірно при дощах. В іншому випадку альтанка може втратити опору і зруйнуватися.

Стовпчастий монолітний фундамент нагадує попередній варіант, але має свої особливості:

 • Вибирається оптимальний крок опор для конкретної будови. Він може бути в межах 1-1,5 метра.
 • Спочатку викопуються ями по кутах. Їх глибина повинна бути нижче промерзання грунту, а габарити, наприклад, 40×40 див.
 • Далі з обраним кроком викопуються ями вздовж майбутньої стіни. Якщо ширина будови велика, тоді посередині також потрібно передбачити кілька опор для центрального бруса. Якщо цього не зробити, тоді підлога не вийде досить міцним.
 • На дно кожного поглиблення укладається пісок таким же шаром, як і в попередньому варіанті.
 • З обрізної дошки, листів ОСБ або фанери виготовляється опалубка. Вона повинна бути такої висоти, щоб кінець був над поверхнею на 20 см. Це дозволить захистити основний матеріал будівництва від намокання під час дощів або інших опадів.
 • Форма монтується і закріплюється.
 • Внутрішні стінки застеляють руберойдом.
 • В середину вставляються прути арматури. Більш ефективно буде виготовити решетування: 4 основних вертикальних елемента повинні бути діаметром до 12 мм, решта можна взяти 8 мм. Вони зв’язуються між собою в’язальним дротом таким чином, щоб вийшов паралелограм. Поперечні відрізки розташовуються з кроком в 30-40 см.
 • Заливається приготований бетонний розчин. Його необхідно добре ущільнити. Краще це робити за допомогою електричного вібратора. Якщо такої можливості немає, то в крайньому випадку можна використовувати шматок арматури.
 • Верхні торці всіх елементів розташовуються в одній площині, щоб полегшити собі подальше будівництво.
 • На даному етапі є перевага зробити заготовку під ростверк. Для цього знадобиться металева шинку (смужка листового металу). Її ширина повинна бути хоча б 5 див. Виготовляється 2 відрізка по 15-20 див. Вони вертикально занурюються у свіжий розчин на відстань бруса, який потім буде застосовано.

Беседка прямоугольная своими рукамиСтовпчастий монолітний

Можна зробити і незнімну опалубку для такого фундаменту. Для цього знадобиться азбестова труба діаметром від 250 мм. Таким же чином викопуються ями, робиться підсипка, але на пісок шаром у 15 см ще вкладається дрібна щебінка і добре трамбується. Всередину вставляють труби, вони виставляються по рівню. З боків до половини засипається щебінь і ущільнюється. Всередину вставляється кілька прутів арматури і заливається розчин. Таким же чином можна зробити заготовки з металевих пластин для бруса.

Беседка прямоугольная своими рукамиПальовий фундамент під альтанку

Як і попередній варіант, пальовий фундамент дозволить витримати конструкцію великої маси. Можна буде зводити цегляні стіни. Найбільш простий буде робота з гвинтовими елементами.

 • Беседка прямоугольная своими рукамиУстановка паль Купується кількість елементів з розрахунку установки з кроком, про який говорилося вище.
 • При бажанні їх можна виготовити самостійно. Для цього знадобиться металева труба з діаметром 85 мм. Її довжина повинна бути такою, щоб опора знаходилася нижче промерзання грунту і виступала над поверхнею на 20 см. Один з торців загострюється. Для цього робляться прорізи уздовж на 15 см, смужки загинаються до середини, проварюються і зачищаються. З кроком в 5 см кріпляться пластини для гвинта. У верхній частині робиться отвір, в який можна вставити важіль для закручування.
 • Для монтажу всіх елементів буде достатньо двох осіб.
 • Після занурення верхні частини вирівнюються на одну висоту і припаюється квадратну підставу розміром 20×20 див.

Беседка прямоугольная своими рукамиСаморобні гвинтові палі

Для того щоб опори прослужили якомога довше, їх необхідно обробити антикорозійним засобом і покрити фарбою. Запобігти розростання бур’яну під підлогою альтанки можна наступним чином: укладаються листи руберойду по всій площі. Нахлест робиться в 10 див. Зверху здійснюється насипання з піску в 5 см і добре трамбується.

Основа у вигляді монолітної плити дозволить за один прохід досягти двох цілей — зробити фундамент і підготувати підлогу.

 1. Розмічається територія.
 2. Викопується котлован на глибину 30-40 см.
 3. Дно покривається шаром піску в 15 див. Він добре трамбується.
 4. Наступним кроком укладається металева решетування, яка додасть міцності. Замість неї можна скористатися будівельним бутом — битою цеглою, залишками бетонних плит або натуральним каменем. Він укладається рівним шаром по всій викопаної області.
 5. З металевих труб або дерев’яних кілочків робляться маяки. Вони виставляються по рівню. При цьому можна зробити невеликий ухил в одну сторону на 1-2 см. Це дасть можливість розлитої рідини або потрапила дощовій воді спокійно стікати в грунт.
 6. Заливається розчин і стягується за допомогою правила або рівною металевої планки, наприклад, шматка профілю для гіпсокартону.
 7. Якщо не планується укладання плитки, тоді зверху можна зробити залізнення. Для цього на ще сирий підлогу наноситься сухий цемент і затирається. Згодом виходить рівна поверхня з невеликим глянцем.
 8. Повної міцності конструкція досягне не раніше, ніж через 27 днів.

Беседка прямоугольная своими рукамиСхема монолітного фундаменту для альтанки

У разі коли зовсім немає бажання возитися з бетоном і фундаментом, можна стійки просто вкопати в землю на 50-70 см, зробити підсипку з щебеню і піску і добре утрамбувати.

Основна конструкція

Беседка прямоугольная своими рукамиКонструкція

Принцип зведення дерев’яного та металевого каркасу багато в чому схожий. Для першого варіанту знадобиться брус 10×10 см і обрізна дошка 10×5 див. В другому випадку для заснування знадобиться двотавровий швелер, а для стійок профільна квадратна труба розміром 6×6 см або 8×4 див. При цьому всі роботи здійснюються за допомогою зварювального апарату.

 1. Якщо були обрані перші три варіанта фундаменту, тоді необхідно зробити нижню обв’язку. Для цього брус обрізається по довжині кожної із сторін, аналогічним чином робиться ще один елемент, який буде покладений в середину.
 2. Вони зв’язуються між собою. Для цього по кутах робиться виріз глибиною 5 см, а шириною 10 див Пази стикуються між собою та закріплюються саморізами.
 3. Наступним кроком буде встановлення кутових стійок. Для них використовується такий же матеріал, як і для ростверку. Вони кріпляться до основи за допомогою металевих пластин-куточків. Щоб зробити зчленування більш надійним, необхідно вирізати шип і втопити його у відповідний паз.
 4. Якщо стіни більше 3 метрів, тоді необхідно зробити додаткові вертикальні опори з обрізної дошки. Встановлювати їх можна через 1 м.
 5. Зверху все елементи зв’язуються за допомогою двох дощок, які прибиваються по внутрішній і зовнішній стороні. Кути укріплюються металевими планками.
 6. Наступним кроком укладається підлогу. Його можна зробити з шліфованою дошки, яка прибивається встик. При фінішній обробці її можна покрити лаком і морилкою.
 7. Якщо планується односхилий дах, тоді стійки на одній стороні необхідно зробити вище на 2030 см. Для двосхилим або чотирисхилим вони повинні бути однакового розміру. Для першого варіанту достатньо буде просто через 40 см встановити дошки від однієї стіни до іншої і зафіксувати їх. Для двосхилого знадобиться зібрати кілька ферм, їх можна розташувати з кроком в 60100 див. Представляють вони собою рівнобедрений трикутник. Першим ділом монтуються два крайніх. Вони виставляються по рівню в горизонтальній і вертикальній площині. Між ними натягається 3 ліски, які будуть служити орієнтиром для решти складових. З’єднати їх між собою можна за допомогою подконьковой балки або косими перемичками. Робиться обрешітка під конкретний настил, і площа накривається.

Беседка прямоугольная своими рукамиАльтанка з чотирисхилим дахом

Для монолітного фундаменту кутові стійки необхідно втопити в землю. Це можна зробити ще на етапі заливки або вже після. За 4 кутах викопуються ями на глибину 50 див. Робляться стовпчики за принципом фундаментних, про які писалося вище. Вони будуть опорою для стійок. Далі збірка така ж, як у попередніх варіантах, але вже не потрібно виконувати нижню обв’язку. У цьому випадку можна піти й іншим шляхом. Основні стійки можуть бути не дерев’яними, а цегляними. Для цього по кутах викладаються колони, які всередині обов’язково армуються. Зверху на них вкладається дерев’яний брус 10×10 див. Елементи перев’язуються між собою, як описувалося ростверк. Це буде мауерлат, який стане основою для покрівлі.

Беседка прямоугольная своими рукамиКроквяна система чотирисхилого даху

Про деяких елементах, які можуть розташовуватися всередині, вже говорилося по ходу статті. Простір між стійками може бути відкритим. Кілька сторін можна закрити за допомогою прозорого полікарбонату. В іншому варіанті до середини робиться кладка облицювальною цеглою. Залишився отвір залишається як є, або в нього монтується дерев’яна решітка. Навколо територію можна засадити диким виноградом або плющем. З часом він огорне всю альтанку і вийде зелений острівець.

При бажанні будову можна зробити з елементами, запозиченими у колиби. Для цього в середині даху залишається отвір, яке буде використовуватися для виходу диму. У цьому випадку прямо посередині можна зробити вогнище, що дозволить насолоджуватися вогнем в будь-яку погоду, розташувавшись навколо нього на зручних кріслах або лежаках.

Необхідно пам’ятати, що дерев’яні конструкції потребують постійного обслуговування. Мінімум кожні 3 року потрібно знімати старе покриття і знову наносити лак або фарбу, яка призначена для використання на вулиці. В цьому випадку вдасться уникнути пересихання і загнивання.

Беседка прямоугольная своими рукамиОброблена лаком альтанка

Кожен може стати автором свого унікального проекту. Нам цікаво що і як зробити вийшло особисто у вас. Діліться своїми рішеннями в коментарях до статті, можливо, для когось вони послужать новою ідеєю.

Відео

Приклад будівництва прямокутної альтанки:

Фото

Беседка прямоугольная своими рукамиАльтанка зі шпалерою

Беседка прямоугольная своими рукамиЗ різьбленими елементами

Беседка прямоугольная своими рукамиПрямокутна альтанка зруб

Беседка прямоугольная своими рукамиАльтанка з бруса

Беседка прямоугольная своими рукамиЗ балясинами

Беседка прямоугольная своими рукамиЗ цегляно-кам’яною основою

Читайте також:

 • Як побудувати альтанку шестигранну
 • Будівництво альтанки з мангалом
 • Як побудувати альтанку з полікарбонату
 • Будівництво живий альтанки

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code