Як зробити поручні для сходів

У ролі візитної картки приватного будинку часто виступає красива сходи, невід’ємною частиною якої є перила. Варто відзначити, що головним функціональним призначенням цієї конструкції є можливість зручного переміщення між поверхами. А ось за надійність та безпечність сходів несуть відповідальність поручні і поручні. Від них, серед іншого, більшою мірою залежить і загальна привабливість сходової конструкції. У статті ми розповімо, як зробити поручні для сходів своїми руками з дерева і металу.

В процесі виготовлення поручнів слід дотримуватися високу точність, тому що комплектуючі для них розташовуються на різних рівнях.

Вам доведеться зробити різні привабливі елементи, можливо, виконати візерунки і т. д. Але не лякайтеся виготовлення перил, адже найчастіше «очі бояться, а руки роблять». За роботу!

Як вибрати вихідний матеріал

Как сделать перила для лестницыДерев’яні

Перш ніж приступити до складання перил, необхідно вирішити, який вид матеріалу буде найбільш підходящим до інтер’єру будинку.

 • Багато поколінь використовують для виробництва сходів і поручнів до них натуральне дерево. Сьогодні перила виробляються з різних порід дерева. І кожен сорт деревини насичує інтер’єр особливим ароматом. Дерев’яні перила впишуться навіть в самий ультрасучасний дизайн приміщень.
 • Металеві перила теж користуються великою популярністю. Гнуті і ковані перила виглядають благородно і витончено. Вони дуже універсальні і впишуться в кожен інтер’єр. Варто тільки відповідально підійти до вибору візерункового малюнка поручнів.
 • Перила з пластику та скла. Скляні панелі замінюють балясини, а поручні в цьому випадку виготовляють з пластику. Однак у цьому випадку перила можуть використовуватися лише при певному інтер’єрному рішенні. У поєднанні зі стилями ретро і класик такі перила будуть виглядати недоречно.

Важливі моменти, при виготовленні перил враховуються

Как сделать перила для лестницыВисота перил

Тут слід приділити особливу увагу формі. Якщо у вас є діти, то велика ймовірність того, що перила можуть піддаватися великим випробуванням. Дитина, швидше за все, неодноразово перевірить міцність поручнів, наприклад, расшатываясь на них або просто скочуючись по ним. Варто також відзначити, що нижню частину поручнів слід зробити так, щоб ваш малюк не зміг прослизнути між елементами. Що стосується висоти, то про це варто окремо подумати. Мінімальна висота перил — 900 мм. найвдаліша висота для людини зростом 1,80 м становить 1200 мм.

Що стосується поверхні перил, то вона повинна бути ідеально гладкою. Якщо сходова конструкція вузька, то допускається установка перил тільки з одного боку. Однак якщо її ширина перевищує 1250 мм, то слід обладнати поручнями обидві сторони. Врахуйте також, що відстань між балясинами у разі наявності маленьких мешканців не може перевищувати 150 мм.

Інструмент — важлива частина підготовчого процесу

Перш ніж зробити поручні, підготуйте весь інструмент. Тут все залежить від обраного вами вихідного матеріалу для виготовлення поручнів. Якщо перила будуть металевими, то вам буде потрібен зварювальний апарат з необхідними для нього додатковими матеріалами. Якщо ви обладнаєте поручнями сходи з дерева, то попередньо підготуйте такий інструмент:

Как сделать перила для лестницыДерев’яне огородження сходів

 • два молотка – легкий та середньої тяжкості,
 • стамески,
 • ножівку по дереву,
 • викрутки,
 • долото,
 • електричний дриль,
 • шкірку,
 • лобзик,
 • будівельний косинець з металу, схил або рівень,
 • шуруповерт.

Робота майстра боїться! Робимо сходові перила

Перш за все, зберіть всі необхідні для виконання робіт елементи. В набір для складання перил входять:

 1. Поручні – це та частина перил, за яку людина тримається рукою.
 2. Балясини – являють собою вертикальні стійки, на яких утримуються поручні.
 3. Поворотні і кінцеві тумби – це більш міцні, ніж балясини, стійки, які встановлюються по вертикалі. Їх ставлять спочатку і наприкінці, а також у місцях повороту сходової конструкції.

Как сделать перила для лестницыТумба

Власноруч виготовляючи елементи перил, врахуйте, що якась частина готових деталей в процесі складання конструкції потрапить у відходи. Це може бути обумовлено помилками в процесі виконання робіт. Фахівці стверджують, що виявляться бракованими 10% елементів. Тому зробіть більшу кількість елементів, ніж насправді потрібно.

Процес складання залежить від вихідного матеріалу. Якщо мова піде про складання перил з металу, то основна дія полягає в з’єднанні деталей в одне ціле з використанням зварювального апарату. Якщо ви не вмієте поводитися з ним, то краще викликати додому фахівця. З’єднувати металеві деталі можна заклепками, однак, таке з’єднання не дуже надійно.

Как сделать перила для лестницыРозміри балясин

Для виготовлення дерев’яних поручнів, балясин і поворотних тумб вам знадобляться дерев’яні бруски різного перерізу. Для їх обробки потрібно лобзик. З його допомогою ви додасте деталей форму. Після цього вам слід ретельно відшліфувати поверхню всіх елементів для перил. А вже на наступному етапі можна зайнятися процесом установки.

Монтаж перил з дерева. Вчимося робити правильно!

Починати монтаж поручнів слід з встановлення кінцевих тумб. Це точки, від яких потрібно відштовхуватися в процесі виконання робіт. Їх слід встановити на початку і в кінці драбини, а ще на її поворотах.

Закріпіть на одній з тумб шнурок і натягніть між усіма тумбами. Так, ви визначите розташування поручня, що дозволить вам правильно і надійно закріпити його.

Как сделать перила для лестницыКріплення дерев’яних балясин

Потім намітьте місця кріплення балясин. Відстань між ними визначається індивідуально, проте, не рекомендується ставити їх далі 20 см один від одного. Суцільна їх установка тільки вітається. Закріпити ці елементи можна як до сходів, так і до тятив, на яких закріплені ступені. Якщо ви вирішили закріпити балясини до тятив, то вам потрібно попередньо спиляти їх під заданим кутом. Відповідно до східців балясини монтуються горизонтально.

Закріплювати балясини цвяхами не дуже ефективно. Практика показує, що при експлуатації кріплення з цвяхів швидко розхитується. Краще використовувати саморізи і спеціально призначений для цього клей.

Как сделать перила для лестницыРозміри поручнів

Тепер балясини слід прикріпити до поручня. Якщо ви зробите в поручні спеціальні пази для входу балясин, то процес монтажу перил для сходів буде спрощено. У тих місцях, де сходи повертається, для монтажу балясин до поручня потрібно зробити особливий перехідний елемент, який підпиляний під певним кутом.

Після того як балясини встановлено, зашпаклюйте всі зазори. Очистіть поверхню готових перил від забруднень і пилу. Всі дефекти зашкурите. Тепер залиште конструкцію для того, щоб вона могла остаточно просохнути. Потім приступайте до фінішної обробки, що включає в себе покриття поверхні поручнів лаком або фарбою.

Как сделать перила для лестницыПриродні матеріали

Якщо вам хочеться, щоб дерев’яна поверхня поручнів зберегла красу природного малюнка, то для їх обробки ви можете скористатися паркетним лаком.

На цьому робота по монтажу перил з дерева буде повністю завершена.

Закуповуємо матеріал для кованих перил

Перила для сходів з кування зробити набагато складніше, ніж дерев’яні їх аналоги. Однак зусилля того варті! Спочатку, вам слід закупити вихідний матеріал і зібрати інструмент:

 • Рівень, болгарка з насадками, круг зачисний.
 • Зварювальний апарат з електродами, маска.
 • Металопрокат і металопрофіль різного перерізу. Краще використовувати профіль невеликого перерізу, тому його простіше нарізати і додати йому форму.

Как сделать перила для лестницыЕскізи металевих перил

Перш ніж почати роботу дуже важливо продумати ескіз поручнів. Важливо врахувати, що готові перила повинні відповідати всім особливостям інтер’єру в будинку.

Реалізувати дуже складний проект в домашніх умовах вам навряд чи вдасться. Тому що для цього потрібен горн і пневмомолоти. Виберіть більш скромну, але не менш привабливу конструкцію.

Попередньо підготуйте місце для збірки. На майданчику повинно бути спеціальне покриття, на якому ви зможете намалювати в масштабі 1:1 ступені. Для цього слід зняти заміри. Виміряйте висоту і глибину всіх ступенів. Тепер накресліть силует сходи на підготовленому майданчику. Потім намітьте контур поручнів.

Стовпи повинні бути розташовані з відступом 10 см від першої і останньої сходинки. Це потрібно для надійного і міцного кріплення стовпів поручнів.

Придумуємо візерунок і втілюємо ідею

Після того як ви намалювали раму, продумайте візерунок. Наприклад, це можуть бути балясини, що нагадують виноградну лозу. Її можна прикрасити металевими листами, що продаються в спеціалізованих магазинах. Для малювання використовуйте легко стираються крейда.

Коли ви зробите візерунок, візьміть мотузку, і нею визначте довжину кожного окремого завитка. Для цього прикладіть шнурок і заміряйте відрізок. Згідно з вимірами наріжте профіль. Причому профіль повинен мати трохи більшу довжину. Такий запас допоможе вам зробити менше помилок. Якщо він буде зайвою, то ви завжди зможете його відрізати.

Приступаємо до кування і зварювання рами з візерунком

Кожному підготовленому відрізку вам потрібно надати форму, яка задумана по візерунку. Використання горна в домашніх умовах неможливо, тому гнути профіль доведеться холодним. Для цього, безумовно, слід запастися терпінням.

Как сделать перила для лестницыВиготовлення металевих перил

Використовуйте для цього молоток і лещата. Вставте в них відрізок профілю і спробуйте зігнути його газовим ключем. Кілька спроб і ви приловчитеся! Потім, при необхідності, вам слід обрізати всі зайві сантиметри з елементів візерунка. Отримані ковані елементи повинні відповідати узору з максимальною точністю.

Тепер вам потрібен зварювальний апарат. Для початку з’єднайте раму огорожі. Викладіть з профілів необхідну форму і прихопіть їх зварюванням. Шов краще зробити тимчасовим, щоб у разі помилки можна було виправити без зайвих трудовитрат. Тепер заповніть раму елементами ковки, створюють візерунок. Підженіть деталь за деталлю, фіксуючи їх. Накладайте точкові шви, які можна буде при гострій необхідності роз’єднати. Якщо по закінченні роботи помилок не виявлено, переверніть перила на іншу сторону і проваріть всі шви як слід. Поверніть конструкцію у початкове положення і проваріть з протилежного боку. Тепер приварите ковані прикраси, які збагатять конструкцію. Готову секцію слід встановити, не допускаючи відхилень.

Как сделать перила для лестницыРобота зварювальним апаратом

Всі шви зачистите, щоб вони були естетично привабливими. Цей процес здійснюється болгаркою з зачистным колом. Попередньо захистіть очі від іскор, одягнувши спеціальні окуляри. Потім закріпіть в агрегаті металеву щітку і ретельно обробіть поверхню поручнів. Так ви приберете дефекти, іржу і нерівності.

Заключна стадія виготовлення – покраска

Как сделать перила для лестницыФарбування

Пофарбувати перила можна пензлем або пульверизатором. Не забудьте перед цим прогрунтувати метал. Цікаво, що тільки білий грунт приховає невеликі нерівності, що дозволить зробити лакофарбове покриття більш гладким. При виборі фарби і грунтовки звертайте увагу на склад, адже вони повинні бути сумісними. Кожен шар повинен добре просохнути.

Якщо ви хочете, щоб ковані перила виглядали шикарно, вам слід нанести патину для кування. Так, ви зможете декорувати деякі елементи ковки. Тепер процес виготовлення завершений. Все що вам потрібно – встановити огорожу на постійне місце.

Ви вже маєте досвід по виготовленню і монтажу перил? Тоді пишіть нам коментарі. Ваш досвід стане нам у пригоді!

Читайте також:

 • гвинтові сходи своїми руками з металу;
 • як зробити сходи в будинку на другий поверх.

Фото

Как сделать перила для лестницыХромовані перила

Как сделать перила для лестницыВ стилі ранчо

Как сделать перила для лестницыСуцільне скляне огородження

Как сделать перила для лестницыРучна робота

Как сделать перила для лестницыМеталеву огорожу

Как сделать перила для лестницыКругові з металу

Как сделать перила для лестницыКовані металеві

Как сделать перила для лестницыВишукані металеві перила

Как сделать перила для лестницыЗ дерева

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code