Як зробити люк на горище

Якщо у вас є дача чи власний будинок, то ви, швидше за все, вже не раз замислювалися про можливості використання горища. Найчастіше в домоволодіннях старого зразка вихід на горище зроблений з боку вулиці. Напевно, ви погодитеся, що в зимовий час заходити на нього в цьому випадку незручно. Зважаючи на це, в нашій статті мова піде про те, як зробити люк на горище.

Основні моменти

Как сделать люк на чердак

Облаштування люка обійдеться порівняно недорого. Якщо ж горище буде використовуватися нечасто, то люка з приставний сходами буде цілком достатньо для забезпечення вільного доступу до горища.

Якщо в горищному приміщенні немає опалення, то люк обов’язково повинен бути утепленим.

Кінець діла ліпший від початку, тому перед тим, як приступати до робочого процесу, було б розумно продумати всі можливі нюанси та труднощі на шляху до досягнення мети, в нашому випадку виготовлення люка. Так, важливо врахувати ухил даху, а також розташування бетонних плит або дерев’яних балок на перекритті. У кінцевому рахунку люк повинен бути максимально функціональним. Драбина не повинна загороджувати простір приміщення, тим самим заважаючи вільному пересуванню.

Как сделать люк на чердакГоризонтальний люк

Перед тим як зробити люк, важливо скласти креслення. У них враховуються наступні виміри:

 1. Товщина перекриття.
 2. Розміри отвору.
 3. Розміри кришки.

Хтось вирішує намалювати схему/креслення люка від руки, а хтось складає креслення у форматі DWG. Тут вже як душа забажає, важливо лише, щоб в процесі замальовки схеми або складання креслення були враховані параметри і розміри люка.

Стандартний розмір отвори під люк – 60×120 див.

Різновиди

Как сделать люк на чердак

В залежності від конструктивних особливостей люка і вибору місця його монтажу, він може бути:

 • вертикальним;
 • горизонтальним;
 • кутовим.

Горизонтальний люк встановлюють на поверхні стелі. Його легше всього зробити, так і по функціональності він вважається найбільш зручним. Кутовий вигляд зазвичай встановлюють у похилому даху на мансардному приміщенні. Вертикальний люк виготовляється за типом лазу.

Как сделать люк на чердакЛюк в дерев’яному стелі гіпсокартоном підшитому

Люк у стелі може бути виконаний з металу, дерева, пластику або іншого альтернативного матеріалу. Як правило, для самостійного виготовлення люка застосовується дерево.

Процес виготовлення горизонтального люка

Как сделать люк на чердак

Перед початком робіт потрібно підготувати матеріали та інструменти. Алгоритм дій виглядає так:

 1. Виготовлення отвору.
 2. Складання рами.
 3. Виготовлення кришки.
 4. Утеплення.
 5. Оздоблювальні роботи.

Тепер кожен етап розглянемо більш детально, що дозволить вам виготовити горищний люк своїми руками.

Отвір

Как сделать люк на чердак

В процесі виготовлення отвору важливо врахувати тип перекриття, яке може бути виконане з дерева або залізобетону. Розглянемо особливості виконання робіт при виготовленні отвору для кожного виду перекриття.

Дерев’яне перекриття

Как сделать люк на чердак

Якщо місце встановлення люка вибрано і враховані всі критерії його розташування, то саме час приступати до випилювання прорізу. Для початку зробіть розмітку.

Розміри отвору повинні бути більше готового люка на 5-6 см або більше, з врахуванням товщини дощок, з яких буде виконана рама.

Випиляна частина покриття стелі може бути використана в якості оздоблення кришки люка. Одержаний в результаті отвір слід посилити балками.

Бетонні плити

Как сделать люк на чердак

Варто відразу сказати, що зробити отвір в бетонному перекритті набагато складніше, ніж в дерев’яному. Якщо зробити отвір не на стику плит залізобетону, то перекриття втратить свою міцність. Крім того, якщо ви будете робити отвір на стику плит, то це посприяє вашої ж безпеки. Як відомо, бетон – це міцний матеріал, в якому не так легко зробити проріз. Однак, як показує практика, впоратися з цим завданням можна за 1-1,5 години, за умови, що у вас є болгарка з дисками по бетону (з алмазним напиленням) і металу. Діаметр диска повинен бути не менше 220 мм. Також знадобиться кувалда, брухт.

Щоб зробити рівні кути, вам потрібен буде перфоратор зі свердлом, довжина якого повинна перевищувати товщину перекриття. Отже, слід встановити перфоратор по вертикалі і висвердлити по кутах майбутнього отвору наскрізні отвори.

Как сделать люк на чердакЛюк в бетоні

Периметр отвору потрібно розмітити, наприклад, крейдою або будівельним олівцем. Потім проріжте болгаркою диском по бетону лінії по периметру. Зробити це потрібно зверху і знизу плити, не доходячи до арматури. В іншому випадку алмазне напилення просто згорить. Потім, за допомогою перфоратора знаходите в прорізах порожнечі, для цього просвердлите перекриття наскрізь. Найбільш слабкі місця потрібно розбити кувалдою. Місця, які тримаються на арматурі слід доруйнувати ломиком.

Після необхідно зрізати арматуру. Виконати це можна за допомогою болгарки, врізаючись диском в плиту. Це знадобиться для того, щоб на наступному етапі виготовлення люка, можна було вставити раму у отвір. Всі нерівності на гранях можна усунути алмазним диском.

Отвір під люк в бетонному перекритті слід посилити залізними куточками.

Складання рами

Как сделать люк на чердак

Для виготовлення рами знадобляться дошки, що мають товщину в межах 2-3 див. Таким чином, забезпечується додаткова міцність основи. Рама повинна відповідати розміру отвору. Вона може мати прямокутну або квадратну форму. Важливо строго дотримуватися прямоту кутів. Після складання, раму потрібно встановити в отвір.

Кришка

Как сделать люк на чердак

Найпростіший варіант кришки – зробити каркас і прикріпити до нього залишки стельового покриття, якщо воно зберегло свою цілісність. Якщо стельове покриття роздрібнилося, наприклад, при виготовленні отвору в залізобетоні, то кришку можна змайструвати з дерева. У будь-якому випадку вона повинна бути посилена поперечкою. Кріпиться кришка до рами за допомогою петель. При цьому важливо врахувати, куди вона буде відкриватися усередину приміщення або в бік горища. Щоб відкривання і закривання кришки було плавним, слід оснастити її доводчиками.

Можна придбати розкладну горищні сходи, закріплену на кришці люка. Дуже зручно, якщо горищне приміщення регулярно використовується.

Как сделать люк на чердакПідгонка люка по розміру

В такому разі не доведеться збирати раму і кришку, так як все це вже заздалегідь зібрано заводом-виготовлювачем. Розкладна драбина з кришкою оснащена механізмами для плавного відкривання і закривання. Після виготовлення отвору, потрібно буде встановити сходи згідно інструкції.

Кришка з вбудованою сходами буде відкриватися вниз, тому важливо встановити її урівень з фінішною обробкою стелі.

Утеплення

Как сделать люк на чердак

При самостійному виготовленні кришки вам доведеться її утеплити. Термоізоляція повинна бути невидимою для огляду з приміщення, тому її слід встановити з внутрішньої сторони кришки.

Утеплений люк дозволить зберігати тепло в приміщенні. Особливо це актуально, якщо горище неопалювальний.

Как сделать люк на чердакЗаповнення дверей люка ватою

В якості теплоізоляційного матеріалу найкраще підходять плити з екструдованого пінополістиролу необхідної вам товщини. Утеплювач можна закрити пластиком або ДСП. Якщо ж горище теплий, то теплоізоляція відіграє меншу роль, ніж звукоізоляція. На заключному етапі потрібно провести обробку кришки.

Как сделать люк на чердакЛюк на засові

Зрозуміло, в цій статті не розглядаються всі нюанси по виготовленню люка на горище. Але, якщо ви зважилися виконати ці роботи самостійно, то напевно у вас є навички у виконанні подібних завдань. В іншому випадку краще придбати готову кришку зі сходами, до якої прикладена докладна інструкція по монтажу. Також в допомогу вам додається відеоматеріал з теми. Всі питання, що цікавлять вас, ви завжди можете задати експерту нашого сайту.

Відео

В наданих відеоматеріалах розповідається про процес виготовлення люка на горище:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code