Як зробити коник на даху

Дачне і заміське будівництво споконвіку приваблювало не тільки можливістю проведення повноцінного відпочинку далеко від міської суєти, але і самостійним облаштуванням свого житла. Безумовно, в ряді моментів при зведенні котеджу і присадибної ділянки виникають певні труднощі, які необхідно вирішувати за допомогою майстрів, однак, при бажанні і належному терпінні, звести деякі елементи конструкції будинку можна власноруч. Закінчивши з фундаментом і стінами, кожний господар стикається з питаннями, як правильно облаштувати покрівельну систему.

У цій статті ми розповімо як зробити коник на даху своїми руками, розглянемо варіанти даху з шиферу, профнастилу, металочерепиці.

Принципові відмінності і способи реалізації

Как сделать конек на крыше

Приступаючи до вивчення процедури зведення цих елементів, слід розібратися, в чому різниця між такими поняттями, як «коник даху» і «коник покрівлі». Перший формується в місцях перетину двох скатів даху, а другий – окремий елемент, який вибирається в залежності від типу покрівельного матеріалу.

Головне призначення коньок даху – забезпечення вентиляції і виведення вологи, що утворюється на внутрішніх сторонах скатів. Функціонування цього елемента досягається шляхом укладання покрівельних матеріалів, таким чином, щоб між ними залишався невеликий зазор у верхній точці змикання.

Как сделать конек на крышеКоньок даху з шиферу

На сьогоднішній день пристрій коника можна здійснити як за допомогою готових комплектів, так і своїми руками, заготовивши необхідні матеріали. У першому випадку власник позбавляє себе від проведення замірів та підготовки металу до монтажу. Якщо у вас все підібрано, залишається лише вибрати форму, яка представлена фігурними, рельєфними, конусними, напівкруглими та іншими типами. Самостійне виготовлення коника передбачає нарізку металу своїми силами і виконання рівного згину, що в більшості випадків важко здійснити в домашніх умовах.

Как сделать конек на крышеКоник з очерету

Існує безліч готових рішень як для дахів з металочерепиці, так і для інших покрівельних матеріалів. Як правило, виробники тієї чи іншої продукції пропонують використовувати їх матеріал, підготовлений спеціально під їх покриття. Слід сказати, що придбання готових елементів коника – оптимальне рішення, що забезпечує точну підгонку кожної деталі і що допоможе створити чудовий естетичний зовнішній вигляд. При цьому від власника вимагається лише підняти нарізані заготовки на дах і у відповідність з інструкцією виконати їх монтаж.

До зведення коника даху слід приступати тільки після закінчення всіх покрівельних робіт. Його фіксація здійснюється на підготовлену покриття, що вимагає у варіанті утепленій даху виконання ізоляції перед процесом розміщення коника.

Особливості конструкції

Как сделать конек на крыше

Збираючись облаштовувати коник, в першу чергу варто розібратися в тому, що являє собою цей елемент і як правильно його встановлювати. Покрівельний коник включає в свій склад наступні частини:

 • брус – забезпечує утримання зовнішнього покриття, що захищає від шкідливих впливів факторів зовнішнього середовища;
 • дерев’яні або металеві стійки.

Як вже згадувалося вище, коник забезпечує вентиляцію даху. Однак не можна забувати той факт, що невеликі зазори між цим елементом і схилами даху можуть стати причиною появи на горищі будинку птахів, гризунів і комах, тому слід передбачити захист від них.

Как сделать конек на крышеКоник на даху з металочерепиці

Для вирішення цієї проблеми раціональніше всього використовувати спеціальні сітки з дрібними отворами. В якості основи для неї слід вибирати досить прочныйматериал, наприклад, алюміній, т. к. він має достатню міцність і гнучкість.

Закінчивши з облаштуванням коника, не слід забувати про заглушки, які встановлюються в торцевій частині конструкції. Їх кріплення здійснюється за допомогою саморезовна відкриті прорізи між скатами.

Різноманіття конькових елементів

Как сделать конек на крыше

Сучасний асортимент товару в магазинах в цій галузі великий. В окремих варіантах коник укладається на стійки з бруса, розташованих на стельових перекриттях або стяжках. В іншому випадку він утворюється за допомогою обшивки дощок під певним нахилом, які розміщуються впритул один до одного. На сьогоднішній день існують наступні різновиди коника:

 1. Конькова планка (профільний коник). Його головним призначенням служить з’єднання двох скатів даху та захист від попадання на них вологи та бруду. Різноманіття кольорів дозволяє підібрати коник в тон до покрівлі і забезпечити єдину гармонію загального кольору. В ході монтажних робіт не слід забувати про прокладку спеціального ущільнювача.
 2. Врізний і пересічений. Ці типи ковзанів часто використовуються при зведенні вальмового кроквяної системи. Фіксація елементів здійснюється шляхом врізки в скати покрівлі або встановлення перетинів.
 3. Напівкруглий. Не сильно відрізняється від першого типу, але має більш естетичний вигляд. Крім цього, з торців встановлюються спеціальні заглушки, що запобігають попадання сміття і атмосферних опадів.

Поради

Как сделать конек на крышеВизначають нюанси при монтажі

В ході виконання робіт необхідно враховувати, що забезпечення вентиляції простору, що перебуває під покрівельних покриттям, досягається за рахунок залишається зазору. Закінчивши з облицюванням скатів, слід приступати до укладання вентиляційного матеріалу, що забезпечує надійний захист опорного бруса майбутнього конька від проникнення атмосферних опадів.

Разом з тим проміжний шар вирішує та іншу важливу задачу – виключає проникнення у горищне приміщення комах і птахів. В якості основи для цього елемента доцільніше використовувати спеціальні ущільнювачі, скляну мінеральну вату тощо

При установці коника забороняється використання монтажної піни і герметиків, оскільки вони перешкоджають циркуляції повітря під дахом.

Підготовка та збір витратних матеріалів

Как сделать конек на крыше

Зваживши всі особливості матеріалу і визначившись з його вибором, слід придбати необхідну кількість коника, а також його комплектуючі та кріплення. Як правило, до складу конькового елемента входять вентиляційна перегородка і стрічка, кріплення під громовідвід і ущільнювач.

Для виключення розбіжностей у розмірах при стикуванні, а також для забезпечення якісних з’єднань необхідно купувати всі матеріали для покрівлі в одного постачальника.

Для успішного виконання поставленого завдання і скорочення часу на підготовку, потрібно завчасно зібрати потрібний інструмент та пристрої, а саме:

 • розсувна будівельна сходи;
 • будівельний рівень і рулетка;
 • шуруповерт або дриль з набором свердел і біт для роботи з покрівельними саморізами;
 • капроновий шнур;
 • ножиці по металу або болгарка.

Використання електричного інструменту значно спрощує будь монтаж, однак при відсутності соответствующегооборудования легко знайти йому альтернативу з наявного в побуті інструменту.

Розрахунок висоти

Как сделать конек на крышеРозрахунок висоти коника

Приступаючи до облаштування даху, необхідним заходом є розрахунок висоти гребеня. Це дозволить зробити всі подальші підрахунки витратних матеріалів, які будуть потрібні при зведенні крокв і покрівлі. Цей показник визначається за допомогою геометричних параметрів і вираховується на підставі кута нахилу облицювального покрівельного матеріалу і його типу. Так, у варіанті виготовлення з очерету або іншого типу м’якої покрівлі такі матеріали вкладаються з нахилом в діапазоні від 12 до 85°. Проте шифер та інші матеріали фіксуються з ухилом в 15-60°.

Разом з тим слід враховувати і загальну естетику будівлі – висота покрівлі повинна бути оптимально узгоджено з пропорціями будинку. Занадто висока або занадто плоский дах може зіпсувати весь зовнішній вигляд. Для нашої смуги раціональніше всього використовувати нахил покрівельного матеріалу в 30-45°, в іншому випадку облицювання буде піддаватися підвищеним вітровим або снігових навантажень.

Для проведення необхідних розрахунків буде потрібно звернутися до геометрії і порахувати значення за простою формулою. Так, необхідно взяти прямокутний трикутник і обчислити показник довжини катета, яка дорівнює довжині його другого побратима, помноженої на тангенс кута у снування. Маючи будинок з шириною 6 м і кутом нахилу до 40°, знаходимо за шкільним таблиць значення тангенса – він буде в даному випадку 0,83. В результаті отримуємо формулу: 6/2×0,83=2,49 м – оптимальна висота конькового елемента.

Технологія кріплення

Как сделать конек на крыше

До зведення коника приступають після завершення процедури кріплення покрівлі на скатах. Декоративні складові до місця розміщення доставляють за допомогою лебедочного механізму або мотузки. Для фіксації конькового елемента необхідно встановити з зовнішньої сторони між скатами брус з перетином не менше 80×100 мм. Далі, до кожної з його сторін здійснюється кріплення обрешеточных брусків і виробляється установка конькового бруса.

Для спрощення подальшого процесу укладання деталей не зайвим буде прикріпити до центрального опорного бруса спеціальні скоби і розмістити на них ходові містки. Крім цього, для найбільш щільного прилягання покрівельного матеріалу раціональніше всього використовувати коньковый брус з округленою гранню.

Как сделать конек на крышеБрус для кріплення коника

Захист від загнивання, розвитку цвілі і грибкових утворень – невід’ємний процес у ході монтажу, який передбачає оббивку конькового бруса по всій його довжині руберойдом або спеціальним ущільнювачем. Така практика зможе істотно продовжити термін служби не тільки коника, але і всієї покрівельної системи.

У варіанті виготовлення даху з шиферу раціональніше всього коник підбирати з аналогічного матеріалу – азбестоцементу, або використовувати оцинковку.

Кріплення здійснюється безпосередньо до коньковому брусу допомогою шиферних цвяхів або саморезов, таким чином, щоб накладення деталей йшло від фронтону будинку.

Монтаж

Как сделать конек на крыше

Для прикладу візьмемо розміщення конькового елемента на дах з металочерепиці. Для якісного виконання робіт по забезпеченню надійного функціонування виконується в наступній послідовності:

 • переконайтеся в рівності конькової осі – місце змикання країв скатів (допустимі розбіжності – до 2-3 см);
 • встановлюючи добірні покрівельні деталі, варто пам’ятати про необхідність укладання в конькові пази невеликого шару теплоізоляційного матеріалу;
 • укласти перший і останній коньковий елемент на підготовлену балку врівень з зовнішніми гранями покрівельного покриття (всі покрівельні роботи раціональніше проводити з напарником, який значно прискорить весь процес монтажу);
 • натягніть між ними капроновий шнур;
 • провести фіксацію складових конькових елементів за допомогою саморізів (крок вкручування повинен бути помірним близько 40-50 см).

Как сделать конек на крышеЗакріплений коник

Конькові елементи слід вибирати з шириною полиць від 15 см, оскільки деталі з меншими гранями не зможуть надійно захистити ваше горищне приміщення в зимовий час року від попадання снігу.

На закінчення хотілося б відзначити, що процес встановлення коника на обладнану покрівлю не такий складний, як здається на перший погляд. Беручи до уваги той факт, що усі роботи ведуться на значної висоті, то, не маючи досвіду монтажу в таких умовах доцільніше всього звернутися за допомогою до фахівців.

Рекомендуємо прочитати:

 • підшивка звисів даху своїми руками;
 • як встановити сонячні батареї.

Відео

В наданому відеоматеріалі, ви зможете дізнатися про тонкощі монтажу коника даху:

Схеми

На схемах показано тонкощі монтажу коника даху:

Как сделать конек на крышеКреслення коника мансардного даху

Как сделать конек на крышеКреслення даху з шиферу

Как сделать конек на крышеКоник покрівлі вальмового

Как сделать конек на крышеМонтаж коника з металочерепиці

Как сделать конек на крышеОрганізація вентиляції через коник

Как сделать конек на крышеСтруктура коника даху

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code