Як зробити цокольний поверх будинку

Цокольний поверх являє собою повністю або частково заглиблений поверх будівлі нижче рівня землі. Як правило, в такому приміщенні обладнують господарські приміщення та гараж для автомобіля. Однак індивідуальні проекти будинків передбачають в цокольному поверсі баню, сауну, спортзал, басейн і т. п. В деяких випадках будівництво цокольного поверху є прекрасним рішенням, особливо якщо будинок розташований на схилі. За рахунок цього можна ефективно збільшити житлову площу всього будинку. Тому якщо ви ще не починали будівництво будинку, то вам буде корисно ознайомитися з наданою статтею, з якої ви дізнаєтеся як зробити цокольний поверх і облаштувати, а також для яких цілей його можна використовувати.

Нульовий поверх – корисна площа

Как сделать цокольный этаж дома

Цокольний поверх одночасно може служити фундаментом всієї будівлі і жилим приміщенням. Головною особливістю при його облаштуванні є виконання вимог щодо розміру, міцності і внутрішньому простору. Так, регламентована висота стелі повинна бути не менше 2,5 м. Проте в деяких випадках заглиблення обмежується наявністю високих грунтових вод. Тому цокольний поверх може бути вище рівня землі. У тих випадках, коли підземні води розташовані глибоко, це приміщення повністю ховається в грунті.

Не варто вважати, що цокольний поверх – це підвал. Насправді він може повністю вважатися повноцінним поверхом, але тільки при правильному його облаштуванні.

Как сделать цокольный этаж домаКімната відпочинку на цокольному поверсі

Для прикладу, якщо грунтові води розташовані не менше 1 м від поверхні землі, то під будівництво копати котлован не варто. При цьому надземну частину цоколя слід засипати грунтом. В такому випадку можна штучно заглибити нульовий поверх. Однак таке рішення спричинить за собою великі трудовитрати. Також додатково необхідно організувати якісний дренаж навколо будинку.

Отже, цокольний поверх можна використовувати для розташування таких приміщень:

 • комора;
 • гараж;
 • винний льох;
 • ігрова кімната;
 • вітальня;
 • спальня;
 • підсобка;
 • кухня;
 • житлова кімната;
 • тренажерний зал;
 • домашній кінотеатр тощо.

Як видно, практично немає обмежень щодо того, як використовувати цю корисну площу. Ще одна з позитивних сторін цього приміщення в тому, що збільшуються теплоізоляційні якості всього будинку.

Види цоколів

Как сделать цокольный этаж дома

Цоколь розрізняється по своєму оформленню і буває 3 видів:

 • випирає;
 • заглиблений;
 • поряд зі стінами.

Якщо стіни занадто тонкі і приміщення цоколя нижче рівня ґрунту, то використовується перший варіант, так як з’являється можливість зробити його тепліше. Заглиблений цоколь один з найпоширеніших. За зовнішнім виглядом він виглядає досить красиво. Відведення води, яка стікає з фасаду запобігає наявність високої вологості. Що стосується заглибленого варіанту, то багато фахівці у сфері будівництва не рекомендують будувати його. В такому випадку повністю втрачається ефект присутності цокольного поверху, а на стінах потрібно буде виготовляти потужну гідроізоляцію.

Как сделать цокольный этаж домаЦоколь врівень зі стінами

Існують деякі особливості щодо вибору товщини стін. Головним чином це залежатиме від кількох факторів, а саме:

 • товщина і матеріал вищерозташованих стін;
 • характеристики ґрунту;
 • кліматичні умови в вашому регіоні.

Отже, визначившись з тим, як буде здійснюватися будівництво і який тип цоколя ви хочете, можна приступати до підготовчих і будівельних процесів.

Розрахунки

Как сделать цокольный этаж дома

Етап роботи, пов’язаний з розміткою передбачає наступні дії:

 • Проектування цокольного поверху, а також визначення призначення тієї або іншої кімнати.
 • Розрахунки по несучої здатності фундаменту і стін підземного поверху. Тут рекомендується закласти на 30% більшої міцності фундамент. Так, можна буде мати більшу впевненість у міцності всієї конструкції.
 • Розчищення і розмітка будівельного майданчика. Цей етап роботи досить відповідальний, тому часто краще звернутися до кваліфікованих фахівців.
 • Винос контуру перегородок і несучих стін.

Те, наскільки ретельно підійти до кожного підготовчого етапу, безпосередньо вплине на міцність будови.

Типи фундаменту

Как сделать цокольный этаж дома

Не у всіх випадках можливо зробити фундамент, який дійсно хочеться. Причина криється в особливості грунту того чи іншого регіону. У деяких кліматичних зонах, облаштування деяких типів фундаменту взагалі неможливо. Тому розглянемо кілька варіантів фундаменту, які можна зводити для цокольного поверху.

 1. Пальовий фундамент. Цей тип будівлі актуальне на пучиністому грунті з високим заляганням ґрунтових вод. Що стосується цокольного поверху, то в такому випадку експлуатація нульового поверху не являє собою ніяких проблем і остраху будь-яких впливів на фундамент. Єдиний мінус такого методу – особлива специфіка будови будинку.
 2. Плитний фундамент. Такий тип фундаменту підходить для болотистій грунту зі слабким грунтом, а також з водонасыщенным піском. При такому виконанні нульовий поверх буде схожий на короб, зверху якого буде будуватися основна частина будинку. В умовах слабкого грунту, плитний фундамент запобіжить просідання, так як вага будівлі буде рівномірно розподілятися по всій поверхні плити.
 3. Стрічковий фундамент. Якщо грунт на вашій ділянці не проблемний, то цей тип фундаменту оптимальний.

Ширина фундаменту цоколя

Как сделать цокольный этаж дома

Ширина фундаменту нульового поверху повністю залежить від характеру стін основної будівлі. Візьмемо за основу приклад каркасного будинку. У такому разі ширина фундаменту може бути:

 1. При пальовому фундаменті – 300-500 мм Відповідно товщина стін може бути рівною фундаменту. При цьому під оздоблення фасаду, вентиляційного зазор і зовнішньої обробки зводити основи не потрібно.
 2. При монолітній плиті ширина фундаменту повинна відповідати ширині стін цокольної частини будівлі.
 3. При малозаглубленном стрічковому фундаменті ширина рівна стін нульового поверху. Але це в тому випадку, коли на цокольному поверсі не буде облаштовуватися бетонна стяжка.

Обов’язково продумайте місця отворів для облаштування вентиляційних каналів. Їх необхідно вказати на спільному проекті фундаменту. Згідно стандартам і регламентованим нормами СНиП їх повинно бути від 12 до 24.

Гідроізоляція

Как сделать цокольный этаж дома

Гідроізоляція для нульового поверху повинна виконуватися в 2 шари. На вибір гідроізоляційного матеріалу впливає кілька чинників:

 • матеріал стін;
 • кліматичні умови;
 • тип ґрунту тощо

Гідроізоляцією повинна бути покрита вся вертикальна і горизонтальна поверхня будови. Також необхідно покрити всі місця зіткнення із землею.

Можна використовувати толь або руберойд. Така гідроізоляція обійдеться вам порівняно недорого. Як варіант – бітумна мастика. Особливих правил щодо нанесення гідроізоляції немає. Головне ретельно захистити і покрити всі ділянки фундаменту від проникнення вологи.

Покрокова інструкція

Как сделать цокольный этаж дома

Нижче буде приведена докладна інструкція всіх дій при будівництві цокольного поверху своїми руками. Варто виділити процеси, які необхідно виконати:

 • Закладка підстави.
 • Заливка.
 • Гідроізоляція та утеплення.
 • Облицювання стін.
 • Стать.
 • Перекриття.

Закладка підстави

Как сделать цокольный этаж дома

 1. Для початку проводиться розмітка ділянки відповідно до проекту будівлі.
 2. Риється котлован по периметру забудови. Глибина також визначається проектом, але він не повинен бути глибше ніж підземна частина фундаменту на 500-600 мм.
 3. З щебеню і гравію, фракції 50 мм проводиться підсипка, а також шар піску. Кожен з цих шарів повинен бути не менше 100 мм.
 4. Кожен шар трамбується. Пісок, в свою чергу, поливається водою. Це забезпечить більш якісне ущільнення.
 5. Після трамбування заливається підставу з бетону М100 товщиною в 5 см. Цей шар необхідний для вирівнювання підстави для укладання плити підлоги нульового поверху. Також він необхідний для додаткової гідроізоляції.
 6. Коли бетон повністю висох, укладається рулонний гідроізоляційний матеріал в 2 шари. З’єднується він бітумною мастикою.
 7. Після виготовлення основи, можна приступати до спорудження зовнішньої опалубки.
 8. Але для початку заливається плита підлоги. Вона також буде слугувати підставою для стін фундаменту.
 9. Будувати опалубку можна з незнімних щитів чи дощок. Опалубка обов’язково армується.
 10. Для армування купіть рифлену арматуру Ø10 див. Між собою вона зв’язується дротом.
 11. У місцях, де будуть зводиться стіни, додатково монтується арматура в вертикальному положенні.

Заливка

Как сделать цокольный этаж дома

 • Для заливки рекомендується використовувати бетон М250 або М300.
 • Плита заливається товщиною до 200 мм, можна і більше.
 • Залитий розчин необхідно пробити віброрейками і глибинним вібратором, щоб вийшло повітря.
 • Поверхня повинна бути рівною. Залитий бетон необхідно залишити на 4 тижні.
 • Щоб прискорити процес будівництва, паралельно можна почати будувати опалубку для стін.
 • Деякі спеціалісти рекомендують використовувати незнімні поліпропіленові щити, які одночасно будуть служити в якості утеплення.
 • Також виконується армування в поздовжньому напрямку стіни.
 • Прути арматури перев’язуються з встановленими раніше вертикальними прутами.
 • Згідно з передбаченим проектом, залиште прорізи для дверей. А для прокладки комунікацій, закладіть гільзи з металевої труби.
 • Заливати стіни можна шарами або повністю. Якщо ви вирішили заливати шарами, то кожен наступний необхідно заливати, не чекаючи повного висихання попереднього.

Загалом уся конструкція набирає свою міцність після закінчення 28 днів.

Гідроізоляція та утеплення

Как сделать цокольный этаж дома

Тепер прийшов час виконати гідроізоляцію цокольного поверху. Можна використовувати обмазочный або оклеечный матеріал. Всередині найкраще застосовувати проникаючу ізоляцію. Вона не буде порушувати парообмена, а також збільшить міцність конструкції.

Що стосується зовнішньої теплоізоляції, то для цього можна застосовувати пінополістирольні плити. Їх кріплення можна виконувати на клей. Частина стіни, яка розташовується вище рівня грунту, додатково можна використовувати дюбелі швидкого монтажу. На завершення залишається засипати грунт по периметру будівлі.

Якщо грунт має великі і тверді елементи, то засипку краще здійснити піском. В іншому випадку можна легко пошкодити теплоізоляційний і гідроізоляційний шар.

Облицювання стін

Как сделать цокольный этаж дома

Обшити зовнішні стіни краще всього натуральним каменем. Така обробка дуже довговічна, тому що цей матеріал відрізняється міцністю. В результаті стіна буде захищена від розкладання і різких перепадів температури. Тому можна використовувати мармур, вапняк або граніт.

Одним з найбільш сучасних оздоблювальних матеріалів є цокольний сайдинг. Такий пластик здатний впоратися з суворим кліматом, а не вигоряє на сонці. Його установка здійснюється на спеціально виготовлений каркас/обрешітку.

Що стосується внутрішньої обробки стін, то попередньо необхідно вирішити для якої мети буде використовуватися те чи інше приміщення. Тому попередньо потрібно провести опалення та інші комунікації, наприклад, каналізація, водопровід і світло. Зсередини стіни штукатуряться, утеплюються пінополістиролом, піноплекс або пінним утеплювачем.

Для обшивки стін краще вибирати вологостійкі матеріали.

Підлога

Как сделать цокольный этаж дома

Для початку проводиться утеплення підлоги:

 1. Першим ділом робиться подушка з піску.
 2. Далі застеляється руберойд.
 3. При настилі руберойду уникайте пропусків.
 4. Зверху монтується арматура із залізної сітки.
 5. Потім проводиться заливка підлоги бетоном М400 або М300.

В залежності від призначення приміщення, утеплення підлоги може виконуватися по-різному. Наприклад, у вітальні або спортивному залі можна на підлогу укласти систему «Тепла підлога», він може бути електричним або водяним. Що стосується побутових приміщень, то достатньо укласти арболітові плити або засипати підлоги керамзитом товщиною до 100 мм.

Зверху утеплення заливається фінішна стяжка з бетону.

Перекриття

Как сделать цокольный этаж дома

Одним з останніх етапів будівництва є виготовлення перекриття. Тут існує декілька технологій:

 • Монолітні ЗБВ плита.
 • Збірно-монолітна плита.
 • Дерев’яне перекриття.

Как сделать цокольный этаж домаЗ бетонних плит

Розглянемо покроково установку монолітної ЗБВ плити:

 1. Для початку необхідно спорудити опалубку з обов’язковим армуванням.
 2. Вся конструкція закріплюється стійками з кроком в 1 м.
 3. Плита повинна заходити на стіни, на 150-200 мм
 4. Тепер виготовляєте арматурний пояс.
 5. На стіни він повинен заходити на 40-60 мм
 6. З інтервалом 150 мм встановлюється арматура.
 7. Наступним етапом буде заливка монолітної плити товщиною до 200 мм.

Після заливки необхідно почекати близько одного місяця, щоб перекриття висохло.

Якщо говорити за збірно-монолітну плиту, то в цьому випадку монтаж перекриття здійснюється за допомогою спецтехніки. Важливо врахувати, що такі перекриття мають свої стандарти, тому можуть не підійти для кожного проекту. Так, для її монтажу необхідно провести наступні роботи:

 • По всьому периметру цоколя споруджується кам’яна кладка до висоти перекриття.
 • Після кладеться гідроізоляція і заливається невеликим шаром розчину.
 • На наступному етапі збираються сталеві каркаси, в які буде здійснюватися монтаж збірно-монолітної плити.
 • При встановленні між плитами буде залишатися простір. Його необхідно заповнити бетоном. В результаті вийде цілісна конструкція.

Как сделать цокольный этаж домаЗ дерева

Також розглянемо технологію з виготовлення дерев’яного перекриття, переважно вона застосовується для дерев’яних будинків:

 1. Монтуються дерев’яні балки.
 2. Краї балок обгортаються руберойдом, а після їх можна класти на цоколь.
 3. У стінах попередньо виготовляються отвори для балок.
 4. У ці отвори слід покласти утеплювач.
 5. Після установки балок з нижньої сторони виробляється кріплення невеликих брусків.
 6. До них прикручуються дошки накату.
 7. На накат расстилаете руберойд і утеплювач товщиною до 150 мм.

Слідуючи простим рекомендаціям, ви зможете крок за кроком виконати всі роботи самостійно. Хоча в деяких випадках без допомоги кваліфікованих фахівців і спеціальної техніки ніяк не обійтися.

Будівництво цоколя з бетонних блоків

Как сделать цокольный этаж домаЦоколь з бетонних блоків

Якщо ви в пошуках економічного варіанти облаштування цокольного поверху, то бетонні блоки як ніщо краще підходять для виконання завдання. Цей матеріал досить міцний, добре відштовхує вологу, переносить перепади температур, не піддається цвілі і грибка. Якщо говорити про недоліки, то – це обов’язкове використання спецтехніки для їх установки. Вручну з ними впоратися неможливо.

Блоки встановлюються по всьому периметру майбутньої споруди. Між собою скріплюються цементом. Обов’язково необхідно залишити поглиблення між блоками для проведення комунікацій: водогону, електрики, каналізації, вентиляції. Що стосується вентиляції, то отвори повинні бути над рівнем ґрунту не нижче 150 мм. Щоб залишені отвори не потрапив сміття, їх краще прикрити.

Якщо цокольний поверх піднімається над рівнем землі, то подбайте про місце для вікон. В цьому випадку чим більше вікна, тим краще. Це забезпечить нульове приміщення природним світлом.

Щоб після монтажу блоків не довелося виділяти багато засобів і матеріалу для штукатурки стін, важливо максимально рівно їх встановлювати. Хоча блоки є міцним матеріалів, зверху все одно потрібно виготовити армопояс. Він необхідний для того, щоб вирівняти весь ярус по горизонталі, так як все одно встановити його ідеально за рівнем не вийде.

З піноблоків

Как сделать цокольный этаж дома

Принцип всіх підготовчих робіт по установці піноблоків, схожий на роботу з бетонними блоками. Фундамент заливається невеликим тонким шаром розчину для кладки першого ряду. Щоб матеріал краще схопився, цемент рекомендується змочувати водою. Для початку проводиться кладка кутів. Після вирівнюються стіни по висоті і горизонталі. Між кутами натягується волосінь і витягуються основні стіни цоколя.

Після першого ряду необхідно нанести гідроізоляцію в рідкому стані. Гідроізоляція наноситься декількома шарами. Кожен наступний шар наноситься після висихання попереднього. Після цього кладка піноблоків продовжується на спеціальний клей.

Не забудьте, кожен ряд і тим більше кут варто перевіряти на предмет рівності. Після закінчення кладки, по всьому периметру виривається траншея глибиною до 50 мм. В неї вкладається арматура, яка по кутах між собою зварюється. На закінчення траншея заливається бетоном. Це буде служити посиленням всієї конструкції цокольного поверху.

Будівництво на схилі

Как сделать цокольный этаж дома

Як це не дивно звучить, але схил тільки спрощує виготовлення цокольного поверху. Ідеальний схил вважається до 9°. Так, немає необхідності рити великий котлован. Достатньо частина масиву вирізати зі схилу. У таких випадках оригінально виглядає гараж в цокольному приміщенні.

Якщо говорити про технології, то першим ділом виготовляється подушка і гідроізоляція. Подальший етап будівництва описаний вище.

Отже, з цієї статті можна було дізнатися, як правильно провести роботи по будівництву цокольного поверху. Якщо у вас є особистий досвід в будівництві, то залишайте коментарі в кінці цієї статті. Якщо ж у вас залишилися питання, то за допомогою можна звернутися до експерта.

Відео

Про те, як зробити самостійно цокольний поверх ви можете дізнатися з відео:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code