Як зробити битовку своїми руками

Бытовкой називають невелика будівля допоміжного призначення, виготовляється з деревини, металу чи іншого будівельного матеріалу і обладнане всім необхідним для тимчасового проживання в ньому. Крім того, в спорудах подібного типу, як правило, передбачається спеціальне відділення на зразок комори, яке використовується для зберігання робочого інструменту та інвентарю. Перед тим як зробити битовку своїми руками, вам слід чітко визначитися з тим, для яких цілей вона потрібна. У статті ми розглянемо варіанти побутівок (вагончиків), які можна зробити самостійно, дамо детальну покрокову інструкцію, а також продемонструємо креслення, фотографії і відео.

Призначення будівлі

Как сделать бытовку своими рукамиВагончик для робочих

При цьому можливі два варіанти, що визначають вибір конструкції самої будівлі, а також матеріалу, використовуваного при будівництві.

По-перше, побутівка вагончик може служити місцем тривалого проживання робітників, найнятих для будівництва основного будинку на виділеному вам ділянці. В цьому випадку в ній повинен бути передбачений повний набір зручностей, необхідних для відпочинку і прийому їжі, а також для захисту від негоди і обігріву в зимовий час року. Крім того, нерідко доводиться зберігати в такому будиночку будівельні матеріали та інвентар, під які повинно відводиться спеціальне місце.

По-друге, побутівка може використовуватися просто як місце зберігання робочого інструменту та інвентарю на вашому дачній ділянці. У цій ситуації наявність в ній яких-небудь зручностей найчастіше не передбачається.

Природно, для кожного з наведених варіантів повинен готуватися окремий проект, що враховує такі фактори, як:

 • використовується при будівництві матеріал (каркас побутівки може виготовлятися як з дерева, так і з металу);
 • тип стовпця підстави, вибір якого визначається видом використовуваного матеріалу, а також її призначенням;
 • розміри будови, умови його розміщення та інші нюанси.

Вибір розмірів і місця розташування

Как сделать бытовку своими руками

Якщо виходити з вже розглянутих нами умов застосування побутовки, то в разі використання її в якості місця тимчасового перебування робітників вона може бути встановлена в будь-якому місці вашої земельної ділянки. Але при цьому необхідно подбати про те, щоб вибране вами місце знаходилося на певній відстані від ділянки забудови, зон складування, а також шляхів підвезення будівельних матеріалів і ліній прокладання майбутніх комунікацій.

У тому випадку, якщо ваш вагончик буде використовуватися в якості приміщення для зберігання інвентарю на дачній ділянці – облік всіх перерахованих вище чинників зовсім не обов’язковий.

Как сделать бытовку своими рукамиКреслення міні-побутовки з верандою

Перед тим як побудувати битовку в тому чи іншому місці садової ділянки, слід визначитися з її розмірами, вибір яких також визначається її призначенням. Так, якщо в побутівці повинні відпочивати кілька робітників і будуть зберігатися потребують просушування матеріали – вам потрібно будова розміром не менше 2,5 на 6 метрів. Якщо ж вагончик буде використовуватися як сховище робочого одягу та інструменту, а також як місце укриття від негоди – цілком достатньо розміру 2 на 4 метри. Такі габарити повинні влаштувати і тих дачників, які передбачають використовувати битовку в якості тимчасової літньої кухні.

При виборі розмірів і місця розташування вагончика також слід передбачити можливість її перенесення на інше місце або потенційну продаж, що пов’язано з необхідністю організації перевезення. При цьому потрібно врахувати, що по дорогах Росії без спеціального дозволу допускається перевозити вантажі певних габаритів (ширина – не більше 2,55 метра, висота – не більше ніж 4 метри від рівня дорожнього полотна).

Необхідно подбати і про спрощення робіт, пов’язаних з навантаженням і розвантаженням побутівки у разі перевезення її на інше місце.

З урахуванням усіх перерахованих вище обмежень розміри вашої майбутньої споруди повинні бути наступними:

 • ширина – близько 2,4 метра;
 • висота – не більше 2,5 метрів;
 • довжина – не більше шести метрів.

При цьому вага побутовки не повинен перевищувати п’яти тонн, що дозволить вам використовувати для її перевезення звичайний маніпулятор.

Вибір типу фундаментної основи

Как сделать бытовку своими рукамиФундамент з блоків

У будь-якому з розглянутих нами варіантів виконання немає необхідності готувати під вагончик-побутівка потужний фундамент з використанням бетонного моноліту або залізобетонних паль, наприклад. У подібній ситуації основним завданням обустраиваемого фундаменту є захист майбутньої будівлі від вологи, що розповсюджується з боку грунту.

Досить ефективним і економічно доцільним для цього випадку варіантом вважається використання в якості основи спеціальних цементних стаканів, шлакоблоків або відпрацювали свій термін шпал.

Как сделать бытовку своими рукамиФундамент з шпал

Укладання фундаментної основи з використанням будь-якого з цих будівельних виробів проводиться наступним чином:

 1. Спочатку проводяться земляні роботи, що починаються з очищення ділянки, обраного під забудову, від сміття та трави.
 2. Потім по його кутах, а також у місцях запланованого розміщення опор (для побутівки їх достатньо 6-8 штук) видаляється верхній шар грунту.
 3. Після цього з оголеною грунті робиться подушка з суміші щебеню, відсіву та піску, яка злегка змочується водою, а потім ретельно ущільнюється із застосуванням спеціального трамбовочного пристосування.
 4. При використанні в якості фундаментних стійок цементних стаканів під них допускається укладати тротуарну плитку, що дозволяє дещо збільшити площу опорного підстави.
 5. Шлакоблоки або шпали розміщуються на подушці з обов’язковою перевіркою їх укладання на горизонтальність; для цього можна скористатися будь-яким відповідним рівнем.
 6. Для надійного захисту дерев’яного каркаса будівлі від ґрунтової вологи на опори укладаються шматки руберойду (бажано в кілька шарів).

Такий фундамент достатньо простий у виготовленні і може бути підготовлений самостійно буквально протягом кількох годин. Ну а якщо виникне необхідність перенести битовку на нове місце – її демонтаж з такої підстави гранично спрощений.

Зведення стін і їх обробка

Как сделать бытовку своими рукамиКаркас побутівки

По завершенні облаштування фундаменту можна буде перейти безпосередньо до зведення самої побутівки, яке ми розглянемо на прикладі виготовлення каркаса вагончика з дерева.

Починаються ці роботи з укладання на опори і закріплення на них бруса нижньої обв’язки, в якості якого може бути використана дошка перетином 100×150 мм. Цей брус надійно кріпиться на опорах фундаменту за допомогою спеціальних анкерів, а потім на ньому монтуються кутові проміжні стійки.

Після встановлення всіх передбачених проектом стійок можна буде переходити до монтажу брусів верхньої обв’язки. При проведенні всіх цих однотипних операцій необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • в якості стійок найзручніше використовувати дошки перетином 50×150 мм, для кріплення яких застосовуються прості (або гвинтові) цвяхи або саморізи;
 • вузлові зв’язки бажано виконувати методом врубки стійок в обв’язку з подальшим посиленням цього місця металевими куточками;
 • для тимчасового кріплення стійок після виставлення їх по рівню ви можете скористатися довгими дошками (укосинами);
 • статеві лаги врізаються безпосередньо в брус нижньої обв’язки. При бажанні утеплити підлогу вам доведеться підготувати його підшивку по нижньому зрізу лад, на яку згодом будуть укладатися плити або мати утеплювального матеріалу;
 • при виборі відстані між стійками слід виходити з того, щоб між ними легко вкладалися плити утеплювача;
 • бажано відразу визначитися з тим, де будуть розташовуватися двері і вікна побутівки.

Після того як каркас вагончика готовий, можна переходити до обшивки його зовнішньої поверхні підходящим для ваших умов облицювальним матеріалом (листами ОСБ, наприклад).

Как сделать бытовку своими рукамиУтеплення конструкції

Утворилися при цьому внутрішні порожнини каркаса заповнюються заздалегідь підготовленими плитами утеплювача, які потім вкриваються шаром пароізоляційної плівки і обшиваються вагонкою. При бажанні ви можете додатково захистити зовнішні стіни вагончика від негоди облицювавши їх покриттям з профнастилу, наприклад.

Облаштування даху, вікон і дверей

Как сделать бытовку своими рукамиОблаштування побутівки

Після того як підстава вашого будиночка буде підготовлено, можна перейти до монтажу елементів конструкції перекриття, лаги і крокви (для цих цілей згодиться та ж дошка перетином 50×150 мм). По завершенні установки по нижньому зрізу лад робиться підшивка стелі з дюймової дошки, листів фанери або ОСБ.

Після цього зверху на підшивці кріпиться шар пароізоляційної плівки, на яку потім укладаються плити або мати утеплювача з мінеральної вати, наприклад. Відзначимо, що в битовка, як правило, використовується односхила покрівля. При виготовленні покриття дошки обрешітки кріпляться поперек крокв, після чого на них укладаються листи вибраного вами покрівельного матеріалу (для цих цілей зручніше всього використовувати шифер або оцинкований профлист).

Що стосується облаштування вікон у вагончику, то для їх виготовлення можна буде використовувати стандартні дерев’яні рами.

Якщо ваш вагончик буде експлуатуватися в зимовий час року, в ньому краще встановити пластикові вікна (бажано з двокамерним склопакетом). Вхідні двері для такої споруди може бути металевою або дерев’яною, а для створення додаткового захисту від холодного повітря в будиночку можна буде обладнати невеликий тамбур.

Приблизна оцінка витрат

Как сделать бытовку своими рукамиПідрахунки

У тому випадку, якщо ви плануєте робити битовку повністю з нових закупних матеріалів – приблизна сума витрат може скласти величину близько 20-25 тисяч рублів, що приблизно вдвічі дешевше покупки готового вагончика. У більшості регіонів країни на зазначену суму можна придбати всі основні матеріали для будівництва.

При бажанні заощадити на будматеріалах, ви завжди можете скористатися залишками від ще придатних до вживання старих конструкцій, наявних на будь-якому дачній ділянці.

Відео

Подивіться відео про будівництво каркасної побутовки:

Фото

Как сделать бытовку своими рукамиБудівельна побутівка

Как сделать бытовку своими рукамиМаленька побутівка

Как сделать бытовку своими рукамиПобутівка для дачі з верандою

Как сделать бытовку своими рукамиБудинок з верандою

Как сделать бытовку своими рукамиДачний варіант

Как сделать бытовку своими рукамиЗ лазнею

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code