Як зробити армопояс

Армопоясом називають залізобетонну конструкцію, яка призначена для зміцнення стін будинку. Це необхідно для захисту стін від навантажень, що виникають під впливом зовнішніх/внутрішніх факторів. До зовнішніх належить вплив вітру, нахил місцевості/горбистість, плаваючий грунт і сейсмічна активність землі. У список внутрішніх факторів відносяться всі побутові будівельні пристосування, застосовувані при внутрішній обробці будинку. Якщо неправильно зробити армопояс, то з-за цих явищ стіни просто луснуть, а що ще гірше, роз’їдуться. Зважаючи на це, дуже важливо бути обізнаним у тому, як зробити армопояс. Про види, призначення та спосіб установки армопояса і піде мова в цій статті.

Види

Как сделать армопояс

Існує 4 види армопояса:

 • ростверк;
 • цокольний;
 • межэтажный;
 • під мауерлат.

Інструменти і матеріали

Как сделать армопояс

Перед початком робіт потрібно підготувати інструменти/матеріали:

 1. Арматура.
 2. Цемент.
 3. Пісок.
 4. Щебінь.
 5. Дріт для перев’язки арматури.
 6. Дошки.
 7. Саморізи.
 8. Цегла.
 9. Лопата.
 10. Бетономішалка.
 11. Фомка/ломик.
 12. Зварювальний апарат.

Щоб всі виконані вами роботи були зроблені якісно, пропонуємо вам ознайомитися з технікою виготовлення армосетки/каркаса і опалубки.

Виготовлення арматурної сітки/каркасу

Как сделать армопояс

Щоб армопояс був якісним, а відповідно дім надійним, потрібно знати, як правильно зробити армосетку/каркас. З’єднання прутів арматури між собою здійснюється в’язальним дротом, а не зварювальним швом. Це обумовлено тим, що при зварюванні місце біля виготовляється шва перегрівається, що призводить до послаблення міцності арматури. Але без зварювальних швів при виготовленні сітки не обійтися. Середина і кінці каркаса зварюються, інші ж сполучні вузли зв’язуються.

Как сделать армопоясПокладений каркас армопояс

Прути скріплюються для фіксації арматури в необхідному положенні при заливці бетоном. Для цих цілей використовується тонка дріт, від неї міцність сітки/каркасу не залежить.

Для виготовлення армопояса використовуються тільки ребристі прути. Бетон чіпляється за ребра, що сприяє збільшенню несучих здібностей конструкції. Такий пояс може працювати на розтягування.

Щоб зробити каркас візьміть 2 жили завтовшки 12 мм і довжиною 6 м, при цьому для поперечної арматури вам буде достатньо прутів товщиною 10 мм По центру і краях поперечну арматуру слід приварити. Інші ж прути просто в’яжуться. Після виготовлення двох сіток, підвісьте їх так, щоб утворився зазор. Зваріть їх з країв або по центру. Таким чином, у вас вийде каркас. Для виготовлення пояса, каркаси зварювати немає потреби. Їх укладають внахлест на 0,2–0,3 м.

Опалубка

Как сделать армопояс

Установка і закріплення опалубки здійснюється декількома методами. Щоб встановити дерев’яні щити, необхідно пропустити через них анкера, монтувати на них заглушки за допомогою електрозварювання. Мета цих дій – зафіксувати опалубку таким чином, щоб під вагою бетону вона не видавлювалася.

Для закріплення опалубки при заливці міжповерхового армопояса частіше використовується більш простий спосіб. На нижній частині щита слід закріпити шуруп діаметром 6 мм, довжиною 10 см. Відстань між ними – 0,7 м. Отже, прикладіть дерев’яний щит до стіни, висвердліть крізь нього отвір, вставте в нього грибок і забийте шуруп.

Отвір в щиті повинно бути діаметром трохи більше 6 мм. Це потрібно для того, щоб безперешкодно встановити грибок.

Как сделать армопоясДерев’яна опалубка

Верхню частину опалубки також закріплюють швидким монтажем. Але в цьому випадку слід вкрутити саморіз, а не шуруп. Отже, зробіть отвір в цеглі лицьової кладки. Потім вбийте в нього арматуру. Якщо цегла повнотіла, то справа йде простіше – просто вбийте цвях/арматуру у вертикальний шов. Саморіз і арматуру стягніть в’язальним дротом. Відстань між елементами кріплення – 1-1,2 м. Таке кріплення здатне протистояти майбутнім йому навантажень.

Після того як армопояс затвердіє, зняти опалубку можна за допомогою ломика/обценьків. У теплий сезон бетон схоплюється за добу. У цьому випадку демонтаж опалубки можна здійснювати на наступний день. У холодний сезон цю процедуру проводять через кілька днів.

Ростверк

Как сделать армопояс

Спочатку слід визначити глибину закладення фундаменту. Цей параметр залежить від типу грунту, глибини його промерзання, а також глибини залягання ґрунтових вод. Потім слід вирити траншею по периметру майбутнього будинку. Це можна зробити вручну, що довго і виснажливо або за допомогою екскаватора, що швидко і ефективно, але тягне за собою додаткові витрати.

Після спецтехніки слід вирівняти дно і стінки траншеї до твердого ґрунту. Поверхня повинна бути максимально твердою і рівною.

Тепер потрібно сформувати піщану подушку, висота якої повинна дорівнювати 50-100 мм При необхідності засипки піску більше, ніж на 100 мм, його потрібно змішати зі щебенем. Цей захід може знадобитися для вирівнювання дна траншеї. Ще один спосіб вирівнювання дна – заливка бетоном.

Как сделать армопоясВиготовлення каркаса ростверк

Після засипки піщаної подушки, її необхідно утрамбувати. Щоб впоратися із завданням швидше, полийте пісок водою.

Потім слід покласти арматуру. В процесі будівництва в нормальних умовах потрібно використовувати арматуру з 4-5 жив, діаметр кожного прута повинен становити 10-12 мм. Важливо, щоб при заливці ростверку арматура для фундаменту не стосувалася підстави. Вона повинна бути втоплена в бетоні. Таким чином, метал буде захищений від корозії. Щоб цього досягти арматурну сітку слід підняти над піщаною подушкою, уклавши під неї половинки цегли.

Как сделать армопоясРостверк стрічкового фундаменту

Якщо ви будуєте будинок на пучиністому грунті або там, де високий рівень грунтових вод, то ростверк слід зробити більш міцним. Для цього замість арматурної сітки слід використовувати арматурний каркас. Він уявляє собі 2 сітки, що складаються з 4 жил діаметром по 12 мм. Їх слід укладати знизу і зверху армопояса. В якості підстави замість піщаної подушки використовується граншлак. Його перевага перед піском в тому, що з часом граншлак перетворюється у бетон.

Для виготовлення сітки використовується в’язальний дріт, а не зварювальний шов.

Ростверк слід використовувати бетон М200. Щоб висота заливки відповідала заданій величині, встановіть в траншеї маячок – металевий кілочок рівний висоті ростверку по довжині. Він буде служити вам орієнтиром.

Цокольний армопояс

Как сделать армопояс

Перед зведенням стін на фундамент слід залити цокольний армопояс. Його необхідно залити по периметру споруди вздовж зовнішніх стін, але не можна цього робити уздовж внутрішніх несучих стін. Цокольний армопояс служить в якості додаткового зміцнення конструкції. Якщо ви якісно залили ростверк, то цокольний пояс можна зробити менш міцним. Висота армопояса – 20-40 см, використовується бетон М200 і вище. Товщина двожильних арматурних прутів – 10-12 мм. Укладання арматури здійснюється в один шар.

Якщо вам потрібно посилити цокольний пояс, то використовуйте арматуру більшої товщини або встановіть більше жив. Ще варіант – укласти армосетку в 2 шари.

Как сделать армопоясОпалубка для цокольного армопояса

Товщина цокольній і зовнішньої стіни однакова. Вона становить від 510 до 610 мм При здійсненні заливки цокольного армопояса можна обійтися і без опалубки, замінивши її цегляною кладкою. Для цього необхідно зробити з двох сторін кладку стіни в півцеглини. Утворюється порожнечу ви зможете залити бетоном, попередньо поклавши на неї арматуру.

При відсутності ростверку цокольний армопояс робити марно. Деякі умільці, вирішивши заощадити на ростверку, посилюють цокольний пояс, використовуючи при цьому арматури більшого діаметра, що нібито покращує несучу здатність будинку. Насправді таке рішення нерозумно.

Ростверк – це основа будинку, а цокольний пояс – доповнення або посилення несучих здібностей армопояса для фундаменту. Спільна робота ростверку і цокольного пояса служить гарантією надійного фундаменту навіть на пучинистих грунтах і з високим рівнем залягання ґрунтових вод.

Межэтажный

Как сделать армопояс

Між стіною і плитами перекриття теж потрібно зробити армопояс. Його заливають вздовж зовнішніх стін висотою від 0,2 до 0,4 м. Межэтажный армопояс дозволяє заощадити на дверних/віконних перемичках. Їх можна зробити невеликими і з мінімумом арматури. Таким чином, навантаження на конструкцію буде розподілена рівномірно.

Якщо стіни погано сприймає навантаження матеріалу встановити армопояс, то навантаження від плит перекриття буде розподілятися рівномірно по всій довжині стін, що позитивно позначиться на їх міцнісних характеристик.

Как сделать армопоясОпалубка для міжповерхового армопояса

Армування міжповерхового пояса виконується сіткою з ребристих арматурних прутів товщиною 10-12 мм в 2 жили. Якщо товщина стін варіюється в межах 510-610 мм, то в якості опалубки можна використовувати двосторонню цегельну кладку, як і для цокольного пояса. Але при цьому для внутрішньої кладки слід застосовувати забутовочный цеглу, а для зовнішньої лицьового. У такому разі армопояс буде мати ширину рівну 260 мм При меншій товщині стін забутовочный цегла слід укласти на ребро або використовувати замість нього дерев’яну опалубку, а з зовнішньої сторони так само, як і в попередньому випадку укладається лицьова цегла.

Під мауерлат

Как сделать армопояс

Заливати армопояс під мауерлат можна тільки після затвердіння клею/розчину для кладки стін. Технологія, за якої кладеться армопояс по газобетону відрізняється пристроєм опалубки, але про це ми поговоримо трохи пізніше. Виготовлення дерев’яної опалубки здійснюється з вже знайомої вам схемою. Бетон же готується за такою формулою: 2,8 частини піску на 1 частину цементу і 4,8 частини щебеню. Таким чином, у вас вийде бетон М400.

Після заливки виключіть залишки бульбашок повітря в масі. Щоб виконати ці завдання, використовуйте будівельний вібратор або протыкайте рідку масу прутом.

Кріплення мауерлата

Как сделать армопояс

При монолітному пристрої армопояса слід дотриматися правила кріплення мауерлата. Під час монтажу каркасу з арматури слід вивести з нього вертикальні відрізки на визначену в проекті висоту. Прути арматури повинні підноситися над армопоясом на товщину мауерлата + 4 див. В брусі необхідно зробити наскрізні отвори, рівних діаметру арматури, а на її кінцях слід нарізати різьбу. Так, у вас вийде надійне кріплення, що надасть вам можливість здійснити якісний монтаж даху будь-якої конфігурації.

Армопояс для газобетону

Как сделать армопояс

Газобетон – це альтернатива цегли, що володіє високими теплоізоляційними якостями поряд з невеликою вартістю. Газобетонні блоки поступаються цеглі по міцності. Якщо при влаштуванні армопояса на цегляних стінах заливати бетон не доводиться, так як арматура вкладається в процесі кладки з газобетоном справи йдуть інакше. Про те, як зробити армопояс на дерев’яній опалубці вже говорилося вище, тому в цьому підрозділі ми розглянемо, як зробити армований пояс з U-образних газобетонних блоків D500. Хоча варто відразу зазначити, що ця технологія більш витратна.

В цьому випадку все гранично просто. Встановіть блоки на стіну в звичайному порядку. Потім проведіть армування центральній їх частині, а після залийте бетоном. Таким чином, стіни вашого будинку будуть більш довговічними і надійними.

Якщо у вас залишилися питання по темі, то задавайте їх працюючому на сайті фахівця. При необхідності ви можете проконсультуватися з приводу заливки армопояса з нашим експертом. Є особистий досвід? Діліться ним з нами і нашими читачами, пишіть коментарі до статті.

Відео

Про те, як зробити армопояс для будинку з газобетону ви можете дізнатися з відео:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code