Як зробити акваріум своїми руками

Більшість з нас люблять тварин. Хтось віддає перевагу в якості домашнього улюбленця кота або собаку, хтось любить екзотику і набуває єнотів, хамелеонів або скунсів. Деякі хочуть спокою, який несе з собою спостереження за рибками. От як раз для останніх і буде корисна інформація про те, як зробити акваріум своїми руками.

Вибір герметика

Как сделать аквариум своими руками

Клей відіграє основну роль, оскільки саме завдяки йому здійснюється фіксація і подальше утримання всієї конструкції. Існує багато видів речовин, за допомогою яких можна з’єднати відрізки скла між собою. Але щодо клею для акваріума висуваються такі вимоги:

 • нетоксичність;
 • висока міцність;
 • еластичність;
 • презентабельний зовнішній вигляд;
 • відносно швидке схоплювання;
 • простота нанесення;
 • великий термін служби;
 • високий ступінь адгезії.

Как сделать аквариум своими рукамиГерметик для акваріумів

Всіма цими властивостями володіє силіконовий герметик. Але при покупці варто звернути увагу на те, щоб він був 100%, без домішок і не антибактеріальну, в іншому випадку живність просто загине. Сьогодні доступно три основних кольори: білий, прозорий, чорний. Якщо використовувати перший, то акваріум буде мати вигляд певної незавершеності. Другий добре підходить для виробів до 100 літрів. Все, що більше, краще клеїти за допомогою чорного. Малі конструкції з них виглядають дуже громіздко, а ось у великих він, навпаки, підкреслює лінії і надає елегантність. Вибір тих, хто вже деякий час займається складанням акваріумів, часто падає на Dow Corning 911, KNAUF 881 або Kleiberit Suprasil 590E.

Зазвичай виробники самі вказують, що конкретний вид герметика призначений для виготовлення акваріумів. Але при цьому обов’язково дивіться склад.

Вибір скла

Как сделать аквариум своими руками

Якщо ви зважилися на самостійну збірку акваріума, тоді зараз не час економити. Існує багато варіантів таблиць і калькуляторів, які обіцяють видати ідеальний результат. Але рідко де вказується на необхідність встановлення поперечних або поздовжніх розпірок. До того як приступити до вибору товщини скла, потрібно визначитися з бажаними розмірами. Якщо ви робите таку операцію вперше, тоді краще не ризикувати з нестандартними формами і вигинами. Далі розраховуємо обсяг нашої конструкції. Для цього перемножуємо довжину, ширину і висоту. Якщо говорити грубо, то стандарти будуть такими:

 • до 30 л — 4 мм;
 • до 80 л — 5 мм;
 • до 150 л — 6 мм;
 • до 220 л — 8 мм.

Как сделать аквариум своими рукамиРетельно вибирайте по товщині

Нижче наводимо таблицю, в якій враховано основні моменти. Вона дозволить вам не робити запас, що трохи знизить витрати.

Как сделать аквариум своими рукамиТовщина скла таблиця

Не варто використовувати скло, яке вже тривалий час лежить у підвалі, гаражі, стояло на вітрині або в іншому місці. Справа в тому, що в певному сенсі цей вид матеріалу також має свій термін служби. Він взаємодіє з навколишнім середовищем, що призводить до втрати іонів натрію. Вони будуть заміщені на інші частинки, які послаблюють міцність. Купувати потрібно нове і враховувати наступне:

 • Підійде звичайне силікатне скло. З ним чудово взаємодіє силіконовий герметик, який утворює молекулярний зв’язок, що дозволяє витримувати тиск до 200 кг на 1 см шва.
 • Краще, якщо воно буде марки М1.
 • Не повинно бути напливів або нерівностей.
 • Вибирайте те, де немає бульбашок. З одного боку, вони будуть порушувати естетичність, а з іншого — послаблювати міцність.
 • Якщо краї вже відполіровані, то вони повинні бути ідеально рівними, т. к. герметик краще взаємодіє саме з такими поверхнями.

Как сделать аквариум своими рукамиРізання скла краще замовити у професіоналів

Якщо ви ніколи не виконували різання скла, то її краще замовити в майстерні. Це дуже відповідальний момент, адже кромки після розсічення повинні бути ідеально рівними, інакше не вийде склеїти їх надійно. Підготуйте два примірники креслення. Один надайте скляра, другий залиште собі, щоб потім не виникло питань у разі невідповідності.

Інструменти

Как сделать аквариум своими рукамиІнструмент і матеріали для складання акваріума

Після того як основні витрати завершені, можна приступати до підготовки необхідного інструменту, а знадобляться наступні елементи:

 • пістолет для силікону (ще його називають скелетом);
 • металеві куточки;
 • маленькі струбцини;
 • малярський скотч невеликої ширини;
 • канцелярський ніж з висувним лезом;
 • невеликі шпателі;
 • підкладки для створення зазору.

Металеві куточки і струбцини можуть бути замінені кутовими струбцинами. Але якщо ви не будете ними користуватися надалі, то немає сенсу витрачати кошти на їх придбання.

Для складання краще вибрати рівну поверхню, вона повинна бути стійка, також її розмір повинен дозволяти вільно розмістити всі складові елементи.

Варіанти конструкцій

Как сделать аквариум своими руками

В залежності від того, яка конфігурація обрана, кути можуть бути:

 • прямими;
 • гострими;
 • тупими.

Как сделать аквариум своими рукамиПроцес склеювання

Перед тим як наносити герметик, дуже важливо знежирити поверхню. Для цього можна використовувати спирт або ацетон. Величина шва підбирається під навантаження, яка буде надаватися на скла:

 • До 100 літрів. Наноситься тонка смужка силікону. Щоб це було зробити легше, упріть носик тубуса в палець і обіпріть палець на край скла і проведіть від одного кінця до іншого. Краще використовуйте рукавички, щоб не порізати руки. Після цього скла стикуються. Сильно притискати їх не потрібно. Щоб забезпечити правильний кут, по зовнішній межі прикладається металевий куточок. Робляться підкладки з картону і все притискається за допомогою струбцин. На кожен кут знадобиться за одним профілем та за два затискача.
 • Від 100 до 200 літрів. Робиться відступ на 2-3 мм від краю, клеїться смужка малярного скотча. Далі утворилася територія заповнюється герметиком. В процесі нанесення буде видно, як після кожного натискання з’являються напливи. Щоб ліквідувати їх, вже після повного нанесення можна взяти невелику пластикову планочку або шпатель і зробити в ньому напівкруглий надріз по формі шва. Тепер залишилося провести по клею, щоб вирівняти його товщину. Далі скло піднімається у вертикальне положення та до нього підставляється друге (на нього також повинен бути наклеєний обмежувач з малярської стрічки). Кут і стикування здійснюються як і в першому випадку. Надлишки герметика можна прибрати за допомогою шпателя або зрізати після висихання за допомогою канцелярського ножа. Поки клей свіжий, видаляються наклеєні смужки скотчу.
 • Как сделать аквариум своими рукамиДля закріплення скла використовуються струбцини Від 200 літрів, а також для тупих кутів. Як і в попередньому випадку клеїться обмежувальна стрічка з відступом 4-5 мм від краю. До того як нанести герметик, обидва скла закріплюються за допомогою металевого куточка і струбцин. При цьому між площинами необхідно забезпечити зазор. Для цього укладається невелика планка. Проводиться остаточна фіксація і підкладка прибирається. Силікон наноситься зверху вниз. Робити це потрібно так, щоб він добре заповнив передбачений зазор. Після цього видаляються виступаючі надлишки герметика, а також малярська стрічка. Якщо кут тупий, тоді необхідно заздалегідь підготувати профіль, який буде відповідати по конфігурації. Закріплюється всі точно таким же способом, проводиться нанесення фіксуючого складу. Але в кінці нам знадобиться невеликий шпатель, яким можна буде сформувати круглий шов з внутрішньої сторони акваріума. З зовнішньої можна все зробити урівень.

Как сделать аквариум своими рукамиПослідовність складання

Дно може встановлюватися двома способами:

 • стіни спираються на нього;
 • побудовані навколо нього.

Как сделать аквариум своими рукамиЗбірка за принципом стіни навколо дна

У першому варіанті спочатку проводиться складання загального каркаса, після цього він перевертається нижньою стороною догори, знежирюється, наноситься герметик і укладається скло. У другому варіанті склеювання стінок потрібно буде проводити спільно з приклеюванням дна.

У деяких випадках для посилення нижньої межі може використовуватися ще одне скло. При цьому два елемента склеюються по всій площі.

Как сделать аквариум своими рукамиДно акваріума

Якщо конструкція передбачає наявність ребер жорсткості, то важливо пам’ятати, яким вимогам вони повинні відповідати:

 • розмір поздовжніх повинен бути дорівнює довжині більшої стінки;
 • ширина повинна бути від 5 см (для моделей до 50 літрів вистачить і 3 см);
 • має бути використано скло такої ж товщини;
 • для додання більшої міцності наклеювати її варто внахлест, а не на внутрішню частину.

Повне висихання герметика зазвичай займає до трьох діб. У цей час краще не пересувати конструкцію і не порушувати її цілісність. Якщо цього не дотримуватися, тоді шви просто не витримають запланованої навантаження.

Установка

Как сделать аквариум своими рукамиАкваріум грає роль перегородки

Після того як акваріум вже вистоявся необхідний термін, що не варто встановлювати його на заплановане місце. Краще провести його випробування. Для цього він заноситься в ванну кімнату, ставиться на рівну поверхню (можна спорудити підставки і розташувати його на ванну) і заповнюється водою до потрібного рівня. У такому стані його залишають на кілька днів. Якщо все гаразд, то рідина видаляється, і конструкція монтується на свій постамент.

З акваріума можна зробити перегородку між кімнатами. У випадку, якщо він буде перебувати в перестенке, необхідно подбати про наявність вентиляції. Завдяки чому буде видалятися волога, яка випаровується, що виключить утворення грибка. Також буде приділятися неприємний запах. Поверхня над акваріумом краще закрити паробар’єром — фольгою. Якщо він просто буде встановлений на окремий постамент, тоді він накривається пластиковою кришкою з отворами для циркуляції повітря.

У будь-якому з цих випадків під акваріум краще постелити прошарок з спіненого поліетилену. Це дозволить компенсувати деякі нерівності, що запобіжить ризик виникнення сколів.

Внутрішнє облаштування

Как сделать аквариум своими рукамиПідготовка акваріума

Розташування внутрішніх елементів — це за великим рахунком вираження внутрішнього світу господаря, але є деякі правила, які слід враховувати:

 • На дно краще не укладати пісок. Він швидко збирає мул, що призведе до необхідності частого чищення. Краще використовувати гальку дрібного і середнього калібру. Тільки велика не підійде, оскільки рослини не зможуть зачепитися корінням.
 • Водорості підбираються під майбутніх мешканців. Вони є важливою частиною мікрофлори, т. к. в деякій мірі забезпечують очищення води, а також її насичення киснем.
 • Додаткові декоративні елементи і корчі непросто будуть служити для покращення інтер’єру. Для деяких видів риб, які люблять проводити час на самоті, вони просто необхідні.
 • Обов’язково встановлюється насос і фільтр. Вони будуть забезпечувати струм води, а також видалення накопичених шкідливих речовин, які могли б призвести до загибелі мешканців.
 • Невід’ємним атрибутом буде аератор. Він забезпечує надходження достатньої кількості кисню.
 • Для того, щоб було достатньо світла, монтуються спеціальні лампи для акваріумів, які здатні випромінювати ультрафіолет.

Для акваріума використовується чиста вода. Вона не повинна бути кип’яченою або мінеральною. Необхідно дати їй добре відстоятися. Рибок можна запускати через два тижні після того, як все було змонтовано та встановлено.

Обслуговування

Как сделать аквариум своими руками

Весь процес догляду за акваріумом та його мешканцям зводиться до наступного:

 • Перевірка працездатності всіх насосів і фільтрів.
 • Чистка фільтрів по мірі забруднення.
 • Чищення стінок може здійснюватися за допомогою двох щіток, в які вбудовані магніти. Вони просто встановлюються по різні боки скла і рухаються паралельно.
 • Для того щоб визначити, чи необхідно чистити дно, потрібно поводити паличкою по грунту. Якщо піднімаються бульбашки з повітрям, тобто потреба вжити заходів. Для цього застосовуються спеціальні грязечерпатели. Його можна виготовити самостійно. Знадобиться пластикова пляшка, силіконовий шланг і два шприца. З одного шприца робимо гільзу, обрізаючи всі зайві частини. У другому зрізаємо упори для пальців, а на місці приєднання голки вирізаємо отвір у 5 мм. З’єднуємо їх між собою так, щоб гільза опинилася внизу. З’єднуємо пляшку і шприци за допомогою шланга. Процес зводиться до того, що шприци занурюються в грунт, а за допомогою пляшки створюється тиск, який піднімає весь мул. Далі справа за насосом і фільтром. У деяких випадках може знадобитися повна заміна води. На цей період доведеться подбати про тимчасове житло для рибок.

Як бачите, якщо розумно підійти до питання і не пошкодувати грошей на основні матеріали, то акваріум можна зібрати в домашніх умовах з максимально позитивним результатом. Тепер можна пробувати виготовляти акваріуми напівкруглої або конусоподібної форми.

Відео

Про способи склеювання акваріумних стекол в наступному відеоматеріалі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code