Як зробити абиссинский колодязь

Абисинським колодязем називають артезіанську свердловину, що складається з вузької труби діаметром від 25 до 45 мм. Підйом ведеться насосом з водоносного шару і за годину можна отримати 2 або 3 м3 води. Це відмінний спосіб організувати зрошення на заміській ділянці, що не має центрального водопостачання. Якщо вам не вистачає продуктивності , можна спорудити два джерела. Поки що в першому набирається рідина, другий використовується. Причому свердловини виходять настільки компактними, що їх влаштовують навіть в господарських прибудовах або підвалах.

Как сделать абиссинский колодецПитна вода на ділянці

Вода в такому колодязі практично не містить бактерій і шкідливих солей, оскільки профільтрувалася через грунт і пісок. Якщо забезпечити захист від попадання бруду зверху, а низ труби забезпечити фільтром від піщинок, вода, як правило, відповідає питної і додаткове очищення їй не буде потрібно.

Умови

Как сделать абиссинский колодецУмови створення

Копати свердловину можна на легких піщаних або мелкощебністих грунтах при глибині залягання вод у грунті не нижче 20 м. Оптимальна відстань – 5-8 м. Це пов’язано зі способом забивання. На більш твердих або глинистих породах, а також при дуже глибокому знаходженні водоносних шарів вбити трубу просто не вдасться.

Іншою проблемою при влаштуванні колодязя є достатній пьезометрический рівень води, тобто відстань від поверхні землі до водного дзеркала. Діаметр труби для свердловини занадто малий для установки заглибного насоса. Тому для підйому доводиться використовувати поверхневий вакуумний апарат. При нормальному атмосферному тиску 746 мм рт. ст. висота стовпа води за розрахунками буде 10,5 м, а фактично – близько 8 м. Якщо ж дистанція буде більше, то ніякої насос підняти її не зможе. Не допоможе навіть збільшення його потужності.

Підготовка до буріння

Как сделать абиссинский колодец

Для буріння добре підходять пластикові армовані або металеві оцинковані труби завдовжки 1 або 2 м. По мірі занурення їх нарощують, нагвинчуючи нові відрізки. Герметичність дуже важлива для роботи свердловини, тому сполуки ущільнюють силіконом або олійною фарбою. Зверху одягають спеціальні муфти.

Щоб кінець вузької труби не забивався землею при бурінні і не заиливался при заборі рідини, на нього надягають спеціальний наконечник або фільтр-голку. Матеріал трубки і наконечника краще вибирати однаковими, це дозволить уникнути електрохімічної корозії і продовжить термін служби.

Как сделать абиссинский колодецВода на дачі

Якщо фільтр-голка робиться з відрізка оцинкованої сталі, то в корпусі свердляться отвори розміром близько 8 мм рівномірно у шаховому порядку. Торець закривають припаяної сіткою з неіржавіючої сталі. Вона буде грати роль фільтра грубої очищення від піску та мулу. Всередину треба також встановити фільтр тонкого очищення. На завершення приварюється загострений наконечник розміром трохи більше, ніж переріз труби. Тоді бур буде легко рухатися в товщі землі.

Не можна застосовувати для припою свинець – він отруйний і може отруїти воду. Беріть тільки чисте олово.

Армована ПВХ труба теж придатна для установки у свердловину. Фільтр-голка з неї робиться так:

 • стінка перфорується ножівкою по металу;
 • фільтрувальна сітка вставляється всередину корпусу і вплавляється в нього.

Технологія створення

Как сделать абиссинский колодецТехнологія створення колодязя

Буріння абіссинського колодязя має свої відмінні риси:

 1. У місці розміщення майбутньої свердловини риється яма розмірів приблизно 1 кубометр.
 2. Верхній шар землі проходять звичайним буром на невелику глибину, поки не піде насичений вологою рівень грунту – пливун.
 3. Потім починають забивати трубу в землю. Для цього необхідна «забивна баба» — вантаж вагою не менше 30 кг. Можна скористатися дисками від штанги. Дійте акуратно, щоб не проскочити повз водоносного рівня.
 4. При роботі в трубу постійно підливають воду. Коли вона починає різко йти потрібний шар досягнуто. Тоді конструкцію треба поглибити ще на півметра або метр. Слідкуйте за тим, щоб паля весь час залишалася вертикальної.
 5. У міру занурення в грунт труба подовжується насадками, а навколо неї сиплють земля і утрамбовується.
 6. Після закінчення буріння фільтр-голка промивається під великим тиском.
 7. Монтується вакуумний насос, який працює, створюючи розрідження, і викачується каламутна суспензія до тих пір, поки рідина не стане чистою.
 8. Для створення додаткового контуру фільтраційного у свердловину всипається мармурова крихта.
 9. Майданчик навколо джерела бетонується, щоб всередину не потрапляли забруднення.

Всі операції виконуються досить просто, за кілька годин. Звичайний термін служби абіссинського колодязя від 25 до 30 років. Але є свердловини, які працюють понад двох століть. Установка не вимагає догляду, за винятком заміни фільтра тонкого раз у кілька років.

Как сделать абиссинский колодецСвердловина голка

Якщо вода все ж вичерпується, трубу можна вийняти, перенести і зробити джерело на іншій ділянці. Багато місця такого колодязя не потрібно, достатньо 1,5–2 м2.

Відео

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code