Як визначити рівень грунтових вод на ділянці

При будівництві дуже важливо враховувати безліч чинників. Один з яких, визначення рівня грунтових вод. Від отриманого результату буде залежати не тільки місце розташування будівлі, але і його конфігурація. Близьке розташування джерел до поверхні може стати причиною руйнування підстави і т. д. У цій статті ми розповімо як визначити рівень грунтових вод на ділянці.

Що це

Как определить уровень грунтовых вод на участкеВодоносні шари

Ґрунтові води — це самий верхній шар рідини, який залягає в землі. Джерелами є річки або озера, які можуть перебувати поблизу. Ще одним наповнювачем виступають опади у вигляді дощу і снігу. В різний час року рівень може коливатися. Наприклад, в літній період під час сильної посухи УГВ опускається до мінімальної позначки, з-за чого пересихають криниці і струмки. Їх близьке розташування до поверхні може накладати такі обмеження при будівництві:

 • неможливість організувати підвальне приміщення або льох;
 • неможливість зведення вуличного туалету;
 • складності при виборі типу і розміру фундаменту;
 • обмеження на використання деяких будівельних матеріалів;
 • розростання цвілі в будинку;
 • складність прокладки комунікацій в землі;
 • висока ступінь пучинистости грунту.

Как определить уровень грунтовых вод на участкеСхема розташування грунтових вод

За рівнем розподілу виділяють 3 основних види водоносних шарів:

 • Верховодка. Може доходити до рівня менш ніж 2 м від поверхні. Найчастіше спостерігається на територіях, де в складі грунту переважає глина суглинок.
 • Межпластовый. Складається з верховодки та інших вод, які пройшли очищення через природний фільтр. Зазвичай не володіє напором.
 • Артезіанський. Дуже схожий на попередній, але здатний самостійно підніматися на поверхню, що обумовлено наявністю внутрішнього тиску.

Останній вид зустрічається досить рідко, але може стати джерелом чистої питної води без необхідності її підйому глибинними насосами.

Спосіб буріння

Как определить уровень грунтовых вод на участкеРозвідувальне буріння

Один із сучасних і простих способів визначення рівня залягання верховодки здійснюється із застосуванням звичайного ручного бура. Справа в тому що якщо пласт знаходиться глибше 2 метрів, тоді переживати нема про що і можна спокійно здійснювати будівництво. А садовий бурильний верстат відмінно пробивається на таку відстань. Для роботи знадобиться:

 • ложковий бур;
 • металевий або інший рівний прут;
 • рулетка.

При наявності всього необхідного свердлиться невелика свердловина. Важливо заглибитися більше ніж на 2 метри. При виконанні роботи потрібно своєчасно виймати грунт, щоб він не обсыпался. Після досягнення необхідної глибини слід прикрити отвір і залишити в такому стані на добу. Прут розмічається за допомогою рулетки. Крок можна вибрати такий, який буде зручний особисто вам. Він опускається на дно, виймається і проводиться візуальна оцінка рідини. Ці дії варто повторювати протягом декількох днів. Якщо показники не змінюються, тоді значення можна вважати постійним.

Такі дії краще виробляти у весняний період. Саме в цей час відбувається танення снігу і випадають дощі, що дозволяє досягти ґрунтовим водам максимального значення. Для більш точного результату виготовляється декілька отворів і проводиться вимір.

Рослини

Как определить уровень грунтовых вод на участкеПідкажуть рослини

Рослини служать хорошим природним індикатором глибини залягання верхнього шару ґрунтових вод. Для того щоб використовувати цей метод, важливо, щоб ділянка вже деякий час перебував під паром. Цей період дасть можливість рослинності зайняти свою нішу. Слід звернути увагу на:

 • Очерет. Якщо він є на території, яка виділена під забудову, тоді, швидше за все, пласт знаходиться на глибині від 1 до 3 м.
 • Рогіз. Являє собою високу болотяну траву. Часто застосовується для плетіння різного начиння. Цей вид говорить про те, що до рідини приблизно 1 м.
 • Полин — представник складноцвітих. Якщо вона бурхливо зростає, то межі знаходження водоносного шару від 3 до 5 м. На такій ділянці вільно можна вести споруди.
 • Солодка здатна пускати кореневу систему на глибину до 5 м. Зазвичай вона свідчить про те, що верхній поріг вод може досягати 1,5 метра.
 • Ожина, малина — верховодка здатна досягати 60 см на конкретній ділянці.
 • Агрус, смородина обліпиха є індикаторами залягання верховодки на рівні 1 м від поверхні.
 • Якщо на ділянці вже не один рік ростуть яблуні і груші, тоді можна бути спокійними: вода знаходиться на рівні 2 і більше метрів. Справа в тому, що в іншому випадку такі дерева не витримують більш довгого перебування при меншому заляганні пласта води. При розростанні кореневої системи йде більше споживання кисню, якого виявляється мало, і рослина просто марніє.
 • Для вишні та сливи потрібна наявність води на рівні більше 1,5 метра.

У разі коли ділянка був вичищений ще до покупки, тоді можна розпитати у старожилів щодо рослинності і їх досвіду в будівельних роботах.

Інші способи визначення

Один з найпростіших способів – звернення в службу землеустрою, де зможуть надати конкретні дані або хоча б топографічні карти, за якими можна визначити височини і низовини. До речі, у цьому відношенні можна провести самостійні спостереження. Озирніться навколо і оцініть, чи знаходиться територія на пагорбі або в низині. Чим нижче рівень, тим більше ймовірність того, що ґрунтові води будуть знаходитися близько.

Как определить уровень грунтовых вод на участкеМожна визначити за рівнем води в колодязі

У разі коли по близькості є колодязь, то рівень приблизно можна оцінити за нього. Для цього достатньо зазирнути в середину, опустити мірний шнур до дзеркала води, потім виміряти відстань. Але значення буде зразковим у тому випадку, якщо джерело наповнюється підземною річкою, яка може через течії трохи піднімати це значення. Також це не буде говорити про насиченість грунту конкретно на вашій ділянці.

Боротьба з грунтовими водами

Как определить уровень грунтовых вод на участкеДілянка з високими ґрунтовими водами

Якщо так сталося, що ситуація у вашій місцевості різко змінилася і з якихось причин грунтові води почали все ближче підступати до поверхні, є кілька способів, які допоможуть частково полегшити ситуацію:

 • Організація живої огорожі. Для цього необхідно підібрати рослини, які дуже люблять вологу і мають широку крону, що сприятиме достатнього рівня випаровування. Наприклад, можна використовувати шипшина, глід, спирею, вербу, обліпиху, бузину. Організувавши невеликий садок, можна значно скоротити рівень підтоплень.
 • Как определить уровень грунтовых вод на участкеВідкрита дренажна система Відкрита дренажна система. По периметру ділянки викопується траншея. Її глибина повинна бути не менше 70 див. В деяких випадках потрібно піти глибше. Все буде залежати від того, на якому рівні знаходиться верховодка. Дно трамбується і засипається піском, який також добре ущільнюється. Його шар повинен досягати мінімум 10 див. Таким же шаром настилається дрібний щебінь. Надлишки вологи будуть йти в цей дренаж. Вивести його можна як можна далі від території. Мінусом такого рішення є необхідність постійної чистки каналів, щоб вони не заболочивались.
 • Закрита дренажна система. Готуються траншеї подібним чином, як описано для попереднього випадку, але потрібно заглибитися до 1,5–2 м. На піщано-гравійну подушку укладається геотекстиль. В пластиковій або іншій трубі діаметром від 200 мм робляться отвори, щоб вона вийшла перфорованої. Патрубки опускаються в траншею і знову накриваються геотекстилем. Зверху все засипається ґрунтом.
 • Колодязь допоможе певною мірою вирішити труднощі. Для цього необхідно буде вибрати найнижчу точку на ділянці і викопати колодязь максимально можливої глибини. Вся вода буде збиратися туди.
 • Как определить уровень грунтовых вод на участкеИглофильтровальная установка Иглофильтровальная установка. Являє собою комерційний продукт. Це труба з иглофильтром на кінці. Вона з’єднується з вакуумним колектором і насосом. Відкачування води здійснюється в автоматичному режимі.
 • Примусова відкачування. Для цих цілей буриться кілька свердловин в певних місцях до водоносного шару. В середину встановлюються відцентрові насоси, які проводять відкачування рідини на поверхню. Далі здійснюється її скидання в каналізацію або дренажну систему.
 • Вакуумна установка. Застосовується в тих випадках, коли проникність грунту низька. На поверхні встановлюються резервуари. У них створюється розріджений тиск, який змушує воду підніматися в них. Відведення здійснюється, як і в попередньому випадку.

Как определить уровень грунтовых вод на участкеКесон

При підйомі грунтових вод важливо потурбуватися про захист джерел чистої питної води. Для свердловин застосовується установка кесона. Проводяться земельні роботи до нижнього рівня водотривкого шару. Встановлюється конструкція, яка буде відсікати потрапляння небажаної рідини всередину. Для колодязів застосовується спосіб зовнішньої і внутрішньої гідроізоляції. По периметру викопується траншея і кільця обробляються спеціальним складом.

Тепер ви знаєте основні способи, використовуючи які можна приблизно визначити рівень грунтових вод. Якщо вони будуть на глибині менше 2,5 метрів, тоді будівництво на такій ділянці вести небажано.

Читайте також:

 • Пошук води для колодязя.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code