Як виміряти діаметр труби

 

Виникнення неполадок у водопровідній, газової або каналізаційної системи часто передбачає монтаж труб – заміна фрагменту старої труби чи встановлення нової. При виконанні таких робіт потрібні навички визначення діаметра труб вашої системи підручними засобами. При монтажі нової системи водопостачання також необхідно точне визначення розмірів старих труб з тією метою, щоб визначитися з вибором нових пластикових або металопластикових труб.

Безумовно, є спеціальні інструменти для здійснення подібних вимірів, наприклад, лазерний вимірювач, лінійка-циркометр та інші. Але що робити, якщо ви не фахівець-професіонал, і в вашому домашньому наборі інструментів немає таких високоточних приладів? Як виміряти діаметр труби іншим способом?

Перш ніж відповісти на це запитання, корисно знати, в яких одиницях вимірюють ці показники. Значення діаметра труби, як правило, вимірюють в дюймах. Один дюйм дорівнює 2,54 сантиметра.

При роботі з трубою вимірювання буде підлягати як внутрішній, так і зовнішній її діаметр.Зовнішній діаметр труби важливий у зв’язку з тим, що саме його значення враховується при нанесенні різьби і створення різьбових з’єднань. Зовнішній діаметр знаходитися в прямій залежності від товщини стінок труби. Розмір товщини стінок являє собою різницю зовнішнього і внутрішнього діаметра труби.

Від слів до справи

Как измерить диаметр трубыВід слів до справи лазерна скоба

Існує кілька способів виміру діаметрів труби, відрізняються своїми особливостями в залежності від умов, які важливо враховувати для того, щоб уникнути помилок. Вибір конкретного способу виміру часто залежить від доступності до об’єкта виміру. Розглянемо деякі з них.

Заміри труб підручними засобами

Как измерить диаметр трубы

Найчастіше для вимірювання діаметра труби застосовують загальновідомий штангенциркуль. Але його у вас може не бути або при його наявності великий діаметр труби виміряти з його допомогою не представляється можливим. У цьому випадку застосовується найпростіший набір інструментів і знань:

  • гнучка лінійка (по типу вимірювальної стрічки, застосовується в швейному справі);
  • рулетка;
  • шкільні знання числа Пі (воно дорівнює 3,14).

Подібним набором засобів можна вимірювати діаметр не тільки труби, але і будь-якого іншого круглого об’єкта – прута, колони або садової клумби.

Нам потрібно зробити лише один вимір – визначити довжину окружності труби з допомогою рулетки або гнучкою лінійки. Для цього сантиметрову стрічку або рулетку накладають на поверхню труби в найширшій її частині. Отримане значення окружності слід поділити на 3,14. Для більш точних розмірів застосовують значення — 3,1416.

Слід зауважити, що імпортні поставки труб супроводжуються документацією, в якій вже вказані значення діаметрів труб в дюймах. Для переведення цих значень в сантиметри їх множать на 2,54. Аналогічно для зворотного переведення сантиметрів у дюйми – множать на 0,398.

Вимірювання труб малих діаметрів

Как измерить диаметр трубы

Вимірювання здійснюються за допомогою штангенциркуля без будь-яких математичних обчислень. Умова – повна доступність до труби. Цей спосіб придатний для вимірювання доступних труб невеликого діаметру (не більше 15 см). Для здійснення виміру ніжки штангенциркуля прикладають до торця труби і щільно їх затискають на зовнішніх стінках. Отримане значення на шкалі штангенциркуля з точністю до десятих часток міліметра і буде зовнішнім діаметром труби.

Вимірювання недоступною труби

Как измерить диаметр трубы

Якщо торцева частина труби недоступна для здійснення виміру, тобто, коли труба є змонтованим елементом вже діючої схеми водо – чи газопостачання, то для замірів штангенциркуль прикладають до бічної поверхні труби. В даному випадку важлива умова для здійснення обміру: довжина ніжок штангенциркуля повинна перевищувати половину діаметра труби.

Вимірювання труби великого діаметра

Как измерить диаметр трубыВимірювання труб великого діаметра

Вище ми вже згадували формулу зі значенням. Вимірювання окружності великий труби можна здійснити за допомогою шнура або рулетки, а потім визначається її діаметр по формулі D = L:3,14, де: D – діаметр труби;

L – коло труби.

Наприклад, якщо довжина обмірюваної вами окружності труби склала 31,4 см, діаметр труби становитиме D = 31,4:3,14 = 10 см (або 100 мм).

Вимірювання труб за допомогою фотозйомки (метод копіювання)

Как измерить диаметр трубыВимірювання фотозйомкою

Цей нестандартний метод застосовується при повної недоступності до труби будь-якого розміру. До вимірюваної трубі прикладають лінійку або будь-який інший предмет, розміри якого заздалегідь відомі будь-якому майстрові (часто в цьому випадку використовують сірникову коробку, довжина якого становить 5 см, або монету). Далі ця ділянка труби з доданим предметом фотографують (крім фотоапарата в сучасних умовах доступне використання і мобільного телефону). Наступні обчислення розмірів виробляються по фотознімках: на знімку вимірюють візуальну товщину мм, а потім переводять її в реальні значення, враховуючи масштаб фотографій.

Визначення внутрішнього діаметра доступною труби

Как измерить диаметр трубыВизначення внутрішнього діаметра

За допомогою звичайної лінійки або штангенциркуля виміряйте товщину стінки труби на її зрізі. Це значення, помножене на 2, віднімають із значень зовнішнього діаметра. Отримана величина і буде дорівнювати внутрішньому діаметру труби.

Контроль параметрів труб у виробничих умовах

Как измерить диаметр трубыВиробничий контроль параметрів труб

Зовнішній діаметр водопровідних або каналізаційних труб в умовах великих виробництв контролюють і перевіряють із застосуванням більш ускладненою формули: D = L:3,14 — 2∆p — 0,2 мм.

У цій формулі, крім вже відомих значень, символи ∆p означають товщину полотна рулетки в мм, яку ви застосовуєте для вимірювань діаметра, а “0,2 мм” з формули – це допустимі відхилення, що враховують прилягання рулетки до труби. Значення допустимого відхилення для труб перетином 200 мм складає ±1,5 мм.

При вимірах труб великого діаметру допустимі відхилення вимірюються у відсотках. Приклад, для виробів розміром від 820 до 1020 мм допустиме відхилення = 0,7%. При таких вимірюваннях використовується вимірювальна установка на основі ультразвуку.

Товщину стінок труб в умовах великих виробництв вимірюють штангенциркулем з діленням шкали 0,01 мм Допустиме відхилення від номінальної товщини в бік зменшення не повинен перевищувати 5%.

Контролю підлягають і значення кривизни труби, які не повинні перевищувати 1,5 мм на погонний метр довжини труби. Загальна кривизна виробів по відношенню до її довжини не повинна становити більше 0,15%. Овальність трубних торців визначається відношенням різниці найбільшого і найменшого діаметру до номінального діаметру труби.

Значення цього параметра не повинен перевищувати 1% для труб з товщиною стінки 20 мм і не вище 0,8% для стінок вище 20 мм.

Овальність труби можна визначити, вимірявши діаметр торця труби з допомогою індикаторної скоби або нутромера в двох взаємно перпендикулярних площинах.

Нескладні шкільні пізнання і уважне застосування простих інструментів суттєво спростять ваше завдання — як виміряти діаметр труби підручними засобами.

Відео

Ми пропонуємо подивитися відео про роботу з вимірювальними приладами.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code