Як виконати поглиблення колодязя своїми силами

Особистий колодязь на ділянці – це чиста питна вода без домішок хлору. Він служить безкоштовним джерелом вологи для господарських потреб та поливу городу. З часом дебет свердловини виснажується і вона пересихає. У такій ситуації залишається один вихід – поглиблення колодязя до наступного водоносного горизонту.

Причини пересихання колодязя

Догляд води з джерела може бути пов’язаний з різними факторами:

 • сезонна посуха;
 • висока водоспоживання;
 • розгерметизація стиків кілець;
 • замулювання донного фільтра.

Рада. Щоб переконатися в причинах обміління джерела варто почекати близько місяця, не роблячи активних дій.

Сезонний догляд вологи викликає відсутність опадів у літній період або зимове промерзання грунту. Він спостерігається відразу у всіх сусідніх колодязях і не вимагає втручання ззовні. Очікування може затягнутися на кілька тижнів до найближчого зливи. Якщо падіння рівня викликано пошкодженням шахти або мулом, то необхідно провести ремонтні роботи.

Іноді відхід води пов’язаний з будівельними роботами на сусідніх ділянках. Приміром, пристрій будь-якого гідротехнічного споруди, більшу за обсягом призведе до різкого відходу води, але через деякий час встановиться баланс і вода досягне попереднього рівня. Але іноді будівництво на сусідній ділянці може безпосередньо позначитися на якості води. Технічні будівлі та споруди, лазні, туалети, скотні двори можуть зробити воду не придатною для пиття. В цьому випадку необхідно проаналізувати ситуацію і прийняти рішення: поглиблювати або викопати колодязь на новому місці, якщо дозволяють розміри ділянки.

При відсутності відновлення дебету після покладеного очікування доводиться приступати до складним і трудомістким заходів з поглиблення колодязя. Краще доручити цю роботу професійним бригадам, які мають відповідний досвід і устаткування. Але розцінки на їх послуги не всім доступні, тому власники джерел часто діють самостійно.

В яких випадках виправдане поглиблення колодязної шахти?

Догляд води, пов’язаний зі зміною русла підземної річки або появою продуктивної свердловини на сусідній ділянці, доведеться поглибити колодязь.

Увагу. Витрати на відновлення пересохлого джерела часто сумірні в обладнання нового. Перед початком роботи слід добре зважити всі вихідні дані і вибрати оптимальний варіант.

Перш, ніж приступати до трудомісткої роботи. Слід вивчити її перспективи, звернувшись до фахівців. Вони визначать глибину залягання наступного водоносного горизонту, дадуть поради та рекомендації по ремонту колодязя. Займатися поглибленням шахти варто при збігу кількох факторів:

 1. Немає можливості викопати на ділянці новий колодязь.
 2. Питна вода з джерела відрізняється хорошою якістю.
 3. Шахта не має викривлень, тріщин між бетонними кільцями.
 4. Розмір діючої конструкції не перевищує 10 кілець.

Щоб переконатися в задовільному стані шахти, потрібно її оглянути. Якщо кільця не були скріплені металевими скобами, то необхідно виконати цю процедуру. На кожне кільце потрібно 2 кріплення. При виявленні тріщин, виконується замазування спеціальними складами для гидропломбы.

Рекомендована збільшення глибини становить 3 кільця (3 метри), але цей показник залежить від щільності грунту, залягання водоносного шару і інших індивідуальних чинників. Необхідно оцінити геологічні умови, щоб не потрапити на грунт-пливун і упевнитися, що старі кільця втримаються на місці і не сповзуть.

Рада. Роботи по заглиблення джерела води варто відкласти до осені (жовтень—листопад), коли ґрунтові води підуть на максимальну глибину.

Способи заглиблення колодязя

Робота починається з пошуку надійних помічників і приготування інструментів:

 • дренажний насос;
 • відро;
 • лопата з коротким черешком;
 • мотузкові сходи;
 • лебідка;
 • освітлювальний прилад;
 • спецодяг, гумові чоботи, каска.

Збільшити глибину джерела можна за допомогою встановлення бетонних кілець меншого діаметру, підкопу під шахтою або монтажу пластикової труби.

Подкапывание під нижніми кільцями

Про технології, за якої відбувається поглиблення колодязя, говорить сама назва. З дна колодязя відкачується насосом вода, потім на мотузяній страховці опускається людина з лопатою і відром. Він починає рівномірно слухати грунт з-під нижнього кільця, щоб надалі конструкція рівне просіла. Землю і гальку з дна піднімає помічник. Додаткові кільця в цьому випадку встановлюються зверху. Бувають ситуації, коли кільця не опускаються, в цьому випадку їх необхідно навантажити. Не виключено, що кільця виявляться настільки затиснені грунтом, що навантаження не допоможе. Рекомендується обкопати їх зовні, а потім налити воду. Після розмокання грунту знову спробувати навантажити кільця.

По закінченню основних робіт виконується засипання донного фільтра. Для цього використовується галька, гравій, пісок. Щоб очищення води, що надходить було більш ефективним, можна виконати багатошаровий фільтр.

Увагу. Копаючи землю під шахтою всередині колодязя не можна забувати про обережність і техніці безпеки.

Монтаж кілець меншого діаметру

Більш прогресивна технологія передбачає поглиблення колодязів трубами чи бетонними кільцями. Діаметр виробів не повинен перевищувати 80 см, при розмірі основних кілець 1 м, а якщо в шахті має зсув, то ремонтний стовбур буде ще вже – 70 див. Робота відбувається поетапно:

 1. Демонтується колодязний будиночок, що заважає вільному доступу в шахту.
 2. З дна відкачується вода.
 3. Починається копання ґрунту, не під кільцями, а в середині колодязя.
 4. Перше ремонтне кільце встановлюється внахлест з діючою конструкцією.
 5. Залізобетонні конструкції опускаються в шахту по мірі заглиблення. Вони з’єднуються між собою скобами із забиванням анкерів. Роботи ведуться, поки не виявиться стабільний водоносний шар. Нову і стару конструкцію сполучають кутовими скобами.
 6. Місця стиків замазуються спеціальним водостійким розчином рідкого скла і цементу.
 7. Відстань між новою і старою шахтою засипається гравієм.

Одна з модифікацій такої технології – використання фільтра. Для його виготовлення знадобиться металева або пластикова труба діаметром 50 см, довжиною 1 м. В ній проробляють отвори по всій поверхні (не менше 50 штук). Зовні конструкція обертається сіткою з неіржавіючої сталі. Труба опускається в колодязь, заглиблення виконується з допомогою желонки, вибирають грунт.

Інформація. Желонка – інструмент, що використовується для виймання мулу, піску та грунту з дна колодязя. У нижній частині є клапан, що відкривається від удару об дно, верхня частина закривається сіткою з дроту.

Монтаж пластикової труби

Поглиблення колодязя пластиковою трубою великого діаметру може проводитися тільки один раз. Такий спосіб має безліч переваг:

 1. Гарантує повноцінне використання джерела протягом 50 років.
 2. Універсальний матеріал відрізняється високими експлуатаційними характеристиками, не піддається корозії і деформації.
 3. Герметичні стінки труби не пропускають всередину колодязя брудну воду.
 4. Вона має набагато меншу вагу, ніж бетонні кільця, це спрощує транспортування і монтаж.

Для проведення ремонту вибирається поліетиленова або ПВХ труба з діаметром на 10-15% менше, ніж перетин залізобетонних кілець. Її нижня частина піддається перфорації і обтягується нержавіючої сіткою. Інший варіант – обмотати отвори і нижній просвіт геотекстилем, закріпивши його пластиковими хомутами. Ця ділянка буде виконувати роль фільтра.

Роботи по установці пластикової труби в шахту джерела проходять за наступною технологією:

 • виконується ревізія стінок шахти – стики кілець з’єднуються скобами, особлива увага приділяється першому і другому;
 • шахта поглиблюється копанням вручну або желонкой;
 • труба за участю декількох чоловік опускається всередину колодязя, після її установки не потрібно герметизувати стики;
 • відстань між пластиком і бетонними кільцями засипають сумішшю піску та цементу в частках 5:1.

Увагу. Довжина труби повинна доходити до верху шахти, при необхідності поєднується кілька виробів або спеціальних пластикових кілець. У цьому випадку на кінцях виробів є різьба для з’єднання, а стики обробляються водостійким герметиком.

Робота на пливуни

Пливун являє собою суміш мулу, піску і води. Нестабільне освіта суттєво ускладнює роботу, вона переміщується у водоносному шарі і може з’являтися несподівано. Звичайна технологія копання грунту відром не буде ефективною з-за швидкого відновлення суміші піску та мулу.

Існує кілька методів проходження пливуна:

 • Щоб поглибити колодязь на пливуни застосовують прискорену проходку. Вона передбачає встановлення ремонтних кілець на стовбур шахти, щоб прискорити опускання конструкції.
 • Забезпечити виїмку грунту дозволяє установка шпунта – бар’єру з дерев’яних щитів. Виготовляється кілька щитів з дощок, міцно з’єднаних між собою і загострених на кінці. З них збирається короб, який забивається на дно за допомогою кам’яної баби. Грунт виймається з короба, така технологія ефективна для невеликих пливунів.

Завершальний етап

Після того, як відбулося поглиблення колодязя пластиковою трубою або залізобетонними кільцями, в шахту буде надходити брудна вода. Її необхідно відкачати глибинним насосом. Стінки пластикової труби і бетонної шахти обробляються розчином марганцівки або хлорного вапна (10%). Після дезінфекції стінки добре вимивається, а вода джерела відкачується. Завершальний етап роботи – влаштування захисних споруд і підйомного механізму (ворота).

Самостійне поглиблення джерела реанімує водопостачання і дозволить заощадити на вартості послуг спеціалізованої бригади. Відремонтований колодязь буде давати вологу до 50 років, поки не вичерпається водний горизонт.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code