Як вибирається обладнання і відбувається прокачування свердловини після буріння

Автономна свердловина вирішує всі проблеми водопостачання приватного домоволодіння. Її бурінням можуть займатися спеціальні компанії або самі власники ділянки. Але з установкою обсадної труби роботи не закінчується, далі слід прокачування свердловини після буріння. Довгоочікуваний потік з власного джерела виявляється брудним і каламутним, абсолютно непридатним для використання. Щоб вода стала прозорою, необхідно розгойдати свердловину.

Цей захід необхідно провести відразу ж після буріння. Іноді процедуру розгойдування відкладають і починають спорудження кесона для свердловини, прокладання труб та електричної магістралі. Така затримка у прокачування води може обернутися необхідністю заново бурити свердловину – відбувається замулювання, швидкість якого залежить від складу грунту. Тому вже на етапі буріння слід зібрати необхідний інструмент, вивчити правила прокачування і після отримання доступу до води негайно почати процедуру очищення.

Навіщо виконується прокачування?

Процес забруднення води в свердловині має природні причини. У водоносному шарі розчинено безліч частинок, які завдяки маленькому розміру легко проходять крізь ґрати фільтра. Замулювання дна краде висоту і знижує продуктивність джерела. З часом пісок та інші частку повністю заб’ють свердловини так, що її не можна буде використовувати.

Увагу. Прокачування свердловини після буріння очищає не тільки її дно, але і ділянку, розташований близько обсадної труби.

Тривалість очікування прозорої води залежить від глибини джерела і типу навколишнього ґрунту. Очищення неглибокої свердловини на пісок займе близько 12 годин, а артезіанську доведеться прокачувати кілька тижнів. Автономне джерело на глинистому грунті розкачати дуже складно. Глина погано вимивається, тому доведеться видалити сотні кубометрів води і витратити багато часу. Головне, не припиняти роботу, вода з часом обов’язково очиститься.

Насос для прокачування

Перед тим, як розгойдати свердловину, необхідно підібрати обладнання. Щоб агрегат впорався зі своїми функціями, важливо врахувати кілька критеріїв:

  1. Агрегат для відкачування з дна піщаної суспензії і муті повинен бути досить потужним, щоб підняти на поверхню стовп брудної води.
  2. Вибираються занурювальні моделі, поверхневий насос не зможе впоратися з підйомом води на 9-10 м.
  3. Вітчизняний і недорогий механізм. Обладнання прослужить виключно для очищення свердловини, після цього вона буде непридатною до експлуатації. Платити значну суму за імпортний агрегат не має сенсу, тим більше що російські насоси менш чутливі до частинок піску.

Рада. Не забувайте періодично пропускати через насос чисту воду, інакше він згорить до закінчення роботи.

Теоретично можна використовувати 3 види заглибних насосів, про які ми розповімо далі.

Вібраційний

Модель відрізняється найбільш низькою вартістю, але не володіє достатньою потужністю для прокачування, тому швидко зіпсується.

Шнековий

Конструкція має низьку чутливість до забруднення, тому добре відкачує пісок. Його недолік – великий розмір і ціна.

Відцентровий

Це оптимальний варіант за вартістю, потужності та іншим якостям. Найбільш поширений варант для прочищення джерел.

Рада. Якщо ви придбали продуктивний і якісний імпортний насос, залиште його для монтажу водопровідної системи. Він відмінно впоратися з нагнітанням чистої води в систему.

Інструкція по прокачуванню

Після покупки недорогого відцентрового насоса, потрібно придбати сталевий трос для занурення і утримування. Синтетичні шнури краще не використовувати. Обладнання доведеться піднімати і опускати кілька разів, до того ж вона може застрягти в мулі, і його доведеться тягнути. Капроновий шнур таких навантажень не витримає, а сталевий трос впорається. Рекомендується установка лебідки, тоді не доведеться проводити маніпуляції з насосом вручну.

Суттєве питання, яке вирішують до того як розгойдати свердловину, куди відводити брудну воду. Чим далі брудні стоки будуть від джерела, тим краще. Занурювальний насос опускається в трубу не до самого дна, його підвішують на висоті 80-100 див. таку відстань дозволить піднімати і втягувати частинки піску. Устаткуванню належить тривалий робочий марафон від декількох годин до декількох тижнів. Своєчасне обслуговування допоможе продовжити експлуатацію насоса до закінчення процесу.

Рада. Якщо тривалий час не з’являється чиста вода, фахівці рекомендують змінити використовувану модель насоса. Замість відцентрового можна встановити шнековий варіант.

Часті помилки новачків

Взявшись за самостійне розгойдування свердловини, власники джерел допускають різні помилки. Знаючи, про поширених прорахунки попередників, можна уникнути у своїй роботі:

  • Значне віддалення насоса від дна (більше 1 м). У цьому випадку обладнання буде качати воду, практичні не захоплюючи частинки піску з дна свердловини і ділянки поруч зі стінками. Погане очищення призведе до швидкого заиливанию.
  • Низьке підвішування агрегату (ближче, ніж 70-80 см). Насос, перебуваючи в гущі суспензій швидко заб’ється частками піску, глини, вапняку та іншими домішками. Доведеться або часто промивати насос (що складно зробити за застрягання обладнання в мулі), або купувати другий до кінця прокачування.
  • Близький злив води. Якщо бруд, вилучену зі свердловини зливати поблизу, вона буде знову потрапляти в джерело, зводячи нанівець всі праці з розгойдуванню.

Профілактичні роботи

Замулювання відбувається і в процесі експлуатації свердловини. Щоб вода залишалася чистою, необхідно приймати профілактичні заходи. При сезонній експлуатації джерела в зимовий період його робота припиняється. Насос не працює кілька місяців, вода стоїть на місці, а частинки піску осідають на дні. До весни може вийти неприваблива картина, що вимагає розмивання донних відкладень шланг з чистою водою. Коли донні відкладення піднімуться по трубі вгору, значить, робота по розмивання закінчена. Щоб запобігти проблему, слід включати насос на 2-3 години в день, навіть якщо у воді немає необхідності.

Прокачування свердловини після буріння не вимагає особливих знань і досвіду, у ній важливо терпіння. Щоб у майбутньому джерело давав чисту воду в достатній кількості і не заиливался, необхідно грамотно розгойдати свердловину.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code