Як правильно зробити вигрібну яму

Потреба у вигрібній ямі, що розміщується на території приватного підсобного господарства і використовується для збору нечистот з системи каналізації будинку, ні в кого не викликає сумнівів. І дійсно, при відсутності цієї складової стічних комунікацій створити нормальні умови для господарювання на присадибній ділянці вам навряд чи вдасться. У статті ми розповімо, як правильно зробити вигрібну яму на дачі (в приватному будинку) з різних матеріалів.

Вибір місця розташування

Как правильно сделать выгребную ямуВибір місця

У першу чергу потрібно визначитися з місцем під яму, виходячи з наступних міркувань:

 • відстань від ями до житлових будівель має бути не менше 6-8 метрів (вимога СЕС);
 • ділянка каналізації, що прокладається від будинку до ями, не повинен бути занадто довгим;
 • ваша вигрібна яма повинна розташовуватися в місці, зручному для організації під’їзних шляхів для ассенізаторской машини.

Поблизу від місця планованого розміщення ями повинні бути відсутні джерела питної води, мінімальна відстань до яких спеціально регламентується нормативами СЕС (не менше 30 метрів).

Відразу відзначимо, що такий показник, як рівень ґрунтових вод у місці передбачуваного розміщення ями принципового значення не має. Його значення необхідно буде враховувати лише при виборі тієї або іншої конструкції цієї споруди (герметична конструкція або вигрібна яма з фільтруючим дренажем).

Ємність ями

Как правильно сделать выгребную ямуВимоги до ємності

Експлуатаційні характеристики обраного вами варіанту вигрібної ями визначаються також правильністю обчислення її робочого об’єму. Цей параметр залежить, як правило, від частоти користування господарськими послугами у вашій оселі, що залежить у свою чергу від кількості його постійних мешканців.

Вважається, що в середньому на одного мешканця має припадати до 0,5 куб. м. об’єму вигрібної ями, що є, звичайно ж, досить приблизною оцінкою. Величина цього параметра залежить значною мірою від стану і якості грунту в місці облаштування ями (суглинкові ґрунти, наприклад, перешкоджають нормальної фільтрації дренажних вод, що вимагає коригування цього показника в більшу сторону).

Крім цього, насичення грунту у районі розташування выгребного резервуара жировими зливними відходами ускладнює фільтрацію вступників стоків і змушує обирати її обсяг з пристойним запасом (вважається, що сім’я з 3-х чоловік зможе задовольнятися робочим об’ємом ями близько 6-ти кубометрів).

Вибір матеріалу і форми

Как правильно сделать выгребную ямуВигрібна яма з покришок Грамотне вирішення питання про те, як правильно зробити вигрібну яму передбачає вибір матеріалу для її виготовлення, придатного для ваших умов. Зазначимо, що для облаштування споруд подібного типу можуть використовуватися такі матеріали:

 • цегла;
 • різні види пластику;
 • бетонні кільця.

Форма вашої вигрібної ями може бути будь-який, але зазвичай вона визначається конфігурацією обраної вами ємності. Практика показала, що найоптимальнішою формою є звичайний циліндр, завдяки механічної міцності якого вдається рівномірно розподіляти навантаження на стінки споруди. Вигрібні ями з прямокутними формами помітно поступаються циліндричним ємкостей, т. к. не витримують великих навантажень через нерівномірність їх розподілу по елементах конструкції.

Яма з бетонних кілець

Как правильно сделать выгребную ямуМатеріал для виготовлення

Как правильно сделать выгребную ямуПристрій вигрібної ями В нашому випадку буде розглянуто порядок монтажу зливного накопичувача, зібраного з типових залізобетонних заготовок кільцевого типу. Зверніть увагу на те, що монтаж залізобетонних кілець неможливий без використання спеціальної підйомної техніки, так що вам слід заздалегідь потурбуватися про її замовлення.

Фінішне кільце має височіти над зрізом землі приблизно на 20 див.

Послідовність операцій по облаштуванню ями виглядає у цьому випадку наступним чином:

 • Спочатку ви підготовляєте котлован, розмір якого приблизно відповідає діаметру приготованих кілець.
 • Зверху за допомогою крана встановлюєте перше кільце, після чого вибираєте надлишки ґрунту так, щоб заготовка до упору осіла в землю (за рахунок своєї ваги).
 • Після цього зверху встановлюється друге за рахунком кільце, має той же посадковий розмір. Наявні на кільцях виступи дозволять вам з’єднувати заготовки між собою і підготувати з них монолітну конструкцію.
 • Грунт продовжуйте вибирати до тих пір, поки готова кільцева конструкція остаточно не осяде до дна.
 • Для монтажу типової вигрібної ями вам буде потрібно не більше 2-х або 3-х кілець (це залежить від обраної глибини котловану).

На рівні 20 см над землею готовий колодязь перекривається залізобетонної кришкою з люком для викачування відходів, а по його краях робиться акуратна земляна підсипання.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code