Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

Для забезпечення якісного рівня життя в своєму заміському будинку необхідно подбати про зручність відтоку використаної води і продуктів життєдіяльності. Правильно розрахована на етапі проектування і змонтована згодом каналізація в приватному будинку – це запорука довгого і безпроблемної експлуатації. Таку конструкцію можна змонтувати самостійно, своїми руками, якщо підійти до цього питання грунтовно. Проектування будинку грає ключову роль при складанні схеми внутрішнього трубопроводу, а ось для прокладання зовнішніх каналізаційних мереж потрібно дотримуватися кількох правил.

Зміст

 1. Розташування
 2. Варіанти
  • Вигрібна яма
  • Герметичний бак
  • Однокамерний септик
  • Двокамерний септик
  • Септик з біофільтром
 3. Загальні правила

Де розташувати каналізацію на ділянці

Пристрій каналізації в приватному будинку повинно проводитися за всіма правилами і нормами, щоб її експлуатація була довгою і безпроблемною. Внутрішня — об’єднує всі труби, які знаходяться всередині будинку та сантехнічні прилади. Її головним призначенням є відведення стічних вод, що утворюються в процесі життєдіяльності людини. Монтаж внутрішньої каналізаційної системи проводиться з урахуванням Сніп за заздалегідь узгодженим планом. Але головним у цьому проекті є влаштування вигрібної ями, септика або іншої ємності для збору стічних вод.

Головні правила влаштування вигрібної ями:

Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

Схема розташування каналізації на ділянці

 • Відстань до об’єкту для проживання повинне бути в 5-12 метрів. Якщо відстань буде більше, тоді можуть виникнути труднощі з відтоком рідини з труб.

 • Відстань між господарськими спорудами і відстійником повинно бути не менше 1 метра.

 • Відстань від сусідського паркану – 2-4 метри.

 • Відстань від декоративних садових рослин – 3-4 метри.

 • Від криниць та свердловин відстійник з нечистотами повинен знаходитися на відстані не менше 30-ти метрів.

 • Глибина ями визначається в залежності від рівня залягання грунтових вод, але не менше трьох метрів.

Основна маса нечистот повинна знаходитися нижче точки промерзання грунту. Бак може наповнюватися з зазором в 35 см до верхньої кришки.

Варіанти каналізації

Які встановити очисні системи безпосередньо залежить від бажання і можливостей господаря. Існують такі види каналізаційних систем:

 • Септик – дозволяє забезпечити не тільки збір стічних вод, але і їхню переробку. В камерах таких ємностей стоки відстоюються і переробляються спеціальними бактеріями, які харчуються органікою.

 • Біологічне очищення стічних вод за допомогою спеціальної станції. Цей варіант відрізняється високим ступенем очищення стоків і великою продуктивністю. Проте станція залежить від електроенергії і досить дорого коштує.

 • Біотуалет – такий варіант підійде тільки для дачі, де господарі проживають постійно. Біотуалет не здатний вирішити проблему стоків їх кухні і душа.

 • Вигрібна яма – до такого варіанту раніше вдавалися найчастіше. Але із-за технічного прогресу, на тлі якого зросла чисельність побутових предметів, взаємодіють з водою (посудомийна і пральна машина), кількість стоків помітно збільшився і обсяг вигрібної ями перестав з ним справлятися. Та й ризик забруднення ґрунту в цьому випадку набагато вище.

Зробити каналізацію в приватному будинку своїми руками можна у всіх перерахованих випадках, крім, мабуть, встановлення очисної станції. Тут без допомоги фахівців не обійтися.

 1. Вигрібна яма

  Для установки вигрібної ями в грунті викопується довга і об’ємна яма, куди допомогою труб зливаються стічні води з туалету, кухні та ванної кімнати. У деяких випадках яма обкладається цеглою. До плюсів такої конструкції можна віднести дешевизну і простоту установки. Однак мінусів у вигрібної ями все-таки більше:

  • Необхідність регулярно відкачувати нечистоти;

  • На ділянці відчувається неприємний запах;

  • Замулювання ями;

  • Є ризик забруднення ділянки;

  • Якщо порушити технологію установки вигрібної ями, тоді можливе замерзання або засмічення труб.

  Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

  Схема вигрібної ями

  Все залежить від того, який ямі господар віддав перевагу. Конструкція з земляним дном більш небезпечна в екологічному сенсі і може призвести до отруєння всього ділянки. Герметична яма – це викладена цеглою конструкція з бетонним дном. Такий варіант більш безпечний і потребує очищення 1-2 рази в рік. Конструкція з бетонних кілець також вважається герметичній ямою.

 2. Герметичний бак

  Популярний варіант – це накопичувальний герметичний бак, який може бути металевим або пластиковим. У першого варіанту є істотні недоліки – він схильний до корозії і з часом потребує заміни, тим більше в такому агресивному середовищі, як стічні води. Також металевий бак вимагає проведення процедури гідроізоляції.

  Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

  Герметичний бак

  Пластикова ємність – це більш відповідний варіант, який володіє масою переваг:

  • Не вимагає гідроізоляції;

  • Забезпечує високий рівень герметичності;

  • Невелика вага ємності дозволяє встановлювати її своїми руками, без залучення спецтехніки;

  • Широкий вибір розмірів і конфігурацій;

  • Пластик не піддається корозії і не боїться агресивного середовища;

  • Монолітна конструкція гарантує, що стічні води не покинуть її межі і не потраплять в грунт.

  До мінусів пластикової ємності можна віднести досить високу вартість.

 3. Однокамерний септик

  Такий варіант підходить для невеликої сім’ї з трьох осіб, де сумарний об’єм води для локальної каналізації не перевищує 1000 літрів. Конструкція однокамерного септика – це герметична ємність або споруду з фільтром скидання води в грунт. Останній варіант – спорудження з бетонних кілець з періодичним додаванням в ємність біологічних препаратів, щоб поліпшити якість очищення.

  Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

  Схема однокамерного септика

  Плюси однокамерного септика:

  • Невисока ціна і простота монтажу;

  • Можливість робити всі роботи своїми руками;

  • Безпека для навколишнього середовища;

  • Відсутність неприємного запаху;

  • Залізобетонний септик, як і пластикова ємність, стійкий до впливу агресивних середовищ;

  • Довговічність експлуатації.

  Принцип роботи такої конструкції дуже простий: стічні води по трубах потрапляють в камеру септика, тверді частинки осідають на дно. З відстійника води йдуть на очищення в грунт і грунт. Головне, щоб було правильно обране місце дренажного ділянки, грамотно визначена глибина установки септика і розрахований об’єм ємності.

  До недоліків однокамерного септика можна віднести необхідність встановлювати його на великій глибині, щоб не допускати виливання нечистот у водні ресурси.

 4. Двокамерний септик

  Коли доцільна установка двокамерного септика в приватному будинку? Перша камера такої конструкції служить для відстоювання води та її очищення. У ній осідають всі нечистоти, а зверху залишається тільки вода, масло і залишки побутової хімії. У другій камері відбувається вторинна очистка стоків. Тут вже осідає масло і продукти побутової хімії. Залишається на рівні тільки вода, яка на 65% чистіше, ніж була раніше. Коли ємність переповнюється, то її верхній шар потрапляє в грунт. Але із-за незначного рівня забруднення рідини, вона не представляє небезпеки для навколишнього середовища. Двокамерний септик для каналізації в приватному будинку забезпечує високий рівень очищення стоків і безпека. Така конструкція підійде для установки в великому будинку, де проживає 5-8 осіб.

  Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

  Схема двокамерного септика

  Плюси двокамерного септика:

  • Висока якість очищення стічних вод;

  • Ємність не іржавіє і служить до 50 років;

  • Монтаж двокамерного септика можна здійснити своїми руками.

  До слабкій стороні таких конструкцій можна віднести необхідність іноді чистити від мулу. Варто знати, що робити це потрібно обережно, повністю не позбавляючись від замулювання, адже в сепарації беруть участь мікроорганізми, що харчуються органічними сполуками з стоків і мешкаю в ньому.

 5. Септик з біофільтром

  Біофільтр в септику – це ємність, яка заповнена інертним матеріалом (керамзитом). Як працює біофільтр:

  • Каналізаційні маси потрапляють у відстійник, очищаються і надходять у біофільтр;

  • Живуть в биофильтре аеробні бактерії розщеплюють і окислюють органічні сполуки з стоків;

  • Вода очищається від забруднень і потрапляє у дренажну трубу.

  Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

  Схема септика з біофільтром

  Перевага септиків з біофільтром високої міри очищення стоків, скорочення площі ділянки грунтового доочищення і повної автономності конструкції. До недоліків споруди можна віднести необхідність додавання біопрепаратів, високу ціну, необхідність регулярного очищення біофільтра і періодичного звільнення септика від стічних вод за допомогою асенізаційної машини. Однак нечистоти майже повністю залишають воду, осідаючи і розщеплюючись в процесі сепарації, видаючи назовні чисту воду, що перекриває всі мінуси ємності з біофільтром.

Загальні правила улаштування очисних систем для приватного будинку

Всі варіанти споруд для вимагають грамотно і правильного підходу. Тому, вирішивши провести каналізаційний трубопровід своїми руками, і віддавши перевагу варіанту, який краще на ваш погляд, все ж бажано порадитися з фахівцями. Після установки каналізації будь-якого типу слід чітко виконувати всі правила експлуатації, вчасно робити очищення, стежити за рівнем переповненості. Тільки тоді проживання в заміському житлі буде максимально комфортним і не принесе шкоди навколишньому середовищу.

Як правильно і яку зробити каналізацію в приватному будинку

Вид каналізації на ділянці

Читайте про наступні етапи будівництва:

Дивіться також відео про пристрій каналізації

Читайте про попередні етапи будівництва:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code