Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

Перший етап будівництва — це ділянка. Придбання відповідної земельної площі, на якій буде побудовано будівлю, є однією з найбільш складних і ризикованих угод в нерухомості. Це пояснюється необхідністю враховувати значну кількість характеристик землі, призначеній для будівництва будинку – в плані ландшафту, розміру, форми. Крім того, існує багато документів, які треба буде перевірити перед операцією. Важливо розуміти – навіть одне, здавалося б, на перший погляд незначна недогляд може стати причиною того, що придбаний в результаті неправильного вибору ділянку виявиться непридатний для використання із запланованою метою. У ряді випадків продати таку нерухомість після невдалої покупки буде практично неможливо – як мінімум, по вартості, за яку вона була придбана.

Вибір ділянки для будівництва будинку – процедура, у проведенні якої повинні брати участь кілька фахівців різного профілю. Ясна річ, що людина, що не має відношення до юриспруденції та бізнесу нерухомості в принципі, не може за визначенням сам знати всі тонкощі, проте розуміти основні моменти, на які необхідно звернути увагу в першу чергу, йому необхідно. Тільки так можна знайти землю, про придбання якої потім жалкувати не доведеться.

Зміст

 1. Розмір і форма
 2. Ландшафт і грунт
 3. Комунікації
 4. Дороги та інфраструктура
 5. Правові форми
 6. Підводимо підсумки

Розмір і форма ділянки під будівництво

Щодо визначення розміру існує одне золоте правило – площа території землі повинна перевищувати десятикратного площа споруджуваного на ній будівлі

Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

Планування великого будинку на невеликій ділянці цілком реальна, але обмежується в основному тільки здвемкс

Це пояснюється наступними моментами:

 1. Можливість облаштувати сад, город і необхідні господарські споруди в бажаної віддаленості від житлового будинку. Простіше кажучи – при такій площі обраної землі можна буде спланувати будівництво виходячи виключно з власних уподобань.

 2. Є можливість розташувати будова таким чином, щоб не було візуального контакту з сусідами. Особливо в тому випадку, якщо земельна ділянка розташована в горбистій місцевості.

 3. Знову-таки, в тому випадку, якщо у людини немає бажання займатися облаштуванням присадибної площі, то цілком підійде і менша територія – але в цьому випадку, швидше за все, будівля буде знаходитися недалеко від сусідського. Це теж треба врахувати.

Найбільш підходяща форма земельної ділянки – правильна квадратна або прямокутна. Це дозволить облаштувати його без всяких труднощів, вишукувань і додаткових витрат. Звичайно ж, грамотний дизайнер допоможе в складанні плану будівель на будь-якому варіанті, але в розглянутому випадку все буде набагато простіше.

Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

З землею нестандартної форми пов’язана нестандартна планування

Висновок – краще вибирати місцевість виходячи з особистих переваг. При цьому, звичайно ж, враховуючи те, наскільки земельну ділянку вигідний в плані відношення ціни та якості.

Ландшафт і грунт ділянки

Ландшафт і характеристика ґрунту – ось на чому потрібно загострити увагу. Не можна однозначно сказати, що якийсь ландшафт однозначно краще, ніж будь – скрізь є свої переваги і недоліки. Місцевість, де буде зводитися будинок, визначається, насамперед, тим, який вид з вікна свого помешкання бажає бачити його власник. Ну і звичайно ж деякі інженерно-технічні особливості, які треба буде врахувати в ході будівництва.

Для кращого розуміння питання слід розглянути деякі приклади ділянок:

 • Будуватися на березі річки

  Треба сказати, що саме в цій місцевості більшість людей воліють будувати заміські будинки. Що ж, це цілком зрозуміло – чудовий краєвид, можливість ловити рибу стоячи на власному причалі, відсутність проблем з поливом…

  Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

  Хто не мріяв про ділянку на березі річки з власним причалом?

  Все це дуже добре, проте не слід забувати і про те, що у разі будівництва на березі річки треба буде суттєво витратитися на створення надійної дренажної системи. Плюс додаткові витрати – використання вологостійких будівельних матеріалів. Так і комах буде влітку дуже багато.

 • Зведення будинку на рівнинній місцевості далеко від водойми

  Хороший варіант в плані того, що не виникне ніяких проблем зі зведенням і плануванням.

  Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

  Мрія будь-якого архітектора — рівна поверхня

  Разом з тим, необхідно врахувати, що на рівнинній місцевості він буде сильно продуватися – це обумовлює необхідність будівництва високого паркану. Та й жарко буде занадто в літні місяці, все-таки вологість пом’якшує клімат.

 • Побудувати будинок на горбистій місцевості

  Переваги, якими володіють такі ділянки – приголомшливий вид на природу і великі можливості в плані створення різних дизайнерських рішень (альпійські гірки, клумби і так далі).

  Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

  З плануванням і облаштуванням на схилі впорається далеко не кожен

  Але є і серйозні недоліки – проблеми з проведенням комунікацій, складність при закладанні фундаменту, необхідність захисту від сильного вітру.

 • Дуже хороший варіант будівництва особняка в лісовій місцевості

  Не дарма всі забезпечені люди бажають придбати будинок в заповідній зоні. Чудовий краєвид, чисте повітря, спів птахів вранці – що може бути краще? Де ще можна буде знайти такі умови життя?

  Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

  Лісові куточки для усамітнення і максимальної релаксації

  Єдиний момент, вирощування городніх культур на такому варіанті навряд чи буде успішним – лісові насадження вибирають всі корисні речовини з грунту. І вчите — ці ділянки, як правило, дуже дорогі.

Щодо особливостей ґрунту – питання, звичайно ж, важливий, але не принциповий.

Якщо для вас основним моментом у будівництві заміського будинку є саме будинок, а не ведення господарства на присадибній ділянці, особливо звертати увагу на характеристики ґрунту не варто (якщо, звичайно, мова не йде про серйозні недоліки за типом «плаваючого грунту» і тому подібного).

Комунікації

На цьому необхідно звернути увагу, так як дуже багато людей допускає в даному випадку помилки – по недосвідченості, як правило. Купувати треба тільки ту ділянку, на який вже проведено всі необхідні комунікації для нормального життя в побудованому будинку – як мінімум, це електрика і газ. В іншому випадку може так статися, що проведення комунікацій на дану територію взагалі не представляється можливим. І буває таке дуже часто – наприклад, селище розташоване на двох берегах річки. Вартість землі на одному березі в кілька разів нижче, ніж ціна аналогічного ділянки на протилежному – люди поспішають придбати цей варіант, звернувши увагу на «рекламу» о «терміновий продаж». І тільки після того, як дізнаються про те, що він не може бути газифікований, розуміють свою помилку.

Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку?

Для максимального віддалення від людей відмінно підійде варіант в полі. Тільки про комунікації залишається тільки мріяти

Треба обов’язково уточнювати інформацію про те, як глибоко залягають підземні води – це визначає вартість буріння свердловини, щоб можна було забезпечити себе незалежною подачею питної води. Так що про все, що стосується комунікацій, треба дізнаватися заздалегідь, щоб уникнути всіляких непорозумінь.

Купувати треба тільки ту ділянку, на який вже проведено всі необхідні комунікації для нормального життя в побудованому будинку

Дороги та інфраструктура

Наявність зручної транспортної розв’язки, варіантів під’їзду до ділянки та будинку, магазинів, освітніх установ та інших благ цивілізації істотно підвищує вартість землі. Принципове значення всі ці фактори мають у тому разі, якщо стоїть питання про постійне проживання. Для літньої дачі важливо буде тільки транспортне сполучення. Або хоча б наявність асфальтованої дороги, щоб під’їхати можна було.

Принципове значення всі ці фактори мають у тому разі, якщо стоїть питання про постійне проживання. Для літньої дачі важливо буде тільки транспортне сполучення

Правові форми

Що потрібно врахувати при виборі земельної ділянки у плані документації? Для зведення приватних будинків громадянам відведені території населених пунктів і сільськогосподарські землі – ніде більше не можна буде побудувати житловий будинок.

Найголовніше питання, на яке необхідно відповісти перед тим, як приступити, полягає в наступному — з якою метою буде використовуватися земля і зведена на ньому будова? У тому випадку, якщо буде стояти необхідність будівництва дачного будинку, основне призначення якого буде полягати в проведенні на ньому літнього відпочинку, то в цьому випадку краще всього буде купити землю садівничого господарства. Однак отримати прописку там не вийде.

Якщо ж стане питання про місце постійного проживання та реєстрації за цією адресою, то треба буде вибирати ділянку для індивідуального будівництва (ІЖС) або малоповерхової будівлі.

Підводимо підсумки

Придбання ділянки під будівництво – досить складна процедура. Ті, хто вже хоч раз обирали, чудово це розуміють. Головне правило, якого треба дотримуватися в цьому випадку, полягає в тому, щоб приступати тільки після того, як ви визначитеся з вимог не тільки щодо призначення землі і зведеного на ній будівлі, але і бажаної місцевості, ландшафту і виду з вікна. Природно, без допомоги юристів та ріелторів рішення цього питання не представляється можливим, однак необхідно чітко розуміти, за що ви готові платити гроші. Тільки так можна правильно визначитися з землею.

Читайте про наступні етапи будівництва:

Дивіться також відео про основні правила вибору

Дякую за статтю! Дуже докладно і все по поличках. Нещодавно читала, в яку суму може вилитися неправильний вибір земельної ділянки

Відповісти

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code