Як правильно провести заміну батарей опалення в квартирі

Проходить у вашій власній квартирі капітальний ремонт обов’язково торкнеться одну сферу, з якою ви промучаетесь обов’язково — це заміна батарей опалення в квартирі. Чому це буде складно? Швидше за все, суто практично це зробити нескладно, навіть якщо ви все будете робити своїми руками. Ви зіткнетеся з двома проблемами, які вам допоможуть подолати тільки ваша чарівність і добросусідські відносини.

 • По-перше, будь-які ваші дії, пов’язані з опалювальною системою, торкнуться ваших сусідів (зверху і знизу).
 • По-друге, якщо капітальний ремонт вами буде проводитися в опалювальний сезон, то відключати стояк, що подає теплоносій, вам можуть і не дозволити.

Будемо вважати, що всі перешкоди вами подолані: з сусідами ви домовилися, і стояк на деякий час (на пару годин) вам відключать. Хоча, щоб уникнути всіх цих труднощів, плануйте ремонт в теплу пору року.

Йдемо далі і дивимося, з чого складається система опалення у вашій квартирі. Візьмемо для прикладу найбільш складний варіант: сталеві труби і чавунні радіатори. Хочете ви того чи ні, але з таким мотлохом найкраще розпрощатися. Отже, весь процес буде проходити під егідою – заміна батарей опалення газозварюванням. Якщо ви проводите заміну своїми руками і не володієте навичками роботи газозварювальним апаратом, тоді замість нього можна використовувати болгарку. Давайте не будемо поспішати, і всі етапи заміни радіатора розглянемо окремо і досконально.

Етапи заміни радіатора опалення

Тут вам доведеться пройти три етапи:

 • підготовка;
 • демонтаж старої батареї;
 • установка нової.

Підготовчий етап

Весь процес будемо розглядати на прикладі однієї кімнати, тобто будемо міняти одну батарею. Отже, в першу чергу необхідно вирішити, яку опалювальний прилад краще всього вибрати. Не будемо тут розкривати всі достоїнства і недоліки радіаторів, присутніх на сучасному ринку. Рекомендацій давати теж не будемо, наше завдання розповісти, як замінити старий радіатор на новий.

Для того щоб провести цей процес будуть потрібні: сам радіатор, труби пластикові, фітинги, запірна арматура та додаткові пристрої (кран Маєвського, термоголовка і так далі). Тут дуже важливо точно провести виміри, за якими буде визначена довжина необхідної кількості труб.

Тепер зверніть увагу на ось який момент – витрата труб буде залежати від того, чи варті ваших сусідів зверху і знизу-пластикові труби. Чи там все ще користуються сталевими. Якщо металеві труби все ще присутні на стояку, то вам необхідно домовитися з сусідами, щоб їх замінити. Може статися така ситуація, що сусіди не захочуть вкладати в ремонт стояка, тоді вам порада – візьміть на себе ці витрати, вони будуть невеликими і на ваш ремонтний бюджет практично не вплинуть.

А витрати будуть такими:

 • На поверсі вище – один відвід, одна американка, труба розміром — відстань від радіатора до стелі у вашій квартирі.
 • Поверхом нижче – один відвід, одна американка і довжина труби від стелі до батареї у квартирі сусіда.

Навіть якщо це все помножити на кількість радіаторів в вашій квартирі, все одно сума буде незначною. У тому випадку, якщо з сусідами вам домовитися не вдалося, тоді доведеться всі роботи проводити в своєму будинку. Вам потрібно болгарка для зрізу труб і лерка для нарізки різьблення на сталевій трубі. Саме на цю різьбу з допомогою фум-стрічку буде накручена американка.

Тепер ви повинні точно підрахувати довжину всіх труб, необхідну кількість відводів і американок. Обов’язково приготуйте інструменти: болгарка, викрутки, газовий або розвідний ключ, лерка, перфоратор, шуруповерт, саморізи і пластикові дюбелі. На цьому можна вважати підготовчий етап закінчений.

Демонтаж

Це найпростіший процес. Ріжете все, що вам попадається за руки: труби, кріплення та інше. Спочатку ріжете труби, потім знімаєте батарею, після чого зрізаєте кронштейни. Хоча останні можна зняти, відкрутивши шурупи або висмикнувши цвяхи. Але якщо система опалення була змонтована кілька десятків років тому, то ймовірність, що ви легко демонтуєте кронштейни, дуже маленька. Тому скористайтеся болгаркою.

Монтаж нового радіатора

Отже, заміна радіатора опалення в квартирі переходить у заключну фазу. Починаємо з розмітки місця установки.

 • По-перше, це має бути місце під вікном. Тут важливо, щоб вісь віконного отвору точно співпадала з віссю радіатора опалення.
 • По-друге, відстань від підвіконня до верхньої поверхні приладу – 10-15 див.
 • По-третє, відстань від підлоги до нижньої поверхні радіатора – 10-15 див.
 • По-четверте, відстань від стіни до батареї – 3-5 див.

Зробили розмітку, починаємо встановлювати кронштейни. Їх кріплять до стіни саморізами. Тому прикладайте кожен кріпильний елемент до стіни за місцем установки і позначте олівцем місця установки дюбелів. Потім за справу береться перфоратор, яким у стіні робляться монтажні отвори. У них заганяються пластмасові дюбелі, саморізами прикручуються кронштейни. Тепер можна навішувати сам опалювальний прилад.

Увага! Основна умова ефективної роботи радіатора опалення – це його точна горизонтальна установка. Невеликий перекіс може призвести до погіршення тепловіддачі за рахунок неправильного руху теплоносія всередині приладу.

Тепер можна переходити до комплектації батареї. Замість верхньої кришки встановлюється кран Маєвського, з допомогою якого можна буде спускати повітря з радіатора. Тут же може бути встановлена термоголовка. Якщо вирішено встановити лічильник витрати, то його встановлюють на вхідному контурі, тобто у верхню кришку, ближню до стояка.

Далі на подачу і обробку встановлюються відсічні крани (вентиля), які з’єднуються з радіатором американками з різьбовим металевим патрубком. Далі встановлюються також американки з пластиковими патрубками на пайку, сполучені з трійниками. Для чого потрібен трійник? У сучасних системах опалення необхідно враховувати зручність експлуатації приладу. Для цього повинна бути можливість знімати батарею опалення, щоб при цьому сама опалювальна система не переставала працювати. Установка байпаса – це проста необхідність.

Роблять байпас з труби такого ж діаметру, що і стояк. У нього обов’язково впаюють відсікаючий кульовий кран.

Після чого до тройникам до вільним патрубкам приєднуються труби стояків. Всі проводиться на пайку з допомогою спеціального апарату. Працювати з ним нескладно. Після чого швидко відкриваєте подачу теплоносія на стояк і перевіряєте, чи немає підтікання. Якщо такі не виявлено, значить, робота виконана вами правильно. Залишається тільки спустити повітря з радіатора і насолоджуватися теплом, що походить від нього.

Висновок

Як бачите, навіть заміна батарей опалення взимку – справа реальне і не таке вже й складне. Звичайно, вам краще поспішити, щоб сусіди не стали приходити і скаржитися. Але краще поспішати не поспішаючи, невелика помилка може призвести до великих проблем, які можуть обернутися для вас і ваших сусідів додатковим часом на виправлення помилок.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code