Як почистити ставок своїми руками

Багато власників приватних будинків навіть з невеликою територією мріють обладнати ставок, щоб запустити в нього рибу і посадити водорості. Щоб домогтися позитивного результату, треба постійно стежити за якістю води, тому що в забрудненому середовищі риби жити не будуть, швидше за все, у водоймі жаби заведуться. Якщо він забруднився, необхідно привести його в норму, щоб це зробити правильно, важливо слідувати рекомендаціям. Про те, як якісно почистити ставок і піде мова в цій статті.

Основні види і джерела забруднень

Как почистить пруд своими рукамиОсновні види і джерела забруднення води в ставку

Так як водойма знаходиться під відкритим небом на території ділянки, то він в першу чергу піддається природним і механічних забруднень. Виділимо три основні групи забруднюючих джерел:

 • Листя, дрібний і великий сміття, принесені вітром.
 • Дрібний біологічний сміття – частини рослин, комахи, мікроорганізми і їх життєві відходи.
 • Великий біологічний сміття – черв’яки, миші, выползки, великі земляні хробаки.

Якщо мова йде про штучному ставку з бетонованим дном, то треба перевірити гідроізоляційний шар. Швидше за все, він був порушений і через тріщини у воду потрапляє грунт. Водорості – це також джерело забруднення та озеленення води, варто відзначити, що вони досить швидко розростаються.

Недбале ставлення до водойми також призведе до його занепаду, тому треба постійно стежити за санітарним станом та проводити періодичну чистку.

Основні види очищення

Как почистить пруд своими рукамиСпособи чищення

На сьогоднішній день фахівці пропонують 4 способи очищення ставу:

 • механічний;
 • хімічний;
 • біологічний;
 • ультрафіолетове випромінювання.

Кожен з них передбачає використання приладів, які можна знайти в спеціалізованих магазинах в величезному асортименті, що дозволяє підібрати оптимальний варіант за якістю роботи і за ціною. Як очистити воду від невеликих забруднень? Для цього можна використати спеціальний сачок. З його допомогою можна видалити невеликі фракції сміття (листя, тріски) з поверхні.

При виборі методу очищення необхідно ознайомитися з інструкцією проведення процедури, а також розрахувати вартість і рентабельність засобу чи приладу.

Механічне очищення

Как почистить пруд своими руками

Цей варіант самий простий і недорогий метод очищення ставу від водоростей та сміття. Весь процес полягає в очищенні обсягу води, що прокачується насосом, в спеціальному контейнері, де встановлений фільтр (гранули, гравій, кварцовий пісок).

Гранули можна придбати в спеціалізованому магазині, а пісок – в будівельному магазині. Варто відзначити, що дешевим і довговічним варіантом вважається гравій дрібної фракції, який при забрудненні досить просто промити в теплій воді.

Щоб установка працювала на повну потужність, треба періодично перевіряти стан фільтрувального речовини, і за необхідності замінювати новим.

Біологічне очищення

Как почистить пруд своими руками

Цей метод грунтується на використанні органічних елементів розкладаються на біохімічному рівні до вуглекислоти, метану і сірководню. Необхідно обладнати ставок спеціальною установкою, але перед цим ознайомитися з інструкцією, щоб знати, як очищати воду за допомогою біофільтра і розмноження мікроорганізмів.

Щоб робота фільтра була найбільш ефективною, треба враховувати наявність риби у ставку. Купити біофільтр можна у магазині, при цьому виробник пропонує величезний асортимент моделей відрізняються за кількістю фракцій і заповнюваними планктоном.

Для великої водойми варто використовувати механічну і біологічну очищення, які дадуть найкращий результат.

Хімічне очищення

Как почистить пруд своими руками

Для проведення хімічного очищення води в будь-якому водоймі необхідно використовувати спеціальні реагенти, які будуть виконувати такі функції й завдання:

 • відновлювати рівень кислотності до середнього показника;
 • зв’язувати метали і аміак;
 • проводити насичення води киснем;
 • розчиняти водорості.

Якщо у водоймі присутні спеціальні корисні водорості очищають його, то застосовувати цей метод необов’язково, адже вони можуть також наситити воду киснем. До таких рослин відносять:

 • болотник;
 • фонтиналис;
 • тиллея;
 • кушир.

При використанні хімічних засобів важливо чітко слідувати інструкції, а також уважно розрахувати дозування, щоб не нашкодити живим істотам.

Очищення за допомогою ультрафіолетового випромінювання

Как почистить пруд своими рукамиЗа допомогою ультрафіолетового випромінювання

Для очищення води в ставку використовують спеціальний прилад, всередині якого знаходиться УФ-лампа і механізм. Під час роботи випромінювання не тільки очищає від забруднень, але і перешкоджає утворенню нових.

При покупці подібного приладу варто отримати консультацію продавця, так як кожна модель розрахована на певний об’єм води. Цей параметр дуже важливий, так як лампа зниженої потужності не впоратися з великими обсягами. Цей же метод можна використовувати для очищення дна від мулу.

Для правильної роботи механізму з ультрафіолетовим випромінюванням необхідно кожен рік міняти УФ-лампу.

Періодичний догляд

Как почистить пруд своими рукамиПеріодичний догляд за водою в ставку

Щоб вода завжди була чистою необхідно постійно стежити за її станом і проводити регулярне чищення. Якщо на зиму водойма не откачивался, то навесні проводиться очищення його від гілок і листя, гниючого рослинного сміття або водоростей, які не загинули в морози. Не варто забувати про підгодівлі для риби і корисною рослинності. У літню спеку вода дуже часто зеленіє або на її поверхні утворюється ряска, що вилучається сачком і з допомогою чистячих фільтрів. В дуже спекотні періоди року, з-за підвищеного випаровування, необхідно доливати воду.

Якщо в ставку живе риба, то треба враховувати, що під час нересту вона потребує посиленого живлення. Рослини біля водойми для запобігання їх розростання треба ретельно проріджувати. Очерет і очерет чіпати не слід, так як вони насичують воду киснем в зимовий час.

Поповнювати рівень у ставку можна за рахунок дощової води, що скупчилася після злив. Її склад буде в кілька разів краще, ніж звичайної з централізованого водопроводу або свердловини.

Повна заміна води

Как почистить пруд своими руками

При дуже сильному забрудненні необхідно провести заміну води. Для цього її викачують з допомогою насосів, очищають, видаляють мул, водорості та інші засмічення.

Рибу на цей час поміщають в акваріум. Просушене й очищене рослини висаджують заново. Після всіх етапів очищення встановлюють нові фільтруючі системи і закачують воду.

Тільки після прогріву води в ставку можна випускати рибу назад, інакше перепади температури можуть згубно позначитися на її здоров’ї. На це йде кілька днів.

Как почистить пруд своими рукамиФільтр для очищення води

При використанні всіх способів очищення, а також проведення зазначених заходів можна не турбуватися про чистоту води в своєму ставку. До того ж періодичне очищення дозволить не проводити повну її заміну.

Відео

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code