Як нарізати різьбу на трубі

Самостійна нарізання різьби на трубах різного класу вимагає від виконавця певних навичок і знання всіх тонкощів цієї процедури. У цій статті ми хочемо ознайомити вас з тим, як нарізати різьбу на трубі своїми руками (на водопровідній трубі, нержавіючої на трубі).

Освоєння техніки нарізання різьби дозволить вам самостійно займатися ремонтом водопровідних та опалювальних мереж, а також будь-якої побутової техніки, що включає в свій склад трубні вироби.

Прийоми нарізання різьби

Как нарезать резьбу на трубеНарізка різьби вручну

Техніка нарізки різьблення на трубних заготовках передбачає застосування наступних прийомів:

  • використання спеціальних різьбових гребінок і різців;
  • накочення різьблення допомогою круглих (плоских) плашок;
  • підготовка різьбового з’єднання з використанням «класичних» мітчиків і плашок;
  • нарізка різьби за допомогою спеціальних фрез.

Таким чином, підготовка різьбових з’єднань в домашніх умовах можлива лише при наявності відповідних пристосувань та інструменту. У пропонованій вашій увазі статті ми докладно розглянемо метод нарізки різьби за допомогою спеціального різьбонарізного комплекту (так званого «клупи»).

Склад інструменту

Как нарезать резьбу на трубеКлуп ручний набір

Електромеханічний різьбонарізний комплект під назвою «клуп» використовується спільно з набором радіальних плашок різного діаметру, призначених для нарізки різьблення на трубних заготовках будь-якої розмірності. Крім самого пристосування для нарізки різьблення вам знадобляться наступні інструменти і матеріали:

  1. Мітчики для швидкої нарізання внутрішньої різьби.
  2. Механічні лещата, використовувані для фіксації трубних заготовок.
  3. Шліфувальна машина, призначена для підготовки ділянок нарізування різьби.
  4. Мастильні масла.

Відразу ж звертаємо вашу увагу на те, що працювати з електричною шліфувальною машинкою допускається лише при наявності рукавичок і захисних окулярів.

Порядок нарізання зовнішньої різьби на водопровідній трубі

Как нарезать резьбу на трубеРобимо різьблення

В першу чергу за допомогою шліфувальної машинки зрізається частина водопровідної труби зі старої різьбленням або її ділянка, пошкоджений корозією.

Для утворення якісного зрізу, що гарантує зручність проведення всіх наступних операцій, відразу після розмітки відрізок труби жорстко фіксується за допомогою газового ключа або затискається в лещата. Далі на підготовлюваний ділянці труби зрізається тонка фаска, що помітно полегшує обертання плашки. Для полегшення її ковзання по різьбі дільниця нарізки змащують машинним маслом.

В процесі нарізання різьби тримач плашки обертається за годинниковою стрілкою; але після утворення декількох ниток напрямок його обертання змінюється на зворотне. Використання цього прийому дозволяє звільнити робочу зону від відпрацьованих металевих стружок.

Как нарезать резьбу на трубеНарізка різьби на стояку

Довжина різьбового з’єднання не повинна перевищувати 1-го см, що відповідає стандартним показником для більшості побутових трубопровідних мереж. По закінченні процедури нарізання різьби оброблений ділянку очищається від металевої стружки, а потім ретельно протирається дрантям або ганчіркою.

Нарізка внутрішнього різьбового з’єднання

Как нарезать резьбу на трубеНарізання внутрішньої різьби

Перед нарізкою різьби на трубі в її внутрішньої порожнини, вам необхідно буде виміряти діаметр трубного отвори. Виходячи з отриманих даних, ви зможете вибрати робочий інструмент (мітчик) необхідного розміру. Зверніть увагу на те, щоб довжина виступає зі стіни відрізка труби була довшою нарізати різьбової частини на кілька міліметрів.

Після того, як ви остаточно визначилися з необхідним діаметром внутрішнього отвору, слід розсвердлити його до розміру, зручного для нарізування різьби.

В процесі розсвердлювання потрібно уважно стежити за положенням введеної частини свердла, яка не повинна відхилятися від вертикалі.

Після завершення підготовчих операцій в трубне отвір вводиться мітчик необхідного діаметра з одночасним обертанням його заснування за годинниковою стрілкою. Обертання здійснюється за допомогою так званого «воротка», що входить в інструментальний набір.

Порядок підготовки внутрішньотрубній різьблення передбачає використання наступного робочого інструменту:

  • мітчика під позначенням №1, призначеного для попередньої (чорновий) «прогонки» різьблення. Конструкція цього мітчика така, що при його використанні знімається до 70% матеріалу;
  • мітчика під №2, що застосовується для остаточної (чистовий) нарізки різьблення. З його допомогою зрізаються решта 30% трубного матеріалу.

Таким чином, для отримання якісної і повноцінної різьблення вам спочатку доведеться «пройтись» по внутрішньої порожнини труби мітчиком №1, а потім повторити ту ж саму операцію, скориставшись мітчиком №2. Всі зазначені роботи повинні супроводжуватися введенням в робочу зону невеликих порцій машинного масла.

Біля стіни

Как нарезать резьбу на трубе

Принцип нарізання різьби нічим не відрізняється від звичайних ситуацій, які описані вище. Єдина різниця в тому, що біля стіни вкрай незручно і проблематично виконувати ці роботи. Наприклад, іноді необхідно злегка видовбати ділянку стіни біля труби. Дуже важливо акуратно виконати зріз. Якщо він буде нерівний, то виникнуть труднощі при різанні, а враховуючи, що ви вже зробили поглиблення в стіні нарізати різьбу буде вкрай складно. Для виконання цього завдання можна використовувати плашку. Попередньо трубу і плашку змастити, а після починати нарізати гілки.

Якщо труба біля стіни має великий діаметр, то завдання з нарізування різьби ускладнюється. В таких обставинах необхідно використовувати не плашку, а клуп. Для зручності краще використовувати електричний клуп.

На нержавіючої труби

Как нарезать резьбу на трубе

Що стосується нарізки різьблення на нержавіючої труби, то завдання ускладнюється тим, що використовуваний метал досить твердий. Тому для нарізки слід вибрати відповідну марку сталі плашки. У цьому випадку підходящим варіантом буде маркування Р18, а краще Р18Ф2. Буква «Ф» означає те, що в матеріалі міститься регулююча добавка ванадію до 2%. Крім цього, для нарізки різьблення на нержавіючої труби можна використовувати плашки з маркуванням Р9.

Якщо підібрати плашку невідповідної марки, то в результаті можна залишитися без плашки і без різьби. В деяких випадках робити різьблення можливо тільки на валу різцем.

Відео

Інструкція по нарізуванні різьби плашкою:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code