Які бувають труби для водопроводу?

На ринку представлений величезний асортимент труб для водопроводу. Вони розрізняються по діаметру, технічними характеристиками, ціною та матеріалом виготовлення. Щоб зробити оптимальний вибір, потрібно ретельно вивчити плюси з мінусами кожного варіанту. Саме від труб і фітингів до них залежить надійність і довговічність водопровідної системи в котеджі або квартирі. Вибирати ці вироби для складання трубопроводу під воду слід вдумливо, інакше витрачені на їх придбання гроші можуть виявитися викинутими на вітер.

Зміст

 1. Критерії вибору
 2. Розміри і діаметр
 3. Матеріали
  • Метал
  • Мідь
  • ПВХ
  • Металопластик
  • Поліпропілен
  • Поліетилен
 4. Нюанси вибору
 5. Висновок

Критерії вибору

Підбираючи водопровідні труби для свого будинку, необхідно врахувати:

 • умови використання трубопроводу (температуру, склад і тиск води);
 • місце укладання (для внутрішніх приміщень потрібні одні вироби, для вулиці інші);
 • особливості виконання монтажних робіт на конкретному будинку;
 • витрати на витратні матеріали та інструмент для монтажу.
Які бувають труби для водопроводу?

Варіанти прокладання труб водопроводу

Розміри і діаметр

При виборі діаметра слід керуватися принципом «чим далі від введення води в будинок, тим тонше труба». При цьому в квартирі зазвичай всі трубні вироби монтуються одного розміру в поперечнику. Протяжність водопроводу в ній від стояка до сантехнічних приладів не надто велика. У цьому випадку спланувати розведення трубопроводів під ХВП та ГВП нескладно, схему можна цілком накидати самостійно.

Які бувають труби для водопроводу?

Схема розводки внутрішньобудинкового водопроводу

Для котеджу в кілька поверхів і з великою кількістю сантехніки проект водопровідної системи обов’язково слід замовляти у фахівця. Тут краще довіритися професіоналу, здатному грамотно зробити потрібні розрахунки труб за всіма параметрами. Інакше потім можна отримати ситуацію, коли при відкритті крана на кухні вода не буде через відсутність напору текти у ванній кімнаті.

Які бувають труби для водопроводу?

Як розрахувати діаметр труб

Для внутрішньобудинкової розводки по діаметру труби для водопроводу найчастіше використовуються з внутрішнім перетином в 15-32 мм Менше встановлювати не рекомендується, трубопровід буде шуміти або напір виявиться занадто низьким. Для вуличного ділянки від котеджу до свердловини або централізованої водопровідної магістралі селища прийнято застосовувати вироби побільше – в 32-50 мм

Матеріали

Після діаметру другий за важливістю критерій вибору труб – матеріал їх виготовлення. Саме він впливає на експлуатаційні характеристики й особливості монтажу трубних виробів. При цьому на ринку зараз є не тільки класичні сталеві варіанти, але і пластикові та мідні. Вибрати є з чого. І якщо розводка каналізації в приватному будинку своїми руками зазвичай робиться з поліетиленових або ПВХ труб, то для водопроводу багато воліють зупинятися на сталі.

Метал

Сталеві труби продаються з оцинкуванням і без. Перевагу варто віддавати оцинкованому варіанту. Такі вироби менше схильні до корозії і більш довговічні. Зроблений з них водопровід здатний прослужити близько 40-50 років. Але багато чого залежить від умов експлуатації. Якщо сталевий стояк буде постійно мокрим від конденсату, то неважливо оцинкований він чи ні – років через 10-15 із-за іржі трубу обов’язково доведеться міняти.

Які бувають труби для водопроводу?

Труби з металу недорогі, але термін їх служби недовгий

Серед достоїнств сталі можна відзначити:

 • дешевизну;
 • механічну міцність;
 • різноманітність сумісної арматури;
 • стійкість до перепадів температури води.

З недоліків сталевої труби варто згадати її схильність до корозійних процесів і складність монтажу. Щоб зробити сталевий водогін в квартирі або котеджі, необхідна газова або електрична зварювання.

Самостійно без навичок роботи зі зварювальним апаратом братися за складання такого трубопроводу не варто. Це термостати для газових котлів можна встановити самому. Треба лише правильно підібрати для них місце в кімнаті і під’єднати декілька проводів з доданою схемою. Але займатися зварюванням стали, не маючи досвіду поводження зі зварюванням, не рекомендується.

Мідь

Мідні труби по більшості характеристик і переваг повторюють сталеві аналоги. Але на відміну від сталі вони фактично не іржавіють, менш шорсткуваті всередині і мають набагато більш естетичний вигляд. Плюс їх простіше паяти в єдину трубопровідну систему простеньким газовим паяльником, а прослужать вони до 60-70 років. Головний його недолік – дорожнеча.

Які бувають труби для водопроводу?

Мідні труби — відмінний варіант для гарячого водопроводу

Незалежно від того який у них діаметр, труби з міді завжди виглядають презентабельно. Якщо водопровід доводиться прокладати відкритим способом та у місці у всіх на виду, то мідні трубні вироби будуть найкращим вибором. В інших випадках рекомендується віддати перевагу щось інше з меншою вартістю.

Труби ПВХ

Зроблені з ПВХ (PVC) водопровідні труби:

 • не бояться корозії;
 • відносяться до негорючих матеріалів (за рахунок спеціальних добавок);
 • недорого коштують (це найбільш дешевий варіант);
 • легко монтуються пайкою і фітингами;
 • мають термін служби в 50-60 років.

Головний недолік полівінілхлориду полягає в обмеженні по температурі води. Для ХВС такі вироби підходять, а от для ГВП краще взяти інший пластик. При тривалому нагріванні вище +450С PVCначинает поступово псуватися. А при +66–700С він зовсім втрачає пластичність і переходить в склоподібне стан, руйнуючись тим самим.

Які бувають труби для водопроводу?

ПВХ — найбільш популярний матеріал для водопроводу в квартирі або будинку

Сантехніки цей варіант воліють використовувати при влаштуванні каналізації. Не дарма каналізаційні труби ПВХ різних розмірів так часто зустрічаються у вітчизняних будинках. Вони дешеві і прості у монтажі.

Металопластик

Металопластикові водопровідні труби складаються з двох шарів поліетилену і алюмінієвої прокладки між ними. У порівнянні з іншими пластиковими аналогами вони менше розширюються при нагріванні і спокійно переносять температури до +90–950С. Найчастіше їх застосовують для організації опалення, а не водопостачання.

Які бувають труби для водопроводу?

Труби з металопластику — відмінний варіант для опалення

Цей варіант дорожчий звичайного поліетилену і ПВХ. Плюс з такими трубами складніше працювати при монтажі за наявності прошарку з алюмінію. Однак металопластик хороший тим, що його можна легко зігнути (наприклад, в кутах санвузла), не використовуючи для повороту трубопроводу додаткові фітинги відповідного розміру.

Поліпропіленові труби

Поліпропіленові труби для водопроводу здатні витримати температури до +70–800С. З’єднання їх проводиться пайкою встик або фітингами в розтруб. Продаються вони в усіх необхідних для водопровідної системи будинку діаметрах. Коштують ці трубні вироби на рівні полівінілхлоридного аналога, але перевершують його за характеристиками. Основні мінуси – погана гнучкість і низька міцність при ударах.

Які бувають труби для водопроводу?

Труби з поліпропілену міцні і довговічні

Поліетиленові для водопроводу

Поліетиленовий варіант спокійно переносить температурні перепади в межах від -40 до +400С. Таку трубу краще всього застосовувати на вулиці при прокладці введення системи водопостачання в землі до котеджу. Вона спокійно буде працювати навіть взимку, не треснув в морози. А ось для ГВП в будинку поліетилен будь-яких розмірів використовувати варто з побоюванням. Короткочасний нагрів він переживе спокійно, але при тривалому почне розпадатися.

Які бувають труби для водопроводу?

Труби з поліетилену краще всього підійдуть для водопроводу на дачній ділянці

Нюанси вибору

Для внутрішнього водопроводу ХВС можна брати будь-який з вищенаведених варіантів. Для ГВП більше підійде металопластик або сталь. Мідь теж хороша в обох випадках, але коштує дорого. Для зовнішнього трубопроводу водопостачання слід вибирати тільки сталеві або поліетиленові вироби. Їм низькі температури взимку не страшні, і при замерзанні в цих трубах води вони точно не лопнуть.

Які бувають труби для водопроводу?

Вибираючи труби для водопроводу потрібно також враховувати коефіцієнт розширення матеріалу при високих температурах

Висновок

Виробники для всіх трубних виробів з пластику термін служби заявляють в 50 років. По цьому параметру вони поступаються тільки мідним аналогам. Однак якщо не дотримувати температурний режим по воді, то прослужить пластиковий трубопровід набагато менше. І вкрай важливо грамотно підбирати діаметр труб, щоб натиск був задовільний, але водопровід не шумів.

Дивіться також відео які підібрати труби для водопроводу:

1 thought on “Які бувають труби для водопроводу?

 1. Для металопластику є характерною одна з найпотужніших теплофізичних властивостей серед пластикових труб – робочий тиск до 10 атм, максимальна тривала робоча температура 95°С, максимальна короткочасна 110°С протягом кількох годин.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code