Які бувають схеми підключення радіаторів опалення

Ефективність роботи опалювальної системи багато в чому залежить від такого критерію, як схема підключення радіаторів опалення. Не всі люди розуміють, у чому важливість такого підходу, адже основна маса проживає в багатоквартирних будинках, де радіатори вже встановлені у визначеному порядку. Міняти щось ніхто не буде, та й ніхто не дозволить. Адже система опалення розробляється ще на стадії проектування будинку, тому ефективність тепловіддачі закладається в розрахунки і проект.

У приватному будівництві якихось суттєвих відмінностей не буває. Опалювальна система проектується по тим же правилам і нормам, але саме в приватному будинку доводиться враховувати і способи підключення радіаторів опалення, і схему розводки трубопроводів. Саме від цих двох показників залежить, наскільки буде тепло в будинку, і як буде витрачено паливо. Щоб у всьому цьому розібратися, необхідно розглянути в першу чергу схему розводки труб, а потім і схему підключення батарей.

Схема розводки труб

Схем всього дві:

 1. Однотрубна.
 2. Двотрубна.

Однотрубна схема

По суті, це кільце з труб, де в центрі розташований нагрівальний котел. Труба від котла проходить по всіх кімнатах, в неї вп’ялися радіатори опалення, вона ж повертається до котла з вже остившім теплоносієм. Схема проста, вона не вимагає великої кількості матеріалів. Але ось ефективність у такій моделі опалення не дуже висока. Розташовані в послідовному порядку батареї приймають теплоносій, який рухається по колу.

Виходить так, що наступні прилади отримують тепла менше, ніж попередні. В цьому і вся проблема послідовного підключення радіаторів опалення. Особливо це стосується тих батарей, які у ланцюга розташовані останніми. У таких кімнатах найчастіше температура невисока і далека від нормальної. Що можна зробити, щоб вирішити дану проблему? Є два варіанти:

 1. Збільшити кількість секцій в останніх батареях, тим самим збільшити площу тепловіддачі.
 2. Встановити циркуляційний насос, за допомогою якого можна рівномірно розподілити теплоносій по всіх опалювальних приладів.

Увага для тих, хто збирається скористатися другим варіантом. Насос необхідно встановлювати патрубку зворотного контуру ближче до нагрівального котла, де теплоносій має знижену температуру. Це робиться для того, щоб насос працював довше. У його конструкції є гумові прокладки (манжети), які під дією високої температури швидко виходять з ладу.

І хоча однотрубное підключення радіаторів опалення є економічно виправданим, все одно це не найефективніший спосіб обігріву.

Двотрубна схема

У чому відмінність цієї системи від однотрубної?

 • Використовуються два окремих контуру: подаючий і зворотний.
 • Рівномірний розподіл теплоносія по радіаторів опалення.
 • Є можливість проводити ремонт кожної окремої гілки, відключаючи її від усієї системи опалення. Для цього використовуються відсічні крани (вентиля).
 • Більш економічний підхід до витрати палива.
 • З’являється можливість регулювання температурного режиму в кожній окремій кімнаті.

Двотрубна система – це подає контур, який піднімається від нагрівального котла вгору, проходить по всіх кімнатах по горищного приміщення або під стелею. Від подачі до кожного опалювального приладу спускається стояк. Знизу за тією ж схемою відбувається обратка, до якої всі радіатори також приєднуються. Рух теплоносія в подаючому контурі і в обратку відбувається в протилежні сторони. У першому випадку від котла, у другому до котла.

Схема підключення радіаторів

Отже, переходимо до основної теми нашої статті і будемо відповідати на питання, як підключити батарею опалення, щоб вся система працювала ефективно. Для цього доведеться розібрати всі способи підключення. Їх три основні:

 1. Діагональне.
 2. Бічне.
 3. Нижню.

Діагональне

Практично всі фахівці єдині в думці, що діагональне підключення радіаторів опалення є найкращим. Чому? Справа все в русі теплоносія всередині приладу. Підключення радіатора здійснюється з двох сторін: подача теплоносія з верхнього патрубка, обратка з нижнього з протилежного боку. Тобто, точки підключення розташовані по діагоналі приладу, звідси і сама назва схеми.

Саме при допомозі такого типу з’єднання досягається рівномірний розподіл теплоносія всередині приладу. Він рухається зверху вниз, заповнюючи собою весь простір усередині радіатора. Тому тепловіддача у такого приладу найбільша.

Бічне

Бокове підключення радіаторів опалення найчастіше використовується в міських квартирах, тому що стояки опалювальної системи проводять в кутку приміщень. Хоча це необов’язкова умова, адже при такому розташуванні труб може застосовуватися і діагональний варіант. Правда, виглядає він не презентабельно (занадто багато відводів і труб як вертикальних, так і горизонтальних).

Але коли виробники розраховують потужність опалювальних приладів, вони беруть за основу саме бокове підключення. Те, що вказується в паспорті радіатора, відноситься до даного виду, тому при загальному розрахунку тепловіддачі використовується коефіцієнт 1,0. При діагональному підключенні можна приймати коефіцієнти 1,1-1,2.

Правда, в даному виді підключення є одне «АЛЕ». Підключати батарею можна боковим способом по-різному.

 • Подача зверху, обратка знизу. Це стандартна схема, яка використовується повсюдно. У цьому випадку тепловтрати будуть незначні – до 2%.
 • Подача знизу, обратка зверху. Схема застосовується рідко. Тут тепловтрати становлять до 7%.

Нижня

Радіатори опалення з нижнім підключенням – ця схема може бути використана тільки в однотрубній системі. Виходить так, що у кожній кімнаті до труби за допомогою двох патрубків проводиться підключення радіатора. При цьому теплоносій, проходячи по трубопроводу, потрапляє всередину опалювальних приладів.

Скажімо прямо, не дуже ефективна схема, якщо система працює за принципом природної циркуляції теплоносія. Якщо опалення встановлюється циркуляційний насос, то ефективність зростає майже в два рази. Але в цьому випадку опалення стає енергозалежним. Є електрика, збільшується тепловіддача, ні його – вона відразу ж знижується. Ось чому тепловтрати в даному випадку варіюються в діапазоні 20-40%.

Чому так відбувається? Цей вид підключення батарей опалення заснований на принципі поступового заповнення приладу гарячою водою. Основна маса теплоносія проходить по трубопроводу, частина його потрапляє в радіатори. При цьому вода з більшою температурою піднімається вгору, нагріваючи сам прилад, охолоджена опускається вниз, надходячи в трубу. Такий цикл вимагає певного часу, за який теплоносій сильно остигає, звідси і тепловтрати.

Висновки

Вирішуючи питання,як правильно підключити радіатор опалення, кожен повинен сам для себе визначити і вибрати схему. По-перше, на це буде впливати бюджет, виділений на складання опалення. Якщо він не дуже великий, то однотрубна схема з нижнім підключенням батарей до системи опалення – оптимальний варіант. Звичайно, доведеться подбати про зниження тепловтрат, але це вже друге питання.

Якщо бюджет дозволяє, то двотрубна система – ідеальне рішення. Рекомендуємо скористатися її підвидом – колекторної схемою. Вона дозволяє скоротити контур подачі і зробити розподіл теплоносія по стояках більш рівномірним. До такої схеми правильне підключення радіатора опалення буде діагональним.

Висновок

Отже, в цій статті були розглянуті варіанти підключення радіаторів опалення. Виходячи з власних можливостей, вибирається найоптимальніший варіант. Але щоб скоротити витрати на монтаж опалювальної системи, його можна провести самостійно. Звичайно, для цього потрібні певні знання і навички роботи з інструментами. Але якщо постаратися і не поспішати, то проблем виникнути не повинно. Якщо з встановленням трубопроводів можуть виникнути труднощі, то підключення батарей опалення своїми руками – справа проста.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code