Види автоматики для насосних станцій – що собою представляють, як регулювати

Насосна станція – це установка, до складу якої входять насос і гідроакумулятор. Останній функціонує за принципом ” виштовхування води за рахунок повітря, закачаного під тиском 1,5 атм., між стінками металевого корпусу бака і гумової груші (мембрани). В останню і закачується вода. При розширенні мембрани повітря ущільнюється, і його тиск піднімається до 4,5 атм. Воно-то і сприяє виштовхуванню води, коли насос не працює. І всім цим заправляє автоматика для насосної станції, яка забезпечує автоматичну роботу насоса на включення і виключення.

Як працює насосна станція

Принцип роботи насосної установки досить простий.

  • Насос закачує воду в гумову мембрану. Вона заповнюється, збільшуючи тиск повітря в баку. На це зміна реагує манометр, який з’єднаний з реле насосної станції.
  • Останній вимикає насос, а вода починає надходити в водопровідну систему будинку з гідроакумулятора.
  • Як тільки в останньому тиск повітря впаде до необхідної налаштованої, насос тут же включається і починає закачувати воду в гумову грушу.

Тобто, схема управління насосної станції настільки проста, що вистачає лише двох елементів, щоб вона працювала в автоматичному режимі.

Елементи системи автоматики

Отже, з вищесказаного зрозуміло, що реле включення насосної станції – це, якщо так можна висловитися, мозок усього обладнання, а відповідно і всього водопроводу. Саме воно визначає, коли необхідно включати насос, а коли вимикати. При цьому всі ґрунтується на тиск усередині водопровідної системи, включаючи і гідроакумулятор. Тому дуже важливо правильно провести настройку приладу, яка буде залежати від технічних характеристик насосного агрегату і ємності накопичувального бака.

Не можна допустити, щоб насос включався дуже часто. Це призведе до його передчасного виходу з ладу. Тому дуже важливо правильно створити оптимальний межа тиску, який повинен розташовуватися в середній зоні технічної характеристики насосного приладу. Оптимально даний діапазон знаходиться в межах 1,2-2,5 атм. Звичайно, доведеться враховувати таку характеристику насоса, як допустимо можливе включення агрегату за певний період часу. Дана характеристика обов’язково вказується в паспортних даних.

Особливо важливий облік всіх перерахованих показників при складанні насосної станції своїми руками. У цьому випадку, придбання всіх складових – насоса, гідроакумулятора і керуючої автоматики може проводитися окремо. Тому при збірці необхідно брати до уваги характеристики насоса, обсяг і максимальний робочий тиск розширювального бака, діапазон роботи керуючого реле – всі ці показники повинні забезпечувати нормальний режим роботи для станції в цілому і не суперечити один одному. При відсутності хоча б мінімальних знань у цій галузі, рекомендується придбати готову станцію.

Як правильно налаштувати реле

Під кришкою блоку автоматики насосної станції розташовується два гвинти: один підтискає велику пружину, інший маленьку. Перша відповідає за високий поріг спрацьовування реле. Тобто, з допомогою великої пружини можна регулювати високий тиск у гидроаккумуляторе. Затискаючи гвинт, збільшуємо тиск. Або, навпаки, розкручуємо, значить, зменшуємо. Відповідно насос буде відключатися при тих тисках, які налаштовані саме великий пружиною.

Мала пружина відповідно відповідає за включення агрегату. Розслаблюючи її, це значить, збільшується тиск включення. І, навпаки, затискаючи, підвищується дана характеристика.

Сухий хід насоса

Є дві причини, за якими насоси виходять з ладу.

  1. Неякісна нестабільна подача електроенергії.
  2. Коли насос працює на холостому ходу. Він включений, але воду не качає через її відсутність.

Необхідно зазначити, що ці причини виводять з ладу і свердловинні агрегати, і поверхневі. А справа все в матеріалі, з якого виготовляються робочі колеса приладів. Поступово метал виходить з обороту, його місце займають пластмаси. У насосах для робочих коліс використовуються спеціальні пластики (зносостійкі і високоміцні). Зрозуміло, що їх невисока ціна знижує собівартість виробу в цілому, що вигідно і виробникам, і споживачам.

Але термопластики не можуть, як метал, витримувати високі температури, під дією яких вони сильно розширюються. А при холостому ході, при відсутності охолодження, температури виростають до пристойних значень. Тому всі виробники побутових насосних установок в інструкціях обумовлюють, що експлуатувати прилади без води забороняється.

Тому щоб даній ситуації ніколи не сталося, виробники комплектують агрегати спеціальними приладами, що входять в блок управління насосними станціями.

  • Поплавковий вимикач. Самий недорогий, але ефективний елемент, що забезпечує захист насоса від виходу з ладу. Вона розташовується на поверхні водної гладі і контролює її рівень. При опусканні до критичного, поплавок роз’єднує живить електричний ланцюг, насос тут же вимикається. При піднятті рівня води він, навпаки, включає агрегат.
  • Реле тиску. Це звичайне реле, яке працює в залежності від падіння або збільшення тиску. Воно просто розмикає або змикає контакти живильної мережі. Розкид величин тиску задаються на заводі в процесі виготовлення приладу. Діапазон 0,4-0,6 атм. (мається на увазі нижня межа). Регулюванню не підлягає. Тобто, це нижній поріг, при якому вважається, що вода знаходиться при мінімальному тиску, тобто, вона вже не надходить через агрегат.

    Увага! Даний вид реле використовується тільки в насосних станціях, в яких присутня гідроакумулятор. Іноді застосовується і в блоці управління свердловинним насосом.

  • Ще один пристрій захисту – це реле потоку води, який виконує функції і пристрої тиску рідини в системі домашнього водопроводу. Це компактний прилад, який ще називають прессконтролем. Цей контролер насосних станцій подає сигнал, якщо тиск води у системі падає нижче 1,5 атм. Хоча все буде залежати від налаштування, тому що даний показник може варіюватися в межах 1,5-2,5 атм.

Останній захисний прилад відрізняється самими малими габаритами, тому що в його конструкції вбудований всього лише один датчик потоку. Він реагує на наявність руху рідини або її відсутність. Правда, реагує насос на відключення з невеликою затримкою, пов’язаної з конструкцією самого реле, хоча на його працездатність це ні комі чином не діє.

Взагалі, автоматизація насосної станції – це можливість вберегти її від некоректної роботи або повного виходу з ладу. І неважливо, що встановлюється в систему захисту: блок керування водяним насосом або шафа керування великою насосною станцією, всі вони виконують одну і ту ж функцію – захист насосного агрегату від холостого ходу. Звичайно, коли розмова заходить про великих насосних установках, то в першу чергу захист – це не просто реле або маленький блок. Це розгалужена схема автоматизації цієї насосної станції, в яку входять велика кількість реле, які здійснюють контроль над різними характеристиками. Приміром, це і тиск води, температура електродвигуна, і швидкість потоку, і падіння напруги в живильної електричної системи.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code