Що робити, якщо немає тяги в димоході

В деяких випадках дуже складно розпалити вогонь в домашній печі або каміні. Така ситуація може бути обумовлена вологими дровами чи відсутністю необхідного потоку повітря. Так що робити, якщо немає тяги в димоході?

Причини відсутності тяги

Что делать если нет тяги в дымоходеСлабка тяга

Тяга – це рух повітря, яке виникає внаслідок різниці тиску в приміщенні і на вулиці. Обумовлений цей процес багатьма причинами. Але основною з них є різниця в температурах всередині приміщення і зовні. Швидше за все, ви помічали, що в теплу пору року складніше розтопити піч або камін, ніж взимку.

Что делать если нет тяги в дымоходеАнемометр з виносним датчиком

Перш ніж робити які-небудь дії, необхідно дізнатися, чи дійсно тяга відсутня зовсім або вона просто слабка. Найкращий інструмент, який дозволить це зробити – це анемометр. Можна попросити тих, хто займається обслуговуванням вентканалів або проектуванням вентиляції зробити виміри.

Якщо такої можливості немає, тоді можна зробити простіше. Запаліть шматочок паперу і загасивши його, піднесіть до печі або каміна і спостерігайте, куди прямує дим. Якщо він повільно рухається в бік труби, то тяга є, але недостатня. Якщо він просто поширюється по кімнаті, значить, тяги немає, а якщо його видуває у зворотний бік, то йде зворотна тяга.

Что делать если нет тяги в дымоходеЗворотна тяга в димарі

Основними причинами такої ситуації можуть бути:

 • Засміченість димових каналів сажею.
 • Заслінка закрита.
 • Неправильний розрахунок або конструкція труби. Квадратна або прямокутна труба має більш поганий тягою, ніж кругла. Пояснюється це тим, що в гострих кутах утворюються завихрення.
 • Несприятливі погодні умови.
 • Недостатній винос труби над дахом будинку.
 • Велика кількість різких поворотів вивідного каналу.
 • На верхівці труби знаходиться козирок, який був встановлений, щоб не затікала вода. Він може створювати повітряний прошарок, яка стає пробкою.
 • Поруч знаходиться будівля, висота якого перевищує винос труби.
 • Погана загальна вентиляція приміщення. З-за щільно закритих вікон і дверей погіршується приплив повітря, що створює проблему.
 • Наявність другого поверху і відкритого сходового маршу. Між поверхами відбувається постійне перетікання мас повітря, що може створювати проблеми з тягою.

Погоду нам змінити не вдасться, але в інших випадках є способи, як збільшити тягу своїми руками.

Димар

Что делать если нет тяги в дымоходеПрочищення димаря

До певного моменту тяга була хорошою, а з часом щось сталося? Швидше за все, просто засмітилися канали. У процесі горіння різних матеріалів виділяється сажа. Якщо поверхня труби недостатньо гладка або є багато поворотів, то сажа обов’язково осяде. Накопичуючись з часом, изгарь звузить прохід, що обов’язково погіршить прохідність.

Что делать если нет тяги в дымоходеНаліт, що утворився на стінках димоходу

Періодично канали потребують очищення, це можна робити механічними і хімічними способами.

З народних методів виділяють:

 • Прочищення шкуркою від картоплі або самим картоплею. Для того щоб здійснити цей спосіб, необхідно в добре розтоплену піч підкидати різану картоплю або картопляні очистки. Зазвичай йде близько одного відра. У процесі згоряння виділяється пар, який містить крохмаль – саме він розм’якшує нагар. Частина нагару обсипається сама по собі, інший шар, можливо, доведеться прибрати механічними засобами.
 • Осикові дрова. Вони володіють високою теплоємністю. Необхідно кілька гарних полін. Але перед тим як використовувати цей метод, обов’язково перевірте стан лежака стояка. Якщо ви не впевнені в їх надійності, не пробуйте очистити димохід від сажі таким методом. В процесі канали дуже сильно розігріваються, що може призвести до пожежі.
 • Кам’яна сіль. Її досипають по ходу горіння дров. Але не варто чекати особливого ефекту, адже цей варіант більше призначений для профілактики.

Что делать если нет тяги в дымоходеКоминичек

З хімічних засобів найбільш популярними є «Коминичек» і «Поліно-сажотрус». Ці кошти вкладаються на вугілля і залишають на певний час, згідно інструкції. У процесі горіння виділяються сполуки, які руйнують наліт сажі. Виробники рекомендують після того, як вони прогорять, не прибирати вугілля до наступної розпалювання, оскільки деякі речовини продовжують свою дію.

У методів хімічного очищення є свої противники, які кажуть, що їх використання може призвести до руйнування димоходу. Насправді це не так. Принцип дії полягає не в тому, що реагент розгорається до надвисоких температур, а в тому, що відбувається хімічна реакція з сажею завдяки сполук, які виділяються в повітря. Це, навпаки, допомагає уникнути проблем, адже у випадку, коли загоряється сажа, тоді пожежі не минути (температура її горіння може досягати 1200C, таке навантаження може витримати тільки керамічна труба).

Что делать если нет тяги в дымоходеМеханічна чистка димоходів

Можна здійснити очистку механічним методом.

 • Для цього знадобиться щіточка-йоржик. Якщо немає можливості придбати спеціальну, то її можна зробити самостійно. Для цього необхідно взяти дві дощечки, які будуть повторювати форму димоходу. Їх розмір повинен бути на 1 см менша з кожної сторони. Між ними необхідно розмістити пластини, які виготовляють з пластикової пляшки. Вони повинні виступати на цей брак сантиметр. Їх необхідно порізати, щоб вийшли зубчики.
 • Очищення потрібно проводити тільки в гарну погоду, щоб не зірватися з висоти.
 • Закрийте всі дверцята в печі та димаря. Якщо такої можливості немає, то занавесьте їх за допомогою щільної вологої тканини. Також краще накрити всю меблі в кімнаті за допомогою клейонки, це дозволить захистити її, адже сажа може зіпсувати тканину безповоротно.
 • До ершику слід приробити держак, довжина якого буде залежати від довжини труби.
 • Необхідно піднятися на дах і зафіксувати себе за допомогою страхувальних тросів.
 • Поступальними рухами здійснюється збивання сажі вниз. Далі її необхідно буде отримати через спеціальні отвори, які передбачені в каналах димоходу.

Таким способом краще не проводити чищення металевих труб. Щіткою можна пошкодити стінки, що призведе до того, що изгарь буде затримуватися і накопичуватися ще сильніше. Якщо по ходу процесу ви помічаєте серйозний засмічення, то пробивати його доведеться за допомогою спеціального металевого кулі, який підвішується на трос або ланцюг.

Якщо чистка не допомогла

Что делать если нет тяги в дымоходеНорми установки димоходу на даху

У разі коли були зроблені дії з очищення каналів, але особливих результатів це не дало, тоді можна проаналізувати такі моменти.

 • Перевірте, на якому рівні знаходиться верхня точка труби. Вона повинна підніматися над коником мінімум на 50 см. Якщо поруч є будівля, то доведеться її підняти ще вище. Справа в тому, що із-за сусідніх будинків, дерев чи інших предметів можуть виникати завихрення, які зменшують перепад тиску. У деяких випадках буде досить вставити металеву трубу, щоб подовжити канал. У звичайних обставинах загальної довжини в 5 м повинен бути достатньо для хорошої тяги.
 • У випадку коли причиною поганої тяги є геометрія самих каналів, тоді, можливо, доведеться встановити окрему круглу трубу, яка буде підніматися на необхідну висоту. Важливо, щоб перетин каналу відповідало потужності самої печі, в іншому випадку надлишок диму завжди буде залишатися в приміщенні.
 • Якщо ви визначили, що причиною поганої тяги є недостатня вентиляція, тоді потрібно збільшити приплив. В пластикові вікна можна вмонтувати спеціальні елементи, які будуть забезпечувати надходження повітря з вулиці. Також можна встановити спеціальний клапан в приміщенні, в якому знаходиться піч. В цьому випадку мешканці не будуть відчувати нестачу кисню, а опалювальний прилад буде добре справлятися зі своїми завданнями. Ідеальне рух повітря в каналі повинна становити 1 м/с або трохи більше.
 • Є варіант встановлення дефлектора. Це спеціальний наконечник у вигляді парасольки, який монтується на верхівку труби. Коли повітря огинає його, в середині створюється розрідження, що призводить до падіння тиску, а значить, потоки знизу відразу починають підніматися нагору. У деяких випадках передбачається спеціальний датчик, який відстежує зміст виходить диму і його температуру.
 • У деяких ситуаціях буде корисний монтаж турбіни. За принципом дії вона нагадує дефлектор. Але розрідження відбувається внаслідок того, що вітер розкручує її, а лопаті витягують повітря з труби назовні, що і обумовлює перепад тиску.
 • Доступні також спеціальні електричні вентилятори, які примусово створюють тягу. Вони встановлюються ближче до верхнього краю каналу. У деяких випадках достатньо, щоб вони створили перепад тиску до моменту, поки труба не прогріється, далі все йде своєю чергою.

Что делать если нет тяги в дымоходеВвечері біля каміна

Тепер ви володієте знаннями про те, які бувають причини зворотної тяги або її відсутності. Завжди перш ніж приступити до будь-яких дій, подбайте про необхідні заходи безпеки. Від цього може залежати життя як ваша, так і ваших близьких.

Так само рекомендуємо вам прочитати статті:

 • Виводимо димохід через стіну.
 • Будівництво цегляного димоходу.
 • Виготовлення димаря сендвіч своїми руками.

Відео

Подивіться, як можна посилити, збільшити, поліпшити тягу в димоході печі за допомогою дефлектора підсилювача тяги:

У цьому відео вам розкажуть про засіб для очищення димоходів «Поліно Сажотрус»:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code