Рішення важливого питання – як засипати питної колодязь

Колодязь на дачній ділянці, як і будь-яке інше гідротехнічна споруда, поступово себе вичерпує в плані подачі необхідного об’єму води. І це стає причиною того, що господар ділянки починає замислюватися над тим, як засипати криницю, як провести цей процес з мінімальними витратами. До речі, необхідно відзначити, що окрім цієї причини є і інші. Наприклад, часткове або повне руйнування стовбура, засмічення шахти і так далі. Тобто, технічний стан резервуара стає непридатним до його експлуатації.

А відкрита горловина покинутого колодязя – це небезпечне місце, куди можуть впасти діти або домашні тварини. Звичайно, можна обійтися малими засобами, встановивши на оголовок міцну кришку з товстого листового металу або залізобетону. Але, як показує практика, власників заміських ділянок-це тимчасова міра не влаштовує. Всі намагаються зробити саме засипку колодязя. Тому розглянемо, як це треба робити правильно.

По-перше, необхідно відзначити, що засипати колодязі набагато простіше, ніж їх будувати. Але необхідно при проведенні ліквідаційних робіт враховувати деякі моменти. Позначимо їх загальний список.

  • Якщо всередині старого колодязя рівень води достатньо високий, то при його заповненні необхідно застосувати заходи щодо усунення її розливу, щоб не підтопити ділянку. Тому краще всього спочатку викачати всю воду, а потім проводити засипку.
  • Зрозуміло, що після засипки колодязя буде споруджувати новий або буритися свердловина. Так от дуже важливо при ліквідації старого споруди не зіпсувати водоносний шар в цілому.
  • Прибирати донний фільтр не варто, тому що це основа для засипається всередину матеріалу. Якщо його не буде, то є велика ймовірність, що засипка буде підмиватися і сідати.
  • Якщо в сезон дощів і танення снігу підйом грунтових вод досить великий, то необхідно продумати способи гідроізоляції старого колодязя з зовнішньої сторони. Якщо цього не зробити, то можливо відбудеться просідання ґрунту біля колодязя. Якщо зробити гідроізоляцію важко, можна встановити систему водовідведення.

Технологія засипки колодязя

Основні моменти, як прибрати колодязь, визначені. Тепер можна розглянути їх більш ретельно. І перше, на що необхідно звернути увагу, це на відкачування води з колодязного стовбура.

Видалення води

Найчастіше воду відкачують у тому випадку, якщо колодязь розташований всередині будинку або іншої споруди. Зрозуміло, що виштовхується засипанням вода тут же затопить приміщення, що негативно позначиться не тільки на підлоговому покритті, але і на фундаменті. Щоб спростити сам процес відкачування, фахівці рекомендують процес виробляти влітку, коли рівень води в колодязі найнижчий.

Відкачувати можна будь-якими кошти, найчастіше для цього використовують насос. Якщо об’єм води занадто великий, то доведеться відкачування проводити в кілька етапів. Але трапляються такі ситуації, коли, скільки б не відкачували воду, вона все прибуває і прибуває. І якщо раніше з цим вже не боролися, а просто виробляли засипку, то сьогодні цю проблему можна вирішити. Для цього потрібен буде пластиковий колодязь з нижньої щільною герметичною кришкою. Його опускають до дна і тут же в нього виробляють засипку.

Увага! Якщо джерело води невеликий і практично змарнілий, то відкачування робити необов’язково. Зволожена знизу засипка стане своєрідним адсорбентом, який не пропусти воду вгору. До того ж у вологому стані вона ляже на дно щільніше, що виключить її подальшу усадку.

Демонтаж стовбура

Потрібно демонтувати стовбур чи ні? Питання насправді важливий. Начебто матеріал, з якого стовбур споруджувався, вже ніде не використовуватиметься. Особливо, якщо це залізобетонні кільця, технічний стан яких можна охарактеризувати, як жалюгідний.

Але тут є один момент. За стінками стовбура можуть виявитися порожнечі. Це наслідок нерівномірної усадки підсипання між стінками шахти і стовбура, або це підмивання ґрунту. Бажано ці порожнечі заповнити. А зробити це можна лише, видаливши сам стовбур.

  • Спочатку демонтуються вимощення.
  • Знімається глиняний замок.
  • Витягуються два-три залізобетонні кільця або кілька вінців дерев’яного зрубу.
  • Знаходяться пустоти, які заповнюються грунтом.

Зверніть увагу, що найчастіше ці порожнечі розташовуються не нижче рівня промерзання грунту.

Засипка

Щоб повністю закрити колодязь, необхідно провести засипку у кілька шарів. Ніхто не знає, який грунт лежить на дні колодязя, та як працює сам водоносний шар. Приміром, якщо напір води пристойний, то скинуті вниз грунт чи пісок швидко будуть вимиватися. Почнуть утворюватися порожнини і порожнечі, які призведуть до осідання верхніх шарів.

Тому краще всього вниз кидати великі камені або бій цегли, тобто ті матеріали, які не розчиняться у воді. Щоб між валунами не утворилися порожнечі, їх засипають щебенем великої фракції 40-70 мм). І цей шар піднімають на висоту 1-2 м. Після чого засипають шар щебеню фракції 20-40 мм

Увага! В давнину такі колодязі, особливо побудовані на пливунах, закривали корчами і пнями. Деревина розбухала, і виходила хороша пробка.

Отже, таким способом робиться забутовка водоносного шару. А сам стовбур колодязя засипається піском. Це найкращий матеріал для того, щоб закрити колодязь. Він щільно вкладається в шахті і практично не просідає. В даному випадку можна використовувати пісок будь-якого типу і будь-якої фракції. Звичайно, чим його насипна щільність більше, тим краще. Насипна щільність – це вага піску в одному кубометрі. Чим більше важить цей обсяг, тим краще для засипки колодязя.

Коли описувалися основні етапи засипки колодязного споруди, однієї з позиції був момент дбайливого ставлення до самого водоносному пласті. Так от засипати всередину стовбура сміття, органіку, використаний будматеріали, сипучі матеріали, в яких містяться нафтопродукти, хімічні речовини та інші активні компоненти, забороняється. До речі, з цієї ж причини не можна робити з колодязя вигрібну яму, септик і так далі. Хтось може заперечити, що можна добре забетонувати і загерметизувати дно колодязя, щоб потім з нього зробити каналізаційний резервуар. Не ризикуйте, немає гарантії, що з часом герметичність ємності не буде порушена.

Можна замість піску для засипки використовувати і глину, яка під дією вологості стає еластичною. Деякі типи глин навіть розширюються при зіткненні з водою. Але і глину і пісок, покладених в стовбур старого колодязя, треба обов’язково утрамбувати. І робити це треба в міру засипання.

І останній верхній шар засипки. Тут повинні використовуватися матеріали, які під дією перепадів температур не будуть пучиниться. Тому тут можна використовувати всі ті ж камені, щебінь, дрібний пісок, деякі типи глин твердої консистенції. Оптимально, якщо цей шар буде закривати весь рівень промерзання грунту. Трохи місця треба буде залишити і для родючого ґрунту.

Звичайно, ця конструкція не гарантує, що на місці старого колодязя не відбудеться усадка. Як показує практика, це буде відбуватися обов’язково. І розмір усадки може доходити до півметра протягом 1-2 років. Тому не варто будувати на місці колодязя якісь споруди протягом цього часу і не садити дерева. Кожен рік усадку треба буде заповнювати грунтом.

Декорування старого колодязя

На кілька років місце старого колодязя не придатне для будівництва, тому його треба буде якось використати. В принципі, варіантів чимало. Найпростіший – квітник або майданчик. Але є більш декоративні варіанти. Один з них – це невеликий штучна водойма. Його можна побудувати, якщо частина стовбура колодязя залишилася стирчати над поверхнею землі. В такому випадку треба провести герметизацію дна водойми, зміцнити його і обкласти зсередини плоскими каменями. Наприклад, на фото нижче такий ставок показаний, як один з варіантів.

Можна замість водойми розбити клумбу для квітів облицювавши сам стирчить із землі стовбур натуральним декоративним матеріалом. Наприклад, каменем. Тобто, включивши фантазію, можна отримати на заміській ділянці красивий і функціональний об’єкт. Хоча багато дачники просто вирівнюють місце, пристосовуючи його під інші потреби.

Висновок по темі

Здавалося б, що може бути простіше, ніж зробити засипку колодязя. Але практика показує, що нерідко самі господарі заміських будинків і дач цим не займаються. Це надто відповідальна справа. Запрошуються фахівці, які за всіма правилами проводять ліквідацію старого джерела води. При цьому враховуються всі санітарні норми. Особливо важко буде витягувати з колодязної шахти залізобетонні кільця, для чого доведеться використовувати підйомні механізми. І це самий складний і трудомісткий етап.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code