Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Для усіх санвузлів в квартирах і приватних будинках характерна висока вологість з постійними перепадами температури. Якщо вентиляцію у ванній і туалеті розрахувати або зробити неправильно, то в них з’явиться цвіль. І часто природного повітрообміну для цих кімнат виявляється недостатньо. Тоді доводиться проводити встановлення вентиляційної системи примусового типу з різними вентиляторами. Інакше без додаткового провітрювання, стіни в подібних приміщеннях ризикують швидко перетворитися на грибкову ферму.

Зміст

 1. Основні види
 2. Обладнання вентиляційних систем
 3. Поради по монтажу

Основні види вентиляції

Вентиляція у ванній кімнаті може бути:

 • природною;
 • примусовою.

Перша працює за рахунок звичайної конвекції повітря. Нагріті повітряні маси природним чином завжди піднімаються під стелю санвузла. Причому якщо у верхній частині ванної кімнати або туалету є вентиляційний отвір з виходом в вентканал, то повітря йде далі вгору. І замість його пішли обсягів через двері втягуються нові, що створює природну тягу в приміщенні. У результаті і відбувається постійний повітрообмін.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Циркуляція повітря при природній вентиляції

Друга працює завдяки наявності вентилятора, втягивающего або подає додатковий повітря у ванну кімнату. Примусову вентиляцію влаштовують там, де природний аналог не справляється з належними обсягами повітрообміну. При цьому подібні системи є енергозалежними. Їх вибирати для монтажу в домашній ванні рекомендується тільки в крайньому випадку.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Принцип роботи примусової вентиляції

Примусова вентиляція підрозділяється на три типи:

 1. Припливна.
 2. Витяжна.
 3. Комбінована (припливно-витяжна).

У першому випадку повітря в приміщення подається з вентканала допомогою працюючого вентилятора. У другому він примусово навпаки витягується (висмоктується) з туалету і ванної у вентиляційну шахту. Третій варіант – це комбінація двох перших вентиляцій.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Схема монтажу стінах і стелях вентиляції у ванній і туалеті

Вентиляція та обладнання вентиляційних систем

Звичайна вентиляція у ванній кімнаті і туалеті включає в себе вентиляційний канал до загальної шахти (стояка) і ґрати на стіні. Плюс в додаток до цього нерідко в повітроводі ставлять фільтри. Але якщо вентиляційна система робиться примусовою, то в ній обов’язково присутній вентилятор. А до цього обладнання вже додаються блок управління і інша автоматика.

Якщо для установки обрана витяжна або припливна вентиляція, то вентканала вистачить одного. Однак для суміщеного припливно-витяжного варіанти окремих повітроводів між санвузлом та вулицею потрібно два. По одному буде йти приплив повітря, а з іншого – проводитися його витяжка.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Варіанти конструкції з осьовою або канальним вентилятором

Канальні вентилятори для примусових систем вентилювання бувають:

 • осьовими – рух повітря відбувається уздовж осі електродвигуна;
 • радіальними – повітряний потік всередині створюється з нахилом до осі спеціальними загнутими вперед або назад робочими лопатками;
 • відцентровими – струм повітря утворюється за рахунок створення різниці тиску всередині корпусу.

Найпростіше змонтувати осьовий вентилятор, який нерідко йде в єдиному комплекті з вентиляційною сіткою. Його і легше всього обслуговувати при подальшій експлуатації вентиляції. Радіальний варіант зазвичай ставиться всередині воздуховода на певній відстані від решітки, тому від нього менше шуму.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Види осьових вентиляторів для примусової вентиляції

Відцентровий аналог відрізняється від них підвищеним ККД і низьким споживанням електроенергії. Якщо потрібно зробити вентиляцію в ванній великої площі (більше 15-ти квадратів), то краще встановити саме цей вентилятор.

Припливна система також обладнується електронагрівачем або рекуператором. Вона бере повітря для подачі з вулиці, де він спочатку холодний. Тому, щоб не довелося додавати потужності опалення, ці повітряні маси попередньо трохи підігріваються у вентканалах.

Поради по монтажу вентиляції у ванній

Монтаж примусової вентиляції у ванній і туалеті квартири найчастіше проводиться у витяжній виконанні. Для цього в існуючий вентиляційний канал поміщається невеликий осьовий вентилятор потрібної потужності і закріплюється там. Повітроводи вже існують, розширити або повністю замінити їх на нові неможливо. При необхідності залишається тільки встановлювати в них витяжний вентилятор.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Схема монтажу примусової вентиляції із загальною вентиляційною шахтою

Для котеджу можна вибрати будь-який вид вентиляції у ванній. Але і тут, якщо будинок вже побудований, то в більшості випадків монтується система із звичайною канальної витяжкою. Її простіше і дешевше інших зробити своїми руками. Це не водопостачання зі свердловини, для влаштування якого потрібно запрошувати монтажників зі спеціальним обладнанням. Тут можна впоратися самостійно.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Електросхема вентилятора

Якщо в санвузлі вже є природна вентиляція, доповнити її електровентилятором для підвищення ефективності нескладно. Треба тільки правильно розрахувати його потужність.

Щоб встановити осьовий вентилятор канальний, необхідно:

 1. Зняти вентиляційну решітку.
 2. Очистити повітропровід від пилу і бруду.
 3. Намазати корпус вентилятора полімерним клеєм і поставити на місце в каналі.
 4. Підключити до цього пристрою електропроводку.
 5. Встановити протимоскітну сітку і передню кришку.
Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Електрична схема ванної кімнати з примусовою вентиляцією

Якщо вентканалів в приміщенні немає, то доведеться їх пробивати. Однак насамперед необхідно грамотно розрахувати їх розміри і місце прокладки. У подібній ситуації проектування вентиляції для ванної кімнати краще довірити професіоналові. Тут потрібно буде врахувати повітрообмін у всьому будинку, а не тільки в санвузлі. Без належних знань правильно і точно провести розрахунки навряд чи вийде.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Варіанти монтажу вентиляційної системи

Якщо доводиться все робити самостійно, то досягти максимальної тяги в вентканалах вийде, якщо грати розташувати під стелею навпроти вхідних дверей. Саме так частіше всього обладнується вентиляція в туалетах.

Вентиляція повинна бути побудована так, щоб повітроводи мали мінімум вигинів всередині. Встановлюється усередині вентилятор повинен точно за розміром підходить до вентканалу, щоб він не створював зайвого шуму і працював з максимальною віддачею.

Примусова вентиляція у ванній кімнаті і туалеті

Елементи конструкції для монтажу вентиляції

Також не варто вентиляційне обладнання розміщувати поруч з нагрівальними приладами. Вентилятор сам при роботі гріється, додаткове тепло від інших пристроїв йому протипоказано.

Читайте також інші матеріали з розділу «Вентиляція і клімат»:

Дивіться також відео про підключення вентиляції у ванній

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code