Нормативи відстані від колодязя до будинку на заміській ділянці

Питання, де копати криницю, щоб точно бути впевненим, що вода в ньому буде чистою і у великій кількості, хвилює тих, хто збирається організувати водопостачання дачної ділянки з цієї гідротехнічної споруди. Здавалося б, що питання стосується лише місця розташування, але необхідно зазначити, що є спеціальні документи державних установ, які точно визначають відстань від колодязя до будинку та інших будівель і споруд. Один з них це СНиП 30-02-97, в якому розуміються норми планування і забудови дачних ділянок.

Нормативи розташування колодязя на дачі

Але в будь-якому документі, навіть у позначеному Сніп, не знайти точних нормативних відстаней, якщо справа стосується колодязі для питної води. Вся справа в тому, що сам колодязь як таких навантажень на будівлю не несе. Тому можна часто зустріти колодязі, які викопані всередині будинку. Правда, при цьому необхідно зауважити, що такий вид споруди можливий, якщо будинок побудований не на малозаглубленном фундаменті.

Малозаглиблені фундаментні конструкції зазвичай споруджуються під невеликі неважкі будови. При викопуванні грунту всередині будинку або поруч з фундаментом можуть виникнути його зрушення, що позначиться на якісному стані не тільки фундаментної конструкції, але і на основному будові в цілому. Тому саме для таких випадків і існує норма відстані від колодязя до будинку. Вона не повинна бути менше 3 м.

Але необхідно враховувати і ту обставину, що колодязь може виступати в якості джерела води, який є місцем забору для локальної водопровідної мережі. Якщо встановити в колодязну шахту насос і під’єднати його шлангом або трубою з трубної розведенням внутрішнього водопроводу, то можна гарантувати постійну присутність води в будинку. І в цьому плані, чим ближче колодязна конструкція знаходиться до будинку, тим краще.

  • По-перше, таким чином, скорочується відстань від джерела до споживачів, що дає можливість скоротити водопровідну лінію і використовувати насос з меншою потужністю. А це непогана економія грошових коштів.
  • По-друге, невеликі розміри дачної ділянки не дають можливості з розмахом вести будівництво чи проводити декоративне оформлення території. Тому компактність – основна вимога забудови.

Що стосується інших споруд або об’єктів, то колодязь можна споруджувати на відстані:

  • понад 30 м від будівель, де міститься худоба домашня птиця;
  • більше 4 м від посаджених дерев, це на той випадок, якщо коріння насаджень доберуться до колодязя і почнуть руйнувати;
  • більше 1 м від чагарників;
  • і не менше 30 м до вигрібних ям, септиків, стічних колодязів системи каналізації, туалетів та інших об’єктів, пов’язаних нечистотами або забрудненнями.

Увага! Оптимальне умова – якщо колодязь буде выкапываться вище, ніж розташовані каналізаційні споруди. І тут враховуються не тільки власні будівлі, але й сусідські.

На фото нижче показана схема розташування колодязя відносно основного будинку та інших будівель на дачній ділянці. При цьому автор малюнка позначив ідеальне розташування, що гарантує, що всередині цього гідротехнічного об’єкта вода буде завжди придатною для пиття.

Особливості споруди

Вибрати місце для колодязя, в принципі, не дуже складно, якщо на руках є план забудови дачної ділянки. Особливо це важливо для тих, хто тільки починає облаштовувати дачу. Якщо будинок ще тільки в плані будівництва, то можна спокійно викопувати колодязь, який вирішено організувати всередині будівлі. Тим більше, при будівництві будівель знадобиться вода, тому споруда вододжерела буде дуже актуально саме на перших стадіях благоустрою заміського ділянки.

Якщо фундамент вже залитий, то в такому випадку також можна викопувати колодязну шахту всередині. Хоча немає ніяких проблем зробити це при вже зведеному будинку. Просто, чим більше вільного і відкритого простору, тим простіше проводити копання грунту.

Слід також врахувати, що колодязь усередині будівлі – це втрата корисної площі будинку. Якщо загальна площа більша, то проблем не буде. Але в маленьких будівлях, де на рахунку кожен квадратний метр від такої затії краще відмовитися. Можна викопати колодязь та у підвальному приміщенні, якщо таке передбачено в проекті будинку. Шахту колодязя доведеться регулярно чистити, а іноді і ремонтувати – це установка блоку для очищення, бруд і сміття, тому простір навколо колодязя повинна легко очищатися, а оздоблювальні матеріали бути стійкими до впливу вологи.

Що стосується колодязя біля фундаменту або в іншому будь-якому місці, то це простіше всього. Справа може лише ускладниться присутністю великих дерев, коріння яких мають розгалужену мережу пролягання. Тому варто враховувати навіть такі начебто не найсуворіші вимоги і умови.

Але, як показує практика, найбільше неприємностей будуть створювати колодязі невеликої глибини. Це в першу чергу говорить про те, що водоносний шар залягає дуже близько до поверхні землі. При викопуванні шахти вода з горизонту піднімається на 1,5-2 м, заповнюючи собою водозбірник. Тобто, її розташування стає ще вище. І якщо неправильно провести будівництво шахти і формування стовбура, то є велика ймовірність, що, просочуючись через стінки облицювання стін шахти, вода почне підмивати і сам фундамент. А це вже великі неприємності.

Тому дуже важливо подбати про герметизації стовбура колодязної конструкції. Особливо, якщо він відбувається деревом, каменем або цеглою. В цьому плані залізобетонні кільця гарантують максимальну герметичність.

Отже, відстань від колодязя до будинку та інших будівель на дачній ділянці – величина дуже важлива. З усього вищесказаного можна зробити висновок, що найчастіше цей показник впливає і на чистоту води в колодязі, і на технічний стан будинку, в першу чергу фундаменту.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code