Критерії вибору поверхневого насоса для свердловини

Сьогодні проблема – залишитися без води на заміській ділянці – відсутня повністю. Організація автономного водопроводу з водозабором з свердловини або колодязя з установкою насоса – рішення даної проблеми. Рішення просте і сучасне. Єдине, що треба зробити, це вибрати сам насос, тому що в цій ситуації їх може бути використано два види: занурювальний і його різновид свердловинний, а також поверхневий. Розглянемо в цій статті поверхневий насос для свердловини, чим він відрізняється від заглибного, і наскільки він ефективніше.

Пристрій агрегату

Щоб розібратися в принципі роботи марки цього агрегату, необхідно зрозуміти його структуру. Із самої назви вже стає зрозумілим, що поверхневий насос не опускається у воду, а встановлюється де-небудь на поверхні землі, недалеко від гідротехнічної споруди, з якого і здійснюється водозабір. Перекачування води проводиться методом самовсмоктування через опушений у воду рукав (це може бути шланг або труба). Саме тому глибина забору води у поверхневих насосів не дуже велика – не перевищує 10 м.

Цього, в принципі, достатньо, тому що за містом на дачних ділянках власники рідко використовують артезіанські свердловини глибиною понад 50 м. Частіше застосовуються для цієї справи колодязі або піщані свердловини завглибшки до 20 м. Здавалося б, для таких свердловин поверхневий агрегат – не найкращий варіант, але сьогодні ця проблема пройдена інженерами. Можна встановити в свердловину ежектор, який підвищує глибину водозабору до 50 м.

Правда, для ежектора доведеться використовувати двотрубну систему, а відповідно і абсолютно іншу модель. В ній два патрубки, які з’єднані з трубами, що йдуть у стовбур свердловини. І один патрубок, який перекачує воду далі в систему домашнього водопроводу. В принципі, це і є основні відмінності, які ділять поверхневий насос для свердловин на воду на дві групи. В іншому це одна і та ж конструкція відцентрового типу.

Саме відцентрова сила прийшла на зміну м’язової сили людини, хоча досі багато дачники використовують ручний насос для свердловини. Його можна вважати попередником насосів поверхневого типу – забірний механізм знаходиться на поверхні землі, а вода відкачується через рукав. Додавання електричного механізму до ручного насосу дозволило йому еволюціонувати до поверхневого. Однак навіть у такого примітивного пристроїв є незаперечна перевага перед сучасними аналогами – відсутність потреби в електроенергії.

Загальні особливості

Кілька слів про те, що об’єднує всі моделі поверхневих насосів.

  • Універсальність. Даний показник в основному визначається можливістю прокладки всмоктуючого рукава в стовбур гідротехнічної споруди. Якщо говорити про свердловинних насосах, то при виборі самого агрегату обов’язково враховується його діаметр. Тому що прилад повинен безперешкодно увійти в свердловину, не зачепивши її стінок. Поверхневий же насос не встановлюється в шахту, туди опускається тільки рукав. А він може бути мінімальних розмірів, і це буде меншою, ніж мінімальний розмір обсадної труби.
  • Порівняно з зануреними аналогами поверхневі потужніше, так і ККД у них вище.
  • І саме сумне в цих приладів – невелика глибина всмоктування води.
  • Знову-таки, порівнюючи їх з глибинними, можна зазначити, що про стовідсоткову герметизації корпусу тут не йдеться. Вона, в принципі, і не потрібна, адже обладнання не опускається у воду. Єдине, на що необхідно звернути увагу в процесі експлуатації – це створити умови, щоб насос працював у сухому місці.
  • Невеликі розміри, відповідно і невелику вагу виробу.

Увага! Основна вимога до експлуатації насосів поверхневих самоусмоктувальних для свердловин – це його монтаж в приміщенні, де температура завжди позитивна і не знижується нижче +5С.

Але за відгуками великої кількості споживачів, які вже мали досвід використання і свердловинних і поверхневих насосів, привабливим для всіх є саме те, що агрегат встановлюється на поверхні. Це і зрозуміло, адже таким чином, насос весь час перебуває під наглядом. Його простіше обслуговувати і ремонтувати. З іншого боку, якщо локальний водопровід використовується тільки в теплу пору року, то сам насос легко демонтувати, покласти в закрите приміщення, а навесні знову встановити. І на все це піде буквально годину від сили.

Види поверхневих насосів

Роблячи вибір зовнішнього насоса для свердловини, кожен повинен розуміти, що існує декілька його конструкцій, які визначають види обладнання. Тому в даний час виробники пропонують три основні групи, ділять поверхневі насоси на види.

  • Відцентрові. Прекрасно працюють, потужні, можуть працювати в безперебійному режимі, навіть якщо в системі сталося повітря в системі, або утворилася пробка. До недоліків можна віднести швидкий вихід з ладу, якщо з їх допомогою перекачувати дуже неприємної забруднену воду. Вони є володарями великого шуму, якщо провести порівняння з іншими аналогами.
  • Самовсмоктуючі. В принципі, це все ті ж відцентрові насоси, в комплектацію яких входить ежектор. Він може бути встановлений всередині насосного агрегату, а може бути встановлений всередині свердловини або колодязя, як окрема одиниця. У першому випадку глибина водозабору збільшується на 6 м, у другому на 30 м.
  • Вихрові. Більш потужний варіант, ніж відцентрові. Їх найчастіше встановлюють у водопровід, мережа якого має пристойну довжину. Рівень шуму у них нижче. При таких габаритах вони могли б розвивати і велику потужність, але конструкція цього зробити не дозволяє. Тому їх ККД всього лише 45%. Працювати вони можуть тільки на чистій воді, тому в систему водопроводу до насоса рекомендують встановлювати не тільки сітчастий фільтр, але і фільтр грубого очищення. До того ж доведеться весь час стежити за станом самої свердловини або колодязя, щоб споруда не заиливалось.

На що ще звернути увагу

Звичайно, ціна грає важливу роль при виборі поверхневого насоса для свердловини. Тому в першу чергу треба звернути увагу, з якого матеріалу агрегат виготовлений. Тут три варіанти: неіржавіюча сталь, чавун або пластик. Останній визначає нижчу ціну виробу. Необхідно відзначити, що пластиковий корпус – це необов’язково низьку якість. До того ж він прекрасно витримує воду з температурою до +50С, хоча такої води зі свердловини або колодязя не надходить.

Тепер чисто технічні характеристики. І перший з них – це потужність.

Увага! Розраховувати потужність насоса треба тільки по максимуму.

Наприклад, якщо будуть відкриті всі споживачі, чи він зможе подати необхідну кількість води під необхідним тиском. Тому спочатку визначаються з споживачами, для яких потреб вони призначені, і з їх кількістю. При цьому у кожного споживача свій витрата води. Приміром, душ пропускає через себе до 9 л/хв, поливальний кран, кухонна мийка – до 6 л/хв. Склавши всі показники, можна визначити і потужність агрегату.

Друга технічна характеристика – напір. Зверніть увагу на той факт, що глибина всмоктування – це не є напір приладу. Напір – це величина, яка визначає висоту підйому води від насосної установки. При цьому дуже важливо розуміти, що горизонтальний напір дорівнює 10 вертикальним. Приміром, якщо напір насоса складає 30 м, то значить, вертикально від насоса він може підняти воду саме на таку висоту. Але так як водопровідна траса – це і частково горизонтальні ділянки, то це доведеться враховувати. Наприклад, якщо при тому ж тиску треба буде подавати воду лише в горизонтальному напрямку, то насос може прокачати її на відстань 300 м.

Тепер про місці установки. Є певні пропорції, які зменшують глибину водозабору в залежності від відстані установки насоса до свердловини. Вважається, що, видаляючи прилад від стовбура на 1 м, зменшується глибина водозабору на 3%. Ось чому сьогодні колодязі і свердловини намагаються пробурити, як можна ближче до самого будинку. Багато їх споруджують всередині будівлі, тим самим, скорочуючи довжину траси.

Отже, можна підсумувати і сказати, що зовнішні насоси для свердловин – це сьогодні найбільш затребуваний тип насосного обладнання, якщо стоїть завдання організувати автономну водопровідну систему. Багато хто відмовляється від використання приладів, які треба опускати в воду. Як показує практика, з ними проблем більше.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code