Класифікація насосного обладнання для колодязів

На заміських ділянках колодязі стають іноді єдиним джерелом чистої питної води. І якщо раніше її тягали в будинок відрами, то сьогодні сучасного жителя планети ці обсяги не задовольняють. Йому необхідно, щоб з криниці вода потрапляла в будинок по трубах, як в міській квартирі. І це зробити в даний час не проблема. Головне – правильно вибрати насос для колодязя і грамотно його встановити. Благо таке обладнання сьогодні ринок пропонує в великому асортименті. Але перед тим як бігти в магазин і купувати насос, необхідно розібратися, а що пропонують виробники, і який агрегат підійде саме для вашого заміського будинку.

Типи насосів

Необхідно відзначити, що розділяються колодязні насоси з двох позицій: за способом забору води з гідротехнічної споруди і за принципом дії самого приладу. У першу категорію входять насоси занурювальні і поверхневі, у другу відцентрові і вібраційні.

Поверхневі

Сама назва вже говорить за себе. Ці насосні установки встановлюються на поверхні колодязя, а в шахту опускається труба або шланг, на кінці якого прикріплюється сітчастий фільтр для затримки крупних забруднень. Якщо характеристики насоса дозволяють, то можна його встановити ближче до будинку або в самому будинку. Зазвичай при виборі необхідно звернути увагу на натиск з одиницею виміру – м3/ч.

Переконайтеся, що дана характеристика достатня, щоб перекачати воду на необхідну відстань. При цьому горизонтальне напрям відкачування дорівнює 10 м вертикального напору. Приміром, якщо напір насоса становить 8 м (до речі, це максимальний показник для даного виду обладнання), то він може перекачувати воду з глибини 10 м або гнати її по горизонталі на відстань 80 м.

Сьогодні виробники пропонують насоси для води з колодязя невеликих розмірів, відповідно невеликої ваги. Їх можна монтувати всередину шахти споруди, попередньо поклавши на гладінь води поплавок. Його можна виготовити з дощок чи навіть з товстого пінопласту. Але, як показує практика, заміські жителі свою перевагу віддають приладом, які найчастіше встановлюють всередині будинку у підвалі.

До речі, про глибину відкачування, як про важливою характеристикою. У багатьох регіонах колодязі мають велику глибину, більше 8 м. Тому труднощі з водозабором тут присутні. Ця проблема сьогодні вирішується. Для цього доведеться докупити спеціальний пристрій, що носить назву ежектор. Саме його опускають разом з трубою в шахту колодязя. Ежектор влаштований таким чином, що частина піднімається вгору води повертається під напором назад в пристрій через сопло з звуженим отвором. Тобто, поворотна вода потрапляє всередину ежектора з великою швидкістю, що надає швидкості, а отже і напору, відкачуваної води. До речі, така система водозабору називається двотрубної, тому що від ежектора відходить відразу дві труби.

Переваг у поверхневих насосів чимало. Їх легше обслуговувати і ремонтувати, вони не знаходяться усередині води, а значить, не піддаються з зовнішньої сторони її негативного впливу. Тобто, немає необхідності використовувати спеціальні матеріали і технології, щоб захистити насос ззовні. А це позначається на ціновій складової даного типу обладнання. Тому такі насоси дешевше заглибних. Правда, і недоліки у них теж є. Наприклад, при роботі вони сильно шумлять.

Увага! Колодязні насоси для води поверхневого типу можуть працювати тільки при температурі не нижче +5С. Тому їх треба встановлювати в утеплених приміщеннях: підвали, окремі від основного будинку, споруди або кесони.

Занурювальні

Знову-таки назва приладу говорить сама за себе. Ці агрегати опускаються прямо у воду, і через встановлений знизу в корпусі сітчастий фільтр здійснюється водозабір. Тому ці насоси виготовляються з матеріалів, які не бояться води. А сама конструкція збирається по максимальному значенню герметичності. Останній фактор гарантує те, що опускати такі насоси можна на будь-яку глибину.

При цьому виробники пропонують і малопотужні установки, і досить потужні зразки. Тому перед тим як купувати насос, необхідно розрахувати необхідний обсяг споживаної з колодязя води. Помилившись в меншу сторону, можна недоотримати добову норму. Помилилися в більшу сторону – переплатили за сам агрегат, плюс будете весь час переплачувати на споживання електроенергії.

Увага! Дуже важливий момент – це правильна установка заглибного насоса для дачі в колодязь. Відстань від дна колодязя до сітчастого фільтра насосної установки не повинно бути менше 1 м.

Вібраційні

Принцип роботи цього насосного агрегату досить складний. Заснований він на роботі електромагніту, який впливає на вібратор, що складається з штока і поршня. Конструкція дуже схожа на один з відсіків автомобільного двигуна, звичайно, тільки схожа.

Так ось вібратор діє на мембрану, яка створює тиск у всмоктуючому патрубку самого насоса. При цьому тиск досить велике, тому що сама мембрана вібрує зі швидкістю 100 разів за одну секунду.

Зверніть увагу на фото нижче, де чітко видно, що все електричне наповнення конструкції розташовується в нижній її частині. Вище вібратор і мембрана. При цьому всі відсіки між собою герметично закриті. Але необхідно відзначити, що всі вузли і деталі насоса охолоджуються водою перекачується. Ось чому, пропрацювавши кілька хвилин в суху, занурювальний насос може або згоріти, або заклинити. Тому при його експлуатації дуже важливо стежити в колодязі за рівнем відкачуваної води.

Відцентрові

Необхідно відзначити, що всі поверхневі насоси працюють за принципом відцентрових агрегатів. Занурювальні можуть бути вібраційними і відцентровими. Чисто конструктивно останні відрізняються тим, що в корпус приладу встановлюється ротор, що сполучається з валом електродвигуна. На іншому кінці ротора встановлюється робоче колесо з кількома лопатками (лопатями) необхідної форми. Таке колесо називається крильчатка, до речі, в насосі їх може бути не одне, а кілька. Все залежить від моделі.

При обертанні лопатей вода потрапляє на них і під дією відцентрової сили відштовхується до країв відсіку, де створюється великий тиск. А в центрі відповідно утворюється зона зниженого тиску. Вона і затягує воду через патрубок в корпус агрегату.

Вибираємо насос

Тепер до основного питання, як правильно вибрати водяний насос для колодязя, виходячи з різних ситуацій. Про достоїнства і недоліки поверхневих насосів вже було сказано. Тепер, що стосується заглибних.

 • Основний неприємний момент, пов’язаний з їх експлуатацією, це неможливість його контролювати.
 • Якщо необхідно провести ремонт або профілактичні роботи, то сам насос доведеться витягувати з колодязя.
 • Правда, ці моделі мають більший ресурс в плані довгострокової експлуатації.
 • У них кращі характеристики, особливо це стосується напору.
 • Вони безшумно працюють тільки по тому, що розташовуються всередині шахти колодязя.

Сьогодні дуже багато моделей заглибних насосів забезпечуються поплавковими вимикачами. Зручне пристрій, який контролює воду всередині гідротехнічної споруди. Впала рівень – відключився насос. Поки вода не підніметься до певного рівня, поплавок насос не включить. Тобто, це стовідсотковий захист від роботи агрегату вхолосту.

Порівнюючи занурювальний і поверхневий насос, можна зробити висновок, що другий витрачає частину свого потужності на забір води з шланга. Звідси, в принципі, і втрати напору. Перший сам розташовується у воді, тому вільний від таких втрат.

Вибір за технічними характеристиками

Отже, якщо з типом колодязного насоса для водопостачання будинку визначилися, можна переходити і до його технічним характеристикам. Спиратися при виборі треба на дві позиції: напір і продуктивність.

Що стосується потужності, то розрахунок краще проводити за кількістю споживачів в будинку, які будуть працювати одночасно. Це трапляється рідко, але коли в будинок приїжджають гості або родичі, то така ймовірність підвищується до максимальної величини. Але необхідно знати, скільки води витікає через кожен споживач за певний час.

Приміром, через душ витікає 9 л/хв, через мийку на кухні – 6 л/хв, той же показник і у поливального крана в саду. З унітазом складніше.

 • По-перше, все залежить від обсягу зливного бачка. У вітчизняних приладів він варіюється в діапазоні 2-10 літрів, у зарубіжних 3-6 літра.
 • По-друге, багато зливні бачки обладнані пристосуванням, яке виробляє економічний злив. Тобто, для змиву твердих відходів потрібно 4 літри води, для рідких відходів і одного літра буде достатньо.

Але є інша величина, яка розрахована фахівцями давно. Це добовий витрата людини через унітаз. Він дорівнює 34 літрам.

Так як розмова йде про насоси для водопостачання будинку з колодязя, то зрозуміло, що з його допомогою доведеться поливати сад і город. Звичайно, багато чого буде залежати від погодних умов і вологості самого грунту. Тобто, періодичність поливу буде змінюватись. Але даний показник на вибір продуктивності агрегату не впливає. Адже враховується одночасне користування всіма споживачами в незалежності від часу їх включення.

Тому до загальної потреби у воді (мається на увазі споживання в будинку) треба приплюсувати точно такий же об’єм і для поливу зелених насаджень. Хоча ландшафтні дизайнери говорять про те, що на 1 м2 в літній час потрібно до 5 літрів води.

Про натиску вже йшлося вище, так що зупинятися на ньому не будемо. Просто пропонуємо ознайомитися з формулою, за якою можна легко підрахувати. На фото нижче ця формула представлена.

Правила установки насоса для колодязя

Так як різні типи насосів відрізняються один від одного конструктивно, то значить, їх установка також принципово відрізняється. З поверхневих агрегатом все набагато простіше. Для нього потрібна лише міцна рівна площадка, на яку він встановлюється і кріпиться. Від нього відходять дві труби: одна є всмоктуючої, тобто, опускається в колодязь, друга – це сполучний елемент з внутрішнім домашнім водопроводом, тобто є постачальним до споживачів.

Як вже було сказано вище, основна вимога, що пред’являється до умов експлуатації, це позитивна температура повітря. При цьому трубні магістралі обов’язково прокладаються нижче рівня промерзання грунту, або їх треба буде теплоізолювати. До речі, це відноситься і до самого колодязя, його на зиму також утеплюють.

Якщо водопровідна мережа з колодязя – це тимчасова система, яку використовують тільки влітку в дачний сезон, то поверхневий насос можна встановити біля колодязя прямо на землі. По закінченні сезону його демонтують і прибирають в сарай.

Що стосується правил установки заглибного агрегату, то тут все складніше. По-перше, визначається, чи буде насос встановлений в колодязі на постійно, або його будуть використовувати тимчасово. У першому випадку прилад треба буде з’єднувати з будинком за допомогою труб, краще пластикових, в другому випадку можна використовувати прогумовані шланги.

Сам процес установки полягає в наступному.

 • Спочатку здійснюється приєднання труби або шланга, живлячого кабелю і троса, на якому насос буде підвішуватися.
 • При цьому кабель можна хомутами з’єднати з трубою. До тросу краще нічого не прив’язуйте.
 • Тепер можна опускати прилад в колодязь.
 • Трос зверху закріплюється за будь міцний елемент, який сам повинен бути прикріплений до будь-якого елементу верхній частині колодязя.
 • Тепер проводиться підключення всіх інженерних комунікацій: кабелю до мережі електричного струму, труба до внутрішньої частини домашнього водопроводу.

Увага! Основне навантаження ляже на трос, тому до його якості треба поставитися з особливою ретельністю. Оптимальним варіантом у цьому випадку буде трос металевий або капронову. Фахівці рекомендують на його кінцях встановити пружинні підвіски, які будуть згладжувати вібрацію при опусканні.

Насосні станції

Це ще один різновид насосних установок для колодязів, які забезпечують водою заміський будинок в безперебійному режимі. До речі, належать вони до категорії поверхневих.

По суті, насосна станція – це все той же поверхневий насос, до якого додана спеціальна накопичувальна ємність, всередині неї знаходиться гумова мембрана. Цю ємність називають гідроакумулятором. Найцікавіше знаходиться саме в ньому.

Між гумовою мембраною та стінками бака закачується повітря або азот під тиском 1,5 атм. Якщо з якихось причин насос не може подавати воду на споживачі, спрацьовує реле, яке відключає його. Тут вступає в роботу гідроакумулятор. Закаченная в нього вода починає під тиском 1,5 атм. вступати у водопровідну мережу будинку. І чим більше об’єм бака, тим тривалий час можна обходитися без включення насосного обладнання. В даний час виробники пропонують гідроакумулятори вертикального і горизонтального розташування. Різниці в їх конструкції ніякої немає, просто вертикальний зразок займає менше площі.

Як бачите, насосів для колодязів пристойний асортимент. Це складне обладнання, підходити до його вибору треба ретельно. Втративши одну позицію, можна отримати в кінцевому результаті некоректно працює водопровід. Тому кожну позицію треба обов’язково прораховувати, враховуючи всі умови майбутньої експлуатації.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code