Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Стрічкове фундаментне підстава для будинку заслужено вважається одним з найбільш надійних, довговічних і стабільних до навантажень. Але зводиться воно досить довго – пара днів на вилучення землі, пара на складання опалубки плюс мінімум двадцять на застигання бетонного розчину. Щоб прискорити процес будівництва, забудовники нерідко замінюють його на збірно-стрічковий фундамент з блоків ФБС заводського виготовлення. Цей варіант зробити набагато простіше, а часу на установку і монтаж йде в рази менше.

Зміст

 1. Що це таке?
 2. Види і підвиди
 3. Плюси і мінуси
 4. Покрокова інструкція
 5. Застосування

Що таке фундамент з блоків ФБС?

Конструкція підстави з ФБС являє собою кладку з бетонних блоків різного розміру на піщаній подушці. Між рядами і поверх них іноді встановлюється армований ж/б пояс, але багато будівельники обходяться і без нього. Плюс фундаментний бетон захищається стандартною для всіх споруд в землі гідроізоляцією.

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Так вони виглядають

Часто ФБС називають «стіновими», але це в корені невірно. Правильніше їх називати «суцільними» або «суцільного перетину». Фактично це залізобетонні вироби блочного виду, призначені для зведення виключно фундаментів і стін підвалів. Будувати з них стінові перегородки в житлових будинках та інших будівлях категорично не можна. Вони занадто важкі для цього.

Види фундаменту з блоків

Його рекомендується вибирати лише для ділянок з сухими і малопучинистыми ґрунтами. Але по факту при грамотному розрахунку влаштовувати таку опору можна під будь-який будинок і на будь-яких грунтах. Блоки ФБС із залізобетону спочатку розроблялися для прискорення і спрощення будівництва. Вони здатні витримати чималі навантаження, треба тільки правильно їх підбирати.

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Так виглядає блочне підстава

На блочному фундаменті будівлі можна зводити з усіх відомих будматеріалів. Обмежень тут немає. Але для того ж будинку з СИП-панелей, що відрізняється своєю легкістю у вазі, краще вибрати більш дешеві гвинтові палі. А в цілому, на розглянуте підстава стіни будівельними правилами і нормами ставити дозволяється з цегли, піноблоків, бруса і колоди. Все на розсуд господаря котеджу.

Переваги і недоліки блоків ФБС

Серед достоїнств значаться:

 • Висока швидкість робіт;

 • Відсутність необхідності замішувати бетон або замовляти бетоновоз;

 • Застосовність практично на всіх типах ґрунтів;

 • Висока заводське якість виконання бетонних виробів;

 • Відсутність потреби в опалубці.

Фундаментні блоки привозяться на будмайданчик вже в повністю готовому для робіт вигляді. З них треба лише викласти кладку. Чекати схоплювання бетону і набору їм міцності не потрібно. По швидкості зведення такого основи для приватного будинку фору в змозі дати хіба що фундамент на палях. З цим варіантом конкурувати взагалі складно.

Мінуси основу з ФБС має наступні:

 • Дорожнеча в порівнянні із звичайним монолітним стрічковим аналогом;

 • Складності з розкриємо вироби з бетону на шматки потрібного розміру;

 • Необхідність використання спецтехніки (крана або лебідки).

Вибір для пристрою ФБС часто обумовлений мінімізацією витрат часу. Плюс його будівництво можна проводити навіть взимку. Проте за це доводиться платити необхідністю залучення підйомної техніки. Вручну виконати укладання в фундамент виробів неможливо, вони мають дуже велику вагу. У результаті такий варіант виходить на 15-25% дорожче аналога у вигляді монолітної стрічки.

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Для підйому необхідний кран

Головне – при порівнянні з монолітом блокова різновид підстав для будівель дещо програє по несучій здатності. І якщо високі вертикальні навантаження вона ще з легкістю витримує, то з горизонтальними є серйозні проблеми. При сильному здутті блок з опорної конструкції може бути видавлений.

Інструкція по монтажу

Бетонний фундамент своїми руками за всіма інструкціями облаштовується в чотири етапи:

 1. Проектування та вибір блоків.

 2. Земляні роботи з відсипанням подушки з піску.

 3. Установка (з армуванням або без).

 4. Гідроізоляція.

Готувати проект краще довірити професіоналові. Це дозволить отримати фундамент з потрібними характеристиками при мінімумі витрат на матеріали. ФБС випускаються з різними габаритами. Однак надто великі за розміром – зайві витрати і навантаження на грунт. Вибирати ці вироби з бетону треба під конкретні параметри майбутніх стін. Але зазвичай для нижнього ряду беруться шириною до 400 мм, а для наступних вище – 300 мм.

Всі фундаментні блоки поділяються чотири підвиди:

 1. ФБС – суцільні рядові.

 2. ФБП – з порожнечами внизу для зменшення навантажень на грунт.

 3. ФБВ – з вирізом по довжині під комунікації.

 4. ФО – плити трапецієподібної форми для нижнього ряду.

За Гостом у маркуванні після цих букв йдуть три цифри (довжина-ширина-висота в дециметрах) і літери «Т», «П» або «З», що позначають тип використаного бетону. У першому випадку це «важкий» варіант з цементу, піску і щебеню. У другому «пористий» аналог, в якому в якості заповнювача застосований керамзитобетон. А в третьому це «силікатне» виріб, зроблене з додаванням вапна. Будівництво фундаментів завжди ведеться з використанням класу «Т». Тільки вони мають необхідні несучі здатності та не бояться вологи.

Земляний етап – стандартний. Необхідно вирити траншею глибиною нижче точки промерзання грунтів на ділянці. Потім на її дні робиться утрамбована з піску товщиною 30-40 см подушка для подальшого укладання плит ФО. Тут важливо все зробити так, щоб на всьому протязі котловану піщаний шар виявився по горизонталі на одному рівні. Інакше підстава, швидше за все, вийде з перекосами.

Розділити бетонний фундаментний блок на дві частини потрібного розміру практично нереально. Якщо при монтажі в кладці залишаються порожнечі, то їх зазвичай заповнюють цеглою з оштукатурюванням цього отвору. ФБС в ряд зверху завжди встановлюються зі зміщенням, наскрізні вертикальні шви тут неприпустимі. Для кладки використовується стандартний цементний розчин марки не нижче М100.

Якщо потрібно армування, то необхідно зверху на вже складений ряд укласти 2-5 прутків в один шар. При цьому застосовуються ті ж технології, що і при пристрої фундаменту-стрічки. Тільки армуючий пояс виходить однорядним.

Для гідроізоляції поверх верхніх рядів укладається руберойд чи іншої рулонний аналог. Для цих цілей підійде навіть м’яка покрівля, тільки коштує вона дорожче. По боках кладка повністю обмазується мастикою. Гідроізоляційний шар повинен закривати бетон з усіх боків, щоб мінімізувати на нього вплив вологи. Так він прослужить набагато довше.

Рекомендуємо прочитати статтю: розміри аркуша ондуліна.

Перш ніж приступати до будівництва блочного підстави для котеджу, необхідно все ретельно розпланувати. Треба передбачити майданчик для розвантаження блоків і місце для крана. Це для установки опор пальового фундаменту або монолітної заливки стрічки спецтехніка не обов’язкова. Тут же без спецтехніки ніяк не обійтися.

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Розвантажуємо

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Готуємо поверхню: розмічаємо мотузкою лінію блоків і підкладаємо на підставу гідроізоляцію

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Готуємо розчин і краном подаємо перший

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Опускаємо перший по натягнутому рівнем

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Укладаємо другий на розчин до першого

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Коректуємо розташування вручну з допомогою лома

Фундамент з блоків ФБС: як зробити блочний фундамент

Аналогічно укладаємо всі наступні

Фундамент з блоків та його застосування

Блокова конструкція за кошторисом виходить трохи дорожче монолітної стрічки, але зводиться набагато швидше неї. Несучими характеристиками вони багато в чому схожі, головне, щоб на ФБС збоку не виявлявся занадто сильний вплив при обдиманні.

Швидше розглянутого варіанта можна зробити лише фундамент на гвинтових палях. Але останній часто вибирають тільки для легких будівель, для зведення стін яких взяті СІП панелі або легкий газобетон. Підстава з блоків більш універсально. Спорудити його самостійно нескладно. Представлена вище покрокова інструкція дозволить вам виконати все, уникнувши можливих помилок новачків.

Читайте також про інші види підстав:

Дивіться також відео з монтажу фундаменту з блоків ФБС

А НАВІЩО на підставу ПІДКЛАДАТИ гідроізоляцію? Вона ж при усадці (цього підстави) ….ПОРВЕТЬСЯ. Такого навіть під 5тиэтажку НЕ РОБЛЯТЬ..

Відповісти

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code