Двосхилий дах своїми руками

Самостійний монтаж двосхилого даху можливий лише при наявності певних навичок роботи з подібними конструкціями і передбачає підвищену увагу до деталей будівельних процедур. Полегшити виконання майбутніх робіт вам допоможе уважне вивчення наших інструкцій, в яких докладно описується, як виготовляється двосхилий дах своїми руками з урахуванням всіх нюансів вироблених при цьому операцій.

Варіанти покрівель

Двускатная крыша своими рукамиПокриття ондуліном

Для розуміння всіх тонкощів і особливостей майбутніх робіт спочатку ми познайомимо вас з відомими видами двосхилих дахів з різним кутом нахилу скатів, при виборі якого повинні враховуватися наступні фактори:

  • вид покрівельного покриття;
  • місцеві кліматичні умови;
  • функціональне призначення будівлі.

Кут нахилу скатів у різних будівель може коливатися в діапазоні від 10 до 40 градусів і суттєво впливає на вибір матеріалу покрівельного покриття. Згідно з цим показником двосхилі конструкції можуть мати наступні виконання:

  • з пологими схилами (до 20 градусів);
  • дахи з великим кутом нахилу (понад 20 градусів);
  • покрівлі з ламаною лінією скатів (зі змінним кутом нахилу).

Підготовчі заходи

Двускатная крыша своими рукамиТаку снігове навантаження потрібно враховувати ще при проектуванні

Для того щоб визначитися з вибором оптимальної для ваших умов конфігурації покрівлі в першу чергу необхідно врахувати такий показник, як снігове і вітрове навантаження на неї. Природно, що з зменшенням кута нахилу покрівлі вітрові навантаження помітно знижуються; правда, в цьому випадку стає неможливим використання підпокрівельного простору для господарських потреб (під горищне приміщення, наприклад).

При виборі форми двосхилим покрівлі зазвичай виходять з того, щоб ключові опорні точки кроквяної системи збігалися з лініями розташування несучих конструкцій самої будови (його верхнього поверху, зокрема). Одночасно приймається до уваги ширина будинку, а також наявність внутрішніх несучих стін.

Двускатная крыша своими рукамиКонструкція висячої двосхилого даху

При підготовці проекту враховується наявність або відсутність горищного приміщення у майбутньому будові, а також загальні розміри закривається покрівлею простору. При значній величині закритої площі у конструкцію кроквяної системи (крім ригелів, що використовуються в якості несучих стельового перекриття) повинні включатися додаткові елементи – так звані прогони і стійки.

Було б правильно продумати де буде знаходитися вхід на горище, і при необхідності виготовити сходи.

При облаштуванні двосхилого даху своїми руками (без горища) допускається використовувати систему наслонних крокв, кріпляться своєю верхньою частиною до конькового прогону. Сам цей прогін підтримується, у свою чергу, спеціальними стійками, встановлюваними з опорою на внутрішню несучу перегородку.

Самим практичним і економічним варіантом облаштування покрівельних конструкцій, що використовуються в основному для легких будівель, є висячі крокви, при облаштуванні яких кроквяні ноги зв’язуються між собою попарно за допомогою спеціальних ригелів. Останні являють собою горизонтальні перемички, що забезпечують необхідну жорсткість всієї конструкції в цілому. Кожна з висячих крокв спирається своїми кінцями на бічні стіни будови.

Двускатная крыша своими рукамиВиди

У тому випадку, якщо його ширина перевищує 6 м, вам доведеться збільшити кількість встановлюваних прогонів і стійок. Нагадаємо, що прогін – це особливий горизонтальний брус, застосовуваний у якості додаткової опори під крокви і монтується з використанням спеціальних стійок.

Зазначені стійки спираються, у свою чергу, на так звані лежні (заздалегідь підготовлений брус, укладається уздовж ската). Такий брус разом зі стійками може служити каркасом стін планованого мансардного приміщення. Таким чином, застосування наслонних крокв дозволить вам обладнати мансарду або досить просторе горищне приміщення, яке використовується для господарських потреб.

Але перед тим як зробити двосхилий дах вам в першу чергу потрібно буде потурбуватися про заготівлю матеріалів для неї. При розрахунку об’єму необхідного пиломатеріалу постарайтеся не випускати з уваги те обставина, що вага кроквяної системи не повинен перевищувати допустиму для даної конструкції величину. При цьому перетин використовуваних для її облаштування пиломатеріалів, як правило, вибирається виходячи з розмірів самої конструкції.

Мауерлат

Двускатная крыша своими рукамиЗакріплення мауерлата

Мауерлат використовується в якості опорного підстави кроквяної конструкції і забезпечує надійне і стійке її закріплення на стінах будівлі. Як мауерлата в основному використовується звичайний брус перетином 100×150 мм, монтуємий по всьому периметру будівлі та забезпечує рівномірний розподіл навантаження на його стіни.

Кріплення бруса-мауерлата в стіні може здійснюватися одним з наступних способів:

  • в цегельній кладці замуровується спеціальна (катана) дріт, що використовується для закріплення опорного бруса на стіні;
  • в кладку замуровують металеві шпильки необхідного розміру (діаметром не менше 12 мм);
  • уздовж стіни виконується спеціальна монолітна бетонна балка, оснащена сталевими шпильками.

Шпильки, що застосовуються для надійного кріплення мауерлата, розташовуються по периметру будівлі з кроком близько 120 мм. При виборі висоти кріпильного елемента слід враховувати сумарну товщину гідроізоляційного шару і бруса із заздалегідь підготовленими отворами. В процесі монтажу опорний брус встановлюється на шпильки і міцно закріплюється гайками, оснащеними широкими шайбами.

Облаштування кроквяної системи

Двускатная крыша своими рукамиКроквяна система

Система крокв типового будинку містить цілий ряд деталей, конструктивно об’єднаних в єдине ціле. Основним елементом двосхилим покрівлі є А-подібна ферма, що представляє собою жорстку конструкцію, що працює за принципом «на розпір». У тому випадку, якщо каркас будинку виготовлений з бруса – слід потурбуватися про те, щоб його стіни на рівні стельових балок були зміцнені спеціальними стяжками, що виключають можливість їх зсуву під навантаженням.

На стельовому перекритті з боку горища укладаються спеціальні лежні (бруси перерізом 150×150 мм), службовці опорою для подорожніх стійок. Всі повторювані елементи системи крокв виготовляються строго по шаблону, що дозволяє отримати після складання равнобедренную двосхилий конструкцію з рівномірним розподілом вагових навантажень.

Двускатная крыша своими рукамиЗібрані ферми

А-подібні ферми для кроквяної системи збираються за шаблоном безпосередньо на землі, після чого збірна конструкція піднімається вгору, на підготовлене до установки ферми перекриття. При цьому прогонні стійки встановлюються з опорою на лежні, а крокви своїми нижніми кінцями кріпляться на мауерлаті.

Принагідно зазначимо, що при виготовленні шаблону кроквяної конструкції ви можете довільно змінювати довжину складових його елементів, варіюючи параметри майбутньої даху (її висоту, наприклад). Завдяки цьому ви зможете підібрати оптимальний для ваших умов варіант.

При монтажі кроквяних ніг у місцях їх стикування з обв’язкою робляться спеціальні фігурні запили, що забезпечують надійний контакт і жорстку зв’язку з мауерлатів. Для підвищення жорсткості конструкції в даному кріпленні нерідко використовуються спеціальні металеві накладки.

Фронтон

Двускатная крыша своими руками

При підготовці будівельного проекту (тобто ще перед тим, як побудувати будинок) вам необхідно буде ретельно опрацювати питання облаштування його фронтонів.

Зовні фронтон виглядає як продовження стіни, що має кордон по лінії скатів покрівлі. Для випадку, що розглядається нами двосхилим покрівлі фронтони мають форму рівнобедреного трикутника. Фронтовими підставами служать крайні ферми, висота і вертикальність установки яких суворо контролюється.

Двускатная крыша своими рукамиКоньковий прогін

У верхній частині фронтонних ферм встановлюється коньковий прогін, до якого в подальшому кріпляться інші крокви. Зашивання фронтонів дошками проводиться в заздалегідь обраному напрямку (по горизонталі або вертикалі). Зазвичай вона організується по завершенні всього комплексу покрівельних робіт, але допускається робити це одночасно з останніми. З усіма тонкощами монтажу фронтонів двосхилих дахів ви зможете ознайомитися, переглянувши відповідне відео.

На закінчення відзначимо, що як фронтони, так і елементи покриття покрівельної конструкції підлягають обов’язковому утеплення.

Фото

Двускатная крыша своими руками

Двускатная крыша своими руками

Двускатная крыша своими руками

Двускатная крыша своими руками

Двускатная крыша своими руками

Двускатная крыша своими руками

Двускатная крыша своими руками 

Відео

У цьому відео показаний монтаж двосхилим даху з фронтонами:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code