Чим хороша піч-голландка

Коли розмова заходить про таке опалювальному приладі, як піч голландка, на пам’ять приходить висока і вузька споруда, що стоїть в кутку кімнати. Всі пічники світу вважають її заслуженим приладом, який досі гріє величезна кількість будинків, використовуючи різні види палива. Хоча на самому початку своєї появи це була піч, яка працює на твердих видах палива. З величезної кількості переваг цього агрегату можна виділити один, який вплинув на сучасну його популярність – це можливість зібрати пічку голландку своїми руками. І це може зробити людина, яка володіє початковими знаннями в пічному будівництві.

Але повернемося до нашої печі і поговоримо трохи про її історії. З’явилася вона в Нідерландах, звідси і сама назва, десь в середині 15 століття. Хоча точної дати немає, але можна з упевненістю сказати, що дана конструкція буквально за три століття заполонила собою Європу і Америку. Чому? Тому що є власницею великої кількості позитивних якостей.

Але перед тим, як озвучити переваги приладу, хотілося б розібратися в його конструкції.

Пристрій печі-голландки

Чому цей опалювальний агрегат так ефективно виділяє теплову енергію? Вся справа в штучно подовженому каналі, по якому рухаються топкові гази. Щоб ви зрозуміли, про що йде мова, пропонуємо вам фото зрізу печі голландки, розташованого внизу.

По суті, виходить так, що димохідний канал – це багаторазово изгибающаяся відвідна труба, по якій рухаються топкові гази, віддаючи тепло цегляних перегородок і стінок самої печі. При цьому в димохід надходять вже охолоджені гази, які не конденсують на його внутрішніх поверхнях. Виходить подвійна користь. Але при цьому не використані якісь тонкощі, що стосуються теплотехнічних, термодинамічних і фізико-технічних процесів. Все просто, як наш тлінний світ.

Але тут встає один нюанс: все це порушити можна також просто, якщо не враховувати розмірні показники агрегату при його спорудженні. Є певні вимоги, які стосуються розмірів, форми і технології кладки кожного з вузлів. Але про це нижче.

Найголовніше, що голландки були винайдені людьми, які жили у невеликих будинках, адже Нідерланди – це практично відвойовані у моря землі. Так що танцювати від печі, як це було у росіян, тут просто було неможливо. Спочатку будувався будинок, а потім у нього під розміри споруджувалася піч. Тому вона була високою, вузькою і пластичною. Що, значить, пластичною? Просто її розмірами можна було варіювати, підганяючи під розміри виділеного для неї місця. До речі, і сьогодні сучасні пічники роблять теж саме. Правда, вже використовуючи комп’ютерні програми, заганяючи піч під необхідні розміри приміщення.

Додамо, що раніше в Нідерландах був закон, який визначав податок з будинку. Так ось у його основі вкладалася труба, з якої йшов дим. Чим більше в будинку труб, тим більше сплачувався податок. Тому голландці зробили такі печі, димоходи яких збиралися в одну трубу, виведену із стінки будинку. Тобто, виходила досить складна конструкція димоходів. Хоча ця складність видима, на практиці все виявлялося досить простим.

І ще одне додавання. Недолік землі підштовхував людей будувати багатоповерхові будинки. Так от, щоб знову-таки не платити податок, піч будували на всю висоту будівлі. При цьому бетонних плит перекриття в той час не було, все було дерев’яним. Тому печі зводилися блоками. Вони мали невелику питому вагу, так що навантаження на перекриття були мінімальними.

Переваги і недоліки

Хоча ми расхваливаем голландки, але ці опалювальні прилади мають і переваги, і недоліки.

Переваги

 • На ефективність роботи агрегату не впливають зміни конструкції. Тут важливо точно дотримуватися технології кладки. Хоча функціональних доповнень може бути величезна кількість. Приміром, піч голландка з лежанкою, з варильною плитою, з духовкою і так далі.
 • До речі, доповнення і конструкційні і функціональні не знижують ефективність роботи печі. Так що піч голландка з плитою – один з найпоширеніших варіантів.
 • Про невеликих габаритах вже говорилося. Але хотілося б відзначити, що є мінімальні розміри: 0,5 х 0,5 м.
 • Мінімальний витрата необхідних матеріалів. Приміром, на саму маленьку російську піч піде 1300 цеглин. А на найбільшу голландку лише 650 цеглин. Але тут є і ще один підступ. Гріє голландка точно так само, як велика російська піч, на яку потрібно буде вже 2500 цеглин.
 • Менше матеріалів, менше навантаження на перекриття.
 • Висота агрегату ніяк не впливає на його коефіцієнт корисної дії.
 • Невелика товщина стінок печі, раціональна конструкція і форма роблять її практично нечутливою до перепадів температури. А відповідно вона практично не деформується.
 • Для її спорудження необхідний якісний цегла, яким обкладають тільки топку. Вся інша конструкція не вимагає високоякісних матеріалів. Стінки можна зводити з пустотілих цеглин або з бракованих (железняк).
 • Нескладний по конфігурації газохід, плавний перепад температур дають можливість вбудувати в грубку духова шафа або водогрійний бак. Так що функціональність приладу може бути ще збільшена.
 • Швидкий нагрів і повільне охолодження.
 • Після тривалого простою голландку необов’язково протоплювати. Її можна відразу завантажувати по повній.
 • І ще одне порівняння з російською піччю – велика голландка може обігрівати приміщення площею до 65 м2. Велика російська піч протопит площа 45 м2.

Недоліки

 • На жаль, високим ККД голландка похвалитися не може. Середнє значення 40%. В цьому плані російській печі вона явно поступається.
 • Якщо після розтоплення ви забули закрити змію, то піч моментально остигає. Конфігурація каналів просто, як сифон, починає затягувати всередину вуличне повітря.
 • Оптимальний режим розтопки – це тління. Тому не рекомендується топити круглу піч голландку быстросгораемым паливом. Приміром, очеретом, хмизом, соломою і так далі.
 • Вважається, що цю піч топити треба не менше 2-х разів на день.
 • А ось перетоплювати її краще не треба. При цьому виділяється у великих кількостях чадний газ, який тут же поступає в приміщення.

Модельний ряд

Варіацій на тему «голландка» досить багато. Хотілося б відзначити деякі з них, як що часто зустрічаються.

 • Класика.
 • З каміном.
 • З плитою.
 • У вигляді колони.

До речі, ось знизу фото печі голландки з плитою.

Колонні печі були близькі радянським громадянам, тому що в малоповерховому будівництві в основному використовували саме їх. До речі, працювали такі прилади і на дровах, і на вугіллі, і на газі. І вели вони себе чудово на будь-яких з цих видів палива. Правда, радянські інженери підійшли до збільшення тепловіддачі своєрідно. Вони запропонували спорудити навколо цегляних стінок печі металевий кожух, який нагрівався і віддавав більше теплової енергії.

До речі, круглі печі голландки в металевому кожусі і сьогодні ще можна зустріти в старих будинках радянської будівлі. І ось що дивно, вони працюють чудово.

Є у цієї моделі, яку називають утермарковой, в честь її винахідника німця, який все життя прожив у Росії, В. Р. Утермарк, один великий плюс і один великий мінус.

 • Плюс – кладка печі проводилася в чверть цегли. Міцність підтримував металевий кожух.
 • Мінус – ця пічка гріла не дуже добре. ККД дуже низький.

По суті, ця модель – опалювальний агрегат для бідних. Але її конструкцію видозмінили, створивши так звану колпаковую піч з більш високим ККД.

Спорудження голландки

Отже, переходимо до найважливішого процесу – це порядовка печі голландки. Як вже було сказано вище, величезна різноманітність форм і конструкцій дозволяє у себе в будинку встановити варіант, який буде точно вписуватися в інтер’єр приміщення, добре його обігрівати і займати небагато місця.

Але, як і будь-цегляна піч, голландка вимагає під себе міцну основу. Тому рекомендується під неї залити бетонний фундамент з установкою армуючого каркаса з металевої арматури або сітки. Єдине, на що необхідно звернути особливу увагу, що каркас повинен бути об’ємним, тобто не плоским, а покладених на все тіло фундаменту.

Коли цей елемент загальної конструкції добре просохне, його поверхню необхідно гідроізолювати. Можна укласти руберойд або толь, можна зробити обмазку бітумом або гідроізоляційної мастикою. Тепер можна підготувати інші матеріали, а це глиняний розчин і цеглу. Як вже було сказано вище, голландка зводиться із звичайних цеглин, а ось топкова камера з вогнетривкої. Глиняний розчин – це суміш глини і піску в співвідношенні 1:1.

Є специфічна особливість конструкції печі-голландки – це топливник, який розташовується невисоко над поверхнею підлоги. Зазвичай цей розмір дорівнює 25 див. Це дозволяє прогрівати сам опалювальний агрегат рівномірно. Тепер, коли всі підготовчі роботи закінчені, можна безпосередньо переходити до кладці печі-голландки своїми руками.

 • Поверх гідроізоляційного матеріалу засипається шар піску завтовшки 5 см, не більше. Його вирівнюють по горизонталі і зверху поливають водою.
 • Перший цегляний ряд укладається на підставу без скріплюючого розчину. Для середніх розмірів печі потрібно всього 12 цеглин.
 • 2-3 ряди укладаються на розчин. Зверніть увагу, що перші три ряди укладаються плазом.
 • 4-5 ряди – встановлюється внутрішня перегородка димоходу. Тут з задньої стінки викладаються вибивні цеглини. З їх допомогою можна буде чистити димохід. Їх кладуть також без розчину. А не встановити тут дверцята? В принципі, жодних заперечень, але через неї тепло буде залишати піч, так що краще зупинимося на вышибных цеглинах.
 • Далі встановлюється дверцята топки. Зверніть увагу, що цей ряд може бути не обов’язково шостим. Вся справа в висоті самого агрегату.
 • 7 ряд укладається плазом. Але задні цеглу ставляться на ребро.
 • Всі інші ряди викладаються плазом. 8 ряд закриває топкову двері, тому над нею цегли укладають зі скосом за подобою каміна.
 • 9 ряд зміщується всередину, саме по ньому викладається жароміцний матеріал. Приміром, азбестовий шнур.
 • Встановлюється варильна плита.
 • З 10 низки починає формуватися димар. Хотілося б відзначити, що для невеликих конструкцій найкраще використовувати металеві або інші димоходи, але не цегляні. Це просто ускладнить всю конструкцію.
 • В 11 ряду встановлюється засувка між грубкою і димарем.
 • Встановлюється димохідна труба.
 • Між фундаментом і першим цегельним поруч кріпиться плінтус або інше оградительное пристосування, яке буде перешкоджати висипання піску.
 • Можна переходити до обробки.
 • Робити першу розпал можна тільки після закінчення двох тижнів.

Ось така схема кладки голландки. Складно? Все залежить від розмірів приладу. Якщо це невеликий варіант, тоді своїми руками ви впораєтеся без проблем. Якщо агрегат великий, то доведеться повозитися, адже така піч потребуватиме велика кількість будівельних матеріалів, а, значить, і великого часу на їх укладання.

Конструктивні особливості

Хотілося б трохи зупинитися на деяких характерних особливостях пристрою голландки.

 • Почнемо з того, що класична модель в своєму складі не має колосникових грат. Але у неї шість каналів, по яких рухаються топкові гази: три нижніх, три верхніх. Це дозволяє організувати послідовність руху газів.
 • Форма агрегату може бути прямокутної, круглої. Але топка завжди у всіх конструкціях тільки прямокутна.
 • У цій печі немає піддувала.
 • Відсутність цих двох елементів (колосника і піддувала) створює умови, при яких паливо в котельній камері не горить інтенсивно. Тут практично відбувається процес тління. Прохід для кисню – це дверцята топливника.
 • У класичному варіанті немає ні варильної панелі, ні водогрійного бака, ні духової шафи, ні лежанки і інших функціональних надмірностей. Це стовідсоткова опалювальна піч.
 • Невелика товщина стінки агрегату, а це півцеглини, дає можливість самої печі швидко нагріватися, використовуючи невелику кількість палива. Це досить економічний варіант, плюс невелика питома вага самої конструкції. А це дає можливість встановлювати голландки на плитах перекриття.
 • Сучасні винахідники стали з’єднувати печі-голландки з водяним опаленням, укладаючи всередину топки теплообмінник.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code